ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Rehabilitacja stawu kolanowego – zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny

Staw kolanowy jest jednym z największych i najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Z uwagi na wyjątkową złożoność jest bardzo podatny na różnego rodzaju urazy oraz schorzenia. Ból czy kłucie w kolanie to jedne z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów Rehabilitacji ARPwave. Taki problem może się pojawić w każdym wieku, zarówno u osób aktywnych, jak i biernych fizycznie.

W większości przypadków, o ile rozpoznanie nastąpi na relatywnie wczesnym etapie, z kontuzjami czy nawet zaawansowanymi deformacjami kolana można sobie poradzić metodami nieinwazyjnymi. Podstawą zawsze powinna być rehabilitacja stawu kolanowego, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Budowa i funkcje stawu kolanowego

Staw kolanowy składa się z kości udowej, piszczelowej i rzepki, połączonych przez więzadła i otoczonych torebką stawową. Ważną rolę w funkcjonowaniu stawu odgrywają także łąkotki, które obrazowo można porównać do amortyzatorów w samochodzie, jak i mięśnie oraz ścięgna, które zapewniają  stabilność i ruchomość stawu.

Tak skomplikowana budowa sprawia, że kontuzje stawu kolanowego należą do grupy najczęstszych urazów ortopedycznych. Można tutaj wspomnieć o takich kontuzjach jak naderwanie czy zerwanie więzadeł (np. ACL), uszkodzenie więzadła strzałkowego, uszkodzenie łąkotek, zerwanie torebki stawowej, entezopatia rzepki i wiele innych.

Wskazania do rehabilitacji stawu kolanowego

Rehabilitacja stawu kolanowego jest zalecana w każdym przypadku, w którym pacjent odczuwa dyskomfort czy jakiekolwiek ograniczenie w obrębie stawu, a jednocześnie uraz nie jest na tyle poważny, aby konieczne było wdrożenie leczenia operacyjnego.

Standardowymi sytuacjami, w których wprowadza się rehabilitację stawu kolanowego są:

  1. Urazy sportowe - zwichnięcia, skręcenia, naderwania więzadeł (ACL, MCL) i uszkodzenia łąkotek.
  2. Choroby przewlekłe - zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów.
  3. Po operacji - artroskopie, rekonstrukcje więzadeł, osteotomie, endoprotezoplastyki itd.

Ból w kolanie? Nie ignoruj go! Umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Metody rehabilitacji stawu kolanowego

Istnieje wiele metod stosowanych w ramach rehabilitacji stawu kolanowego. Wybór odpowiedniej zależy od przyczyny dolegliwości, stopnia urazu, wieku pacjenta oraz stopnia jego aktywności życiowej.

Do tych najpopularniejszych metod zaliczymy:

  • Fizjoterapię manualną – można tutaj wymienić masaż, mobilizacje stawów i manipulacje, co ma na celu poprawienie ruchomości stawu, zmniejszenie bólu i obrzęku oraz przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji tkanek.
  • Ćwiczenia terapeutyczne – czyli indywidualnie dobrane ćwiczenia, które stymulują mięśnie i tkanki tworzące staw kolanowy, mające na celu poprawę siły, elastyczności i wytrzymałości mięśni.
  • Elektroterapię – czyli stosowanie prądów o niskiej częstotliwości (TENS, NMES), co może zmniejszyć ból, poprawić krążenie krwi i przyspieszyć regenerację tkanek.
  • Kinezyterapia – czyli specjalne techniki tapingu, takie jak kinesiotaping, które pomagają w stabilizacji stawu, przyczyniając się do redukcji bólu.

Terapia ARP

Jedną z najskuteczniejszych metod rehabilitacji stawu kolanowego jest amerykańska ARP, czyli innowacyjna metoda wykorzystująca stymulację tkanek głębokich w celu aktywacji mięśni i przyspieszenia procesu gojenia.

Terapia ARP może być szczególnie skuteczna w przypadku rehabilitacji po urazach sportowych i operacjach, jak i przed zabiegami operacyjnymi, na przykład przed rekonstrukcją ACL.

Przekonaj się o skuteczności rehabilitacji stawu kolanowego metodą ARP!

Profilaktyka urazów kolana

Aby zminimalizować ryzyko urazów kolana, zwłaszcza wysiłkowych, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Najważniejszą z nich jest aktywność fizyczna dopasowana do swoich możliwości i wieku. Warto udać się na konsultację w gabinecie rehabilitacji, gdzie profesjonalista pokaże najlepsze ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud, łydek i pośladków, co pomaga w stabilizacji stawu kolanowego.

Przed wszelką aktywnością fizyczną należy pamiętać o rozgrzewce.

Bardzo ważna jest prawidłowa technika ćwiczeń. Jeśli zaczynasz uprawiać jakiś sport, to skorzystaj z pomocy profesjonalnego trenera.

Pamiętaj również o noszeniu odpowiedniego obuwia, które zapewnia amortyzację i wsparcie, co zmniejsza ryzyko urazów stawu kolanowego.

Rehabilitacja stawu kolanowego to jedna ze specjalizacji gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Pomagamy pacjentom z nawet bardzo poważnymi urazami, przewlekłymi kontuzjami i zaawansowanymi deformacjami, w wielu przypadkach proponując alternatywę dla zabiegu chirurgicznego.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę połączoną z konsultacją w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in., co może oznaczać ból karku promieniujący do głowy, czym są dyskopatie szyjne oraz jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców.

27 maja 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU