ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Ból pod prawym żebrem to jeden z częstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów gabinetów Rehabilitacji ARPwave. Nie ma jednej przyczyny, choć oczywiście istnieją pewne dominujące tendencje diagnozowane przez naszych specjalistów. O czym może świadczyć ból zlokalizowany właśnie pod prawym żebrem? Czy jest się czym przejmować? Jak sobie poradzić z tą dolegliwością? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Ból pod prawym żebrem, zwłaszcza ostry, pojawiający się nagle i bardzo intensywny, zawsze budzi niepokój. Wiele osób od razu podejrzewa problemy z sercem, łącząc tę dolegliwość z objawem np. zawału.
Warto zatem wiedzieć, że przyczyny bólu w tej okolicy ciała mogą być bardzo różne i nie należy od razu zakładać najgorszego scenariusza.
U wielu pacjentów, którzy zgłaszają nam ból pod prawym żebrem, specjaliści Rehabilitacji ARPwave diagnozują właśnie nerwoból międzyżebrowy, znany także jako neuralgia międzyżebrowa.
Jest to dolegliwość charakteryzująca się ostrym bólem, który – zgodnie z nazwą - pojawia się między żebrami. Mamy tutaj do czynienia z rodzajem bólu neuropatycznego, a więc takiego, którego źródłem są uszkodzenia lub podrażnienia nerwów.
W przypadku neuralgii międzyżebrowej problemem często jest ucisk na korzenie nerwów międzyżebrowych, co może być spowodowane różnorodnymi czynnikami, takimi jak problemy z kręgosłupem, urazy czy stany zapalne.
Neuralgia międzyżebrowa może dotknąć osoby w każdym wieku, choć najbardziej narażone są osoby w średnim wieku oraz starsze. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest ostry, przeszywający ból, który pojawia się nagle i często przypomina objawy związane z problemami sercowymi.
Ból pod prawym żebrem? Uzyskaj pomoc w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Ból pod prawym żebrem może być oczywiście wywołany przez różne czynniki, np. być wynikiem niewinnego urazu mechanicznego, stłuczenia etc. Z naszej praktyki wynika jednak, że w większości przypadków ma to związek właśnie z neuralgią międzyżebrową. Ta przypadłość może być spowodowana m.in.:
Podstawowym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ostry, przeszywający ból zlokalizowany między żebrami. Ból ten może mieć różne nasilenie. W wielu przypadkach potęguje go wykonywanie gwałtownych ruchów, ziewanie, głębokie oddychanie, kaszlenie czy kichanie. Ból może również promieniować do pleców, szczególnie w okolice łopatki.
Inne objawy mogące towarzyszyć neuralgii międzyżebrowej to drętwienie barku lub ręki, kłucie w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem.
Diagnostyka bólu pod prawym żebrem wymaga konsultacji lekarskiej. Ważne jest wykluczenie innych poważnych schorzeń, w szczególności związanych z sercem, które również może objawiać się bólem w tej okolicy. Lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG, w celu oceny stanu żeber i wykluczenia urazów mechanicznych, które mogłyby być przyczyną bólu.
Rozpoznanie neuralgii międzyżebrowej zazwyczaj nie jest trudne dla doświadczonego lekarza, szczególnie jeśli objawy są typowe i nie towarzyszą im inne symptomy sugerujące problemy kardiologiczne. Bardziej zaawansowanej diagnostyki może natomiast wymagać ustalenie dokładnej przyczyny dolegliwości.
Umów się na specjalistyczną diagnostykę przyczyn bólu, również pod prawym żebrem
Dobra informacja jest taka, że ból pod prawym żebrem spowodowany neuralgią międzyżebrową, można usunąć metodami zachowawczymi. Bardzo rzadko konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego.
W większości przypadków wystarczy odpoczynek, unikanie stresu, w miarę potrzeby przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, a docelowo także rehabilitacja – ta ostatnia ma na celu wzmocnienie osłabionych struktur mięśniowych.
Podkreślmy przy tym, że samo pozbycie się bólu nie rozwiązuje problemu. Niezbędne jest ustalenie przyczyny neuralgii i jej skuteczne wyeliminowanie, czym zajmujemy się w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Już teraz umów się na pierwszą wizytę w wybranym gabinecie
Zachęcamy również do lektury innych artykułów na blogu, w których specjaliści ARPwave m.in. wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zerwania bicepsa, a także pochylają się nad zagadnieniem rehabilitacji stawu kolanowego jako alternatywy dla leczenia operacyjnego.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU