rehabilitacja

Zerwane, naderwane więzadło krzyżowe przednie kolana (ACL)

 

USZKODZENIE CZĘŚCIOWE – I, II stopnia

W przypadku naderwania ACL postępujemy identycznie jak w przypadku zerwanego bądź naderwanego więzadła bocznego (MCL,PCL)

 

USZKODZENIE CAŁKOWITE – III stopnia – LECZENIE BEZ OPERACJI

W przypadku całkowitego zerwania więzadła i braku decyzji przez Pacjenta o wykonaniu rekonstrukcji ACL proponujemy terapię metodą ARPwave polegającą na usunięciu pourazowego obrzęku i bólu, przywróceniu prawidłowej siły i proporcji pracy mięśni kończyny dolnej. Po naszej terapii pacjent odzyskuje kontrolę mięśniową i jest w stanie używać kolana w czynnościach dniach codziennego.

Nie zapominajmy jednak, iż kolano nie ma jednego z ważnych więzadeł i dlatego podejmowanie pewnych aktywności fizycznych może prowadzić do dalszych urazów stawu.

 

USZKODZENIE CAŁKOWITE – III stopnia – LECZENIE PRZEDOPREACYJNE

W przypadku całkowitego zerwania więzadła i zadecydowania przez Pacjenta o wykonaniu rekonstrukcji ACL sugerujemy przygotowanie kolana do zabiegu poprzez przeprowadzenie terapii ARPwave.

 

Im w lepszym stanie jest kolano przed zabiegiem tym szybciej przebiega i prowadzi do lepszych rezultatów rehabilitacja po zabiegu – zostało to potwierdzone wieloma niezależnymi badaniami klinicznymi. W rezultacie cała rehabilitacja po urazie jest szybsza, tańsza i prowadzi do lepszych rezultatów.

Aby przygotować kolano do zabiegu zazwyczaj wystarcza ok 10 zabiegów. Postępowanie identyczne jak w przypadku zerwanego bądź naderwanego więzadła bocznego (MCL,PCL). (link do podstrony)

 

USZKODZENIE CAŁKOWITE – III stopnia – LECZENIE POOPERACYJNE

Po rekonstrukcji, uwzględniając w pełni zalecenia z karty wypisu ze szpitala Pacjenta, pierwsze kilka dni po wyjściu ze szpitala przyspieszamy przebudowę przeszczepu, zapobiegamy obrzękom i spadkowi siły mięśni (3 do 5 zabiegów).

 

W przypadku gdy NIE BYŁA SZYTA ŁĄKOTKA najczęściej dozwolone jest obciążanie operowanej nogi. Wówczas rehabilitacja przebiega szybko.

W przypadku gdy przygotowywaliśmy pacjenta do operacji zazwyczaj po 2 tygodniach po operacji pacjent swobodnie, bez kompensacji, chodzi bez kul, samodzielnie jeździ samochodem etc.

Dalsza ilość terapii zależy od oczekiwań pacjenta. Robimy od 5 terapii po operacji próby absorpcji siły aby rozsądnie dawkować obciążenia.

 

W przypadku gdy BYŁA SZYTA ŁĄKOTKA zazwyczaj przez 4 tygodnie nie można obciążać operowanej nogi, po 4 tygodniu można obciążać w 50% a od 6 tygodnia w 100%.

 

Przez pierwsze 4 tygodnie wygajamy ranę pooperacyjną, zapobiegamy dalszej atrofii mięśni. ARPwave pozwala silnie angażować mięsnie bez obciążania ich przyczepów.

 

Od 4 tygodnia ćwiczymy obunożne półprzysiady a zazwyczaj od 6 tygodnia pacjent swobodnie chodzi.

Dalsza ilość terapii zależy od oczekiwań pacjenta. Robimy próby absorpcji siły aby rozsądnie dawkować obciążenia.

Wielu naszych Pacjentów od 8 tygodnia mogło bez kłopotu truchtać.

Bardzo szybko odbudowałem sprawność mięśni po zerwaniu ACL Dnia 5.VII podczas zawodów Rugby, jak się później okazało (po badaniu USG) – naderwałem więzadło krzyżowe boczne. Po około 3 tygodniach rozpocząłem rehabilitację metodą tradycyjną – 10 zabiegów ultradźwięków oraz 10 krioterapii częściowej. Po odbyciu jej, powróciłem do gry. Jednakże czułem, że...

Opinie pacjentów 

NASZE GABINETY

 

Rehabilitacja ARPwave Warszawa

ul. Dolna 17/1, 

 

Rehabilitacja ARPwave Konstancin

ul. Podla­ska 142, Par­cela

Kon­sta­cin Jeziorna

DZWOŃ

 

512 232 756

po­nie­dzia­łek – pią­tek

godz. 8.00–21.00

Logo arp wave ciesz się ruchem bez bólu

w naszych gabinetach można płacić kartą

512 232 756

logo rehabilitacja arpwave