ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Uraz Achillesa: co robić?

Ścięgno Achillesa (nazywane również piętowym) pełni kluczową funkcję w ludzkim organizmie. Jest to największe i najgrubsze ścięgno w naszym ciele, dzięki któremu możemy chodzić, skakać, biegać i w ogóle się poruszać. Co ciekawe, Achilles ma około 15 centymetrów długości, biegnąc od pięty do mniej więcej połowy łydki – łączy zatem guz piętowy z mięśniem trójgłowym łydki. Każdy uraz Achillesa solidnie komplikuje życie, dlatego warto wiedzieć, jak należy wtedy zareagować.  

Dlaczego dochodzi do urazów ścięgna Achillesa?

Powód jest prosty: każdy z nas bardzo intensywnie eksploatuje ścięgno Achillesa, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Achilles umożliwia nam nie tylko chodzenie, bieganie czy stawanie na palcach, ale też zwykłe poruszanie stopą. Używamy go zatem siedząc przy biurku, leżąc na kanapie, prowadząc samochód itd.

Osłabienie ścięgna Achillesa nie daje swoistych objawów, dlatego trudno jest zorientować się, że czas na odpoczynek. Przekroczenie możliwości fizycznych ścięgna bardzo często prowadzi do kłopotliwych i bolesnych kontuzji. Zwykle dochodzi do tego podczas uprawiania sportu (szczególnie kontuzjogenne są koszykówka, lekkoatletyka i piłka nożna), ale urazu można doznać również w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. nieszczęśliwe następując czy zbyt gwałtownie zrywając się z krzesła.

Rada

Aby zminimalizować ryzyko urazu należy pamiętać, aby przed każdym treningiem solidnie się rozgrzać. Osoby nieuprawiające żadnego sportu powinny się przynajmniej gimnastykować, również będąc w pracy.

Do najczęstszych urazów Achillesa zaliczamy:

  • naciągnięcie,
  • naderwanie,
  • zerwanie,
  • zapalenie.

W dalszej części artykułu omówimy specyfikę każdego z tych urazów.

Uraz Achillesa? Skorzystaj z najskuteczniejszej metody rehabilitacji ARPwave

Naciągnięcie ścięgna Achillesa

Z pozoru niegroźny uraz może naprawdę dać się we znaki osobie, która go doznała. Przede wszystkim towarzyszy mu nieznośny ból promieniujący od pięty do połowy łydki. Na szczęście nie dochodzi tutaj do uszkodzenia tkanek, a „jedynie” do rozwoju stanu zapalnego. Aby go złagodzić i docelowo wyleczyć uraz należy przede wszystkim stosować zimne okłady, odciążyć kontuzjowaną nogę i przez kilka dni unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Osoby, które muszą szybko wrócić do formy po naciągnięciu ścięgna Achillesa mogą skorzystać z nowatorskiej metody rehabilitacji ARPwave, która nie tylko znacząco przyspiesza leczenie urazu, ale także minimalizuje ryzyko znacznie poważniejszej kontuzji będącej konsekwencją zbagatelizowania naciągnięcia – naderwania lub zerwania ścięgna.

Naderwanie ścięgna Achillesa

O tym, że mogło dojść do tej kontuzji świadczy duży obrzęk oraz ostry ból ścięgna, który uniemożliwia swobodne stawianie kroków. O naderwaniu mówimy wtedy, gdy uszkodzone zostaje więcej niż 5% włókien w ścięgnie. Ten uraz Achillesa bezwzględnie wymaga leczenia zachowawczego oraz specjalistycznej rehabilitacji – najlepiej wspomnianą metodą ARPwave, z której korzystają m.in. zawodowi sportowcy po naderwaniu ścięgna.

Naderwałeś Achillesa? Nie zwlekaj z rozpoczęciem rehabilitacji!

Zerwanie ścięgna Achillesa

Do tej poważnej kontuzji najczęściej dochodzi w wyniku zlekceważenia lżejszych urazów Achillesa. Gdy następuje całkowite zerwanie ścięgna nie ma mowy ani o chodzeniu, ani tym bardziej o bieganiu. Tę kontuzję, w zależności od stopnia (całkowite lub częściowe zerwanie), można leczyć poprzez zespolenie ścięgna lub przezskórne łączenie ścięgna. Bardzo rzadko przeprowadza się natomiast zabieg operacyjny (zwykle tylko u wyczynowych sportowców, którzy muszą jak najszybciej wrócić do formy).

Po zakończeniu leczenia zerwanego ścięgna Achillesa (trwa około 5-6 tygodni) koniecznie trzeba poddać się rehabilitacji, która ma na celu wzmocnienie uszkodzonych tkanek, a tym samym ograniczenie ryzyka odnowienia się kontuzji. Ponadto rehabilitacja metodą ARPwave pozwala dużo szybciej wrócić do treningu i życia z pełnymi obciążeniami. Jest to o tyle ważne, że mnóstwo osób po zerwaniu ścięgna Achillesa i teoretycznie wyleczeniu kontuzji nadal ma problemy ze swobodnym chodzeniem, a to z kolei prowadzi do nadmiernego obciążania innych tkanek oraz stawów.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Ten uraz Achillesa objawia się sztywnością ścięgna, zwłaszcza po dłuższym siedzeniu czy leżeniu na kanapie. Dodatkowo wiele osób obserwuje charakterystyczne trzeszczenie ścięgna podczas chodzenia czy poruszania stopą. Nie jest to bardzo poważna kontuzja, ale również nie można jej lekceważyć. Leczenie polega na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz rozpoczęciu rehabilitacji. Doraźnie można stosować maści chłodzące czy przeciwbólowe.

Jak widać niezależnie od rodzaju urazu Achillesa zawsze podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Metoda ARPwave szczególnie dobrze sprawdza się przy tego typu kontuzjach, ponieważ łączy w sobie stymulację uszkodzonych tkanek z prostymi ćwiczeniami, co pozwala zlikwidować stan zapalny, a przede wszystkim odbudować i wzmocnić ścięgno. Likwiduje przyczynę urazu a nie leczy objawy.

Już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ArpWave.

27 listopada 2020

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU