Ból kolana

 

Co leczymy:

bóle kolana różnego pochodzenia

zerwane, naderwane więzadło krzyżowe przednie kolana

zerwane naderwane więzadło poboczne kolana

 

Bóle kolana różnego pochodzenia

Zerwane, naderwane więzadło krzyżowe przednie kolana (ACL)

Zerwane, naderwane więzadło poboczne kolana (MCL, PCL)

06 listopada 2017
Bardzo szybko odbudowałem sprawność mięśni po zerwaniu ACL Dnia 5.VII podczas zawodów Rugby, jak się później okazało (po badaniu USG) – naderwałem więzadło krzyżowe

Terapia ARP wave jest bardzo skuteczna także w leczeniu całkowitych uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego kolana (III stopień uszkodzenia ACL) pacjentów, którzy:

 

  • nie decydują się na operację,
  • chcą skrócić czas leczenia i zwiększyć jego efektywność, przygotowując się do chirurgicznej rekonstrukcji więzadła,
  • szybciej odzyskać formę po operacji.

Jeśli doszło do całkowitego zerwania więzadła (uszkodzenie całkowite III stopnia) i nie podejmujesz decyzji o operacji rekonstrukcji więzadła, stosujemy terapię ARPwave tak, by usunąć obrzęk i ból po urazie oraz przywrócić prawidłową siłę i proporcje pracy mięśni kończyny dolnej.

 

W rezultacie odzyskujesz kontrolę mięśniową i swobodnie wykonujesz codzienne czynności.

 

Pamiętaj jednak, że w Twoim kolanie nie pracuje jedno z ważnych więzadeł — podejmowanie pewnych aktywności fizycznych może prowadzić do dalszych urazów stawu.

Jeśli jednak decydujesz się na rekonstrukcję więzadła, warto przygotować się do zabiegu.

 

Badania kliniczne pokazują, że odpowiednie przygotowanie kolana do operacji rekonstrukcji więzadła pozwala osiągnąć lepsze rezultaty, a sama rehabilitacja (łącznie przed i po operacji) trwa krócej i szybciej powracamy do sprawności.

 

Aby przygotować kolano do zabiegu, zazwyczaj wystarcza około 10 sesji terapeutycznych ARPwave

Po rekonstrukcji, w ciągu kilku pierwszych dni po wyjściu ze szpitala, pracujemy nad tym, by przyspieszyć przebudowę przeszczepu, zapobiec obrzękom i spadkowi siły mięśni. To etap, który zajmuje od 3 do 5 sesji terapeutycznych.

 

W terapii zawsze uwzględniamy w pełni zalecenia z karty wypisu ze szpitala. Jeśli nie szyto łąkotki, najczęściej dozwolone jest obciążanie operowanej nogi i rehabilitacja przebiega szybko.

 

Jeśli przed operacją korzystałeś z terapii ARPwave w naszych gabinetach, zazwyczaj już po 2 tygodniach od operacji możesz swobodnie, bez kompensacji, chodzić bez kul, a nawet prowadzić samochód. Liczba terapii zależy od Twoich potrzeb i oczekiwać. Przeprowadzamy od 5 sesji po operacji próby absorpcji siły, aby rozsądnie zaplanować obciążenie stawu.

 

Jeśli szyto łąkotkę, zazwyczaj przez 4 tygodnie nie można obciążać operowanej nogi. Po 4. tygodniu można obciążać ją w 50%, a od 6. tygodnia w 100%. Takie zalecenia wpływają na przebieg terapii.

 

Przez pierwsze 4 tygodnie pracujemy nad wygojeniem rany pooperacyjnej i zapobiegamy dalszej atrofii (zanikowi) mięśni. Terapia ARPwave pozwala silnie angażować mięśnie bez obciążania ich przyczepów.

 

Od 4. tygodnia ćwiczymy z pacjentem obunożne półprzysiady. Od 6. tygodnia pacjent zwykle już swobodnie chodzi. Dalszy przebieg terapii zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Robimy próby absorpcji siły, aby rozsądnie dawkować obciążenia. Wielu naszych pacjentów od 8. tygodnia terapii mogło swobodnie truchtać.

 

Terapia ARPwave to wielokrotnie szybszy czas powrotu do sprawności niż w tradycyjnej rehabilitacji.

X