ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Zwykle to kontuzje, czyli nagłe urazy ortopedyczne, zmuszają nas do przerwania aktywności fizycznej, często uniemożliwiając nawet wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Warto natomiast wiedzieć, że istnieje także szereg schorzeń, w tym przewlekłych, które mogą dać identyczny efekt, będąc przy tym trudniejszymi w diagnozowaniu i leczeniu. Za przykład może posłużyć dość częste zapalenie ścięgna Achillesa. Czym jest ta dolegliwość? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zapalenie ścięgna Achillesa to jedno z częstszych schorzeń kończyn dolnych, które może ujawnić się w każdym wieku. Szczególnie narażone są na to osoby aktywne fizycznie, które popełniają podstawowe błędy techniczne podczas uprawiania sportu. Nie uprzedzajmy jednak faktów, wrócimy do tego w dalszej części artykułu.
Ścięgno Achillesa, czyli ścięgno piętowe, jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Stanowi połączenie mięśni łydki (mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego) z guzem piętowym, umożliwiając przenoszenie siły skurczu mięśni na kości. Pisząc prościej: to m.in. dzięki ścięgnom Achillesa w obu kończynach jesteśmy w stanie chodzić, biegać czy skakać.
Ścięgno Achillesa jest bardzo wytrzymałą tkanką, która jednocześnie jest ponadprzeciętnie narażona na obciążenia i tym samym na różnego rodzaju urazy. Warto wiedzieć, że struktura ścięgna, zbudowanego z włókien kolagenowych, nie jest sprężysta i rozciąga się jedynie w niewielkim zakresie, stąd naprawdę nietrudno o urazy Achillesa, jak np. naciągnięcie ścięgna czy wręcz jego naderwanie lub zerwanie.
Zapalenie ścięgna Achillesa to szczególny przypadek, ponieważ mówimy tutaj o dolegliwości, która nie jest typową kontuzją (nie dochodzi do wyraźnego uszkodzenia struktur ścięgna), natomiast powoduje ograniczenie ruchomości i ból Achillesa, co jest wynikiem przeciążenia mechanicznego struktury.
Problemy z Achillesem? Umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Najczęściej zapalenie Achillesa jest spowodowane długotrwałymi, powtarzającymi się mikrourazami. Skutkuje to uszkodzeniem komórek (fibroblastów), które nie mogą funkcjonować w prawidłowy sposób, a to prowadzi do rozwoju stanu zapalnego – początkowo lekkiego i pogłębiającego się pod wpływem dalszego obciążania ścięgna.
Do najczęstszych przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa zaliczymy:
Nieprzypadkowo zapalenie ścięgna Achillesa często diagnozuje się u biegaczy – jest to typowa dolegliwość osób uprawiających jogging bez przygotowania i wypracowania odpowiedniej techniki biegu.
Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:
Zapaleniu ścięgna Achillesa może sprzyjać noszenie nieodpowiedniego obuwia, nadwaga/otyłość oraz choroby przewlekłe, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Podstawowym objawem jest ból w okolicy łydki, który nasila się przy dotyku oraz podczas chodzenia. Początkowo ból może być łagodny i pojawiać się jedynie po intensywnym wysiłku, jednak z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy i towarzyszący w zasadzie przez cały dzień.
Nie lekceważ bólu Achillesa. Skorzystaj z pomocy specjalistów Rehabilitacji ARPwave!
Wczesne zdiagnozowanie zapalenia ścięgna Achillesa pozwala nie tylko szybko rozpocząć leczenie i pozbyć się nieznośnego bólu, ale także wyeliminować ryzyko doznania znacznie poważniejszego urazu, włącznie z zerwaniem ścięgna.
W ramach diagnostyki przeprowadza się badania obrazowe, z których najskuteczniejsze są rezonans magnetyczny oraz badanie ultrasonografem (USG) – pozwalają one dokładnie ocenić stan struktury ścięgna.
Samo leczenie przebiega głównie zachowawczo, czyli bazuje na odpoczynku i nieobciążaniu kończyny przez co najmniej 1-2 tygodnie. Kluczowe znaczenie ma natomiast rehabilitacja, której celem jest wzmocnienie mięśni łydki oraz pobudzenie naturalnego procesu odbudowy struktur ścięgna Achillesa. Znakomite efekty daje tutaj działanie dwutorowe, czyli połączenie fizykoterapii i zabiegów stymulujących, na czym bazuje rehabilitacja metodą ARP. Skorzystasz z niej w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Już teraz umów się na pierwszą wizytę i wróć do pełnej sprawności!
Zachęcamy również do lektury innych artykułów opracowanych przez specjalistów Rehabilitacji ARPwave. Dowiesz się z nich m.in., na co może wskazywać ból pod prawym żebrem, jakie są objawy naciągnięcia ścięgna w ręce, a także jak postępować w przypadku podejrzenia zerwania bicepsa.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU