ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Ból pleców: poznaj najczęstsze przyczyny

 

Czy wiesz, że według jednego z badań przeprowadzonych w 2021 roku, bólu pleców doświadczyło aż 86 proc. dorosłych Polaków? Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to jedna z najczęstszych dolegliwości w naszym społeczeństwie, ustępująca chyba tylko bólom głowy. W gabinetach Rehabilitacji ARPwave właściwie codziennie gościmy pacjentów uskarżających się na dyskomfort ze strony kręgosłupa, głównie lędźwiowego. Na bazie własnego doświadczenia możemy zatem wskazać kilka najczęstszych przyczyn bólu pleców, które omawiamy w tym artykule.

Przyczyny środowiskowe

Na początek przyjrzyjmy się tym najbardziej prozaicznym przyczynom bólu pleców, które w ostatnich latach stają się wręcz zdrowotną zmorą naszego społeczeństwa. Gdy do naszych gabinetów zgłaszają się osoby uskarżające się na przewlekły ból pleców, to zaczynamy od przeprowadzenia krótkiego wywiadu środowiskowego.

Wówczas bardzo często okazuje się, że ból ma lub może mieć bezpośredni związek z takimi czynnikami, jak:

  • Nadwaga i otyłość;
  • Zmiany zwyrodnieniowe spowodowane brakiem aktywności fizycznej;
  • Długotrwała praca w pozycji siedzącej;
  • Wady postawy;
  • Niezaleczone kontuzje;
  • Niepoprawna technika wykonywania ćwiczeń fizycznych;
  • Nadwyrężanie kręgosłupa, np. niepoprawny dobór obciążeń podczas treningu siłowego;
  • Lekceważenie drobnych urazów, które przeszły w poważny stan zapalny;

Zmiany o podłożu reumatycznym

Choroby reumatyczne, nota bene diagnozowane u coraz młodszych osób, to standardowa przyczyna przewlekłego i nasilającego się bólu, w tym pleców. Wymagają one oczywiście odpowiedniego leczenia, natomiast dodatkowo radzimy skorzystać z różnych form terapii uzupełniającej.

Taką terapią mogą być np. kąpiele termalne, gorące okłady, a także rehabilitacja, która ma na celu przede wszystkim zachowanie ruchomości stawów i tym samym uniknięcie niepełnosprawności przez osobę dotkniętą chorobą reumatyczną.

Rwa kulszowa

Podejrzenie doznania ataku rwy kulszowej zwyczajowo pojawia się w momencie wystąpienia silnego bólu kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli dodatkowo promieniuje on do kończyny dolnej i występuje tzw. objaw Laseque’a (silny ból podczas próby uniesienia kończyny w pozycji leżącej), to można założyć, że to rzeczywiście rwa.

Atak rwy kulszowej najczęściej wywołuje wysunięcie się krążka międzykręgowego, który drażni korzenie nerwu kulszowego – najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie. Jest to powszechna przypadłość, której nie należy bagatelizować i „leczyć” wyłącznie przyjmowaniem środków przeciwbólowych. Tutaj co najmniej wskazane jest poddanie się profesjonalnej rehabilitacji.

Pozbądź się bólu i szybciej wróć do pracy i sportu. Sprawdź efekty rehabilitacji metodą ARPwave!

Pamiętajmy natomiast, że nie zawsze ból w dole pleców będzie świadczyć o rwie kulszowej. Ten objaw może wskazywać także na szereg innych dolegliwości, o czym więcej piszemy w osobnym artykule.

Przewianie pleców

Przewianie pleców to bardzo częsta dolegliwość, z jaką zgłaszają się do nas pacjenci. Choć panuje przekonanie, że jest to problem, który musi „sam minąć”, to okazuje się, że jak najbardziej wskazane jest tutaj podjęcie leczenia oraz poddanie się rehabilitacji. Dzięki temu można o wiele szybciej pozbyć się bólu oraz uniknąć innych, jeszcze poważniejszych konsekwencji przewiania, do których zaliczymy m.in. wspomnianą wcześniej rwę kulszową.

Przewiane plecy? Szybką pomoc i ulgę w bólu znajdziesz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Więcej o przewianiu pleców, w tym metodach radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością, przeczytasz w osobnym artykule przygotowanym przez ARPwave.

To oczywiście tylko wybrane, najczęstsze przyczyny bólu pleców, które regularnie diagnozujemy u naszych pacjentów. Warto natomiast wspomnieć także o szeregu innych możliwych źródeł tej dolegliwości, takich jak m.in. zapalenie przydatków, endometrioza, przepuklina kręgosłupa czy guzy nowotworowe. Przeczytasz o nich w osobnym artykule poświęconym bólowi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Nie lekceważ bólu pleców

Ból pleców to bardzo ogólnikowe stwierdzenie. W dodatku bardzo często zdarza się, że ból w miejscu wskazanym przez pacjenta, na przykład pod łopatką, ma źródło w zupełnie innej części ciała. Tutaj ogromną rolę do odegrania ma doświadczony rehabilitant, który na podstawie zgłoszonych objawów, badania fizykalnego oraz oczywiście obrazowego, jest w stanie ustalić przyczynę problemu pacjenta i zaproponować odpowiednią ścieżkę leczenia.

Dobór konkretnych metod rehabilitacji, jak i jej intensywności oraz długotrwałości, zależy od konkretnego przypadku. Są dolegliwości, z którymi można sobie poradzić bardzo szybko i zaliczamy do nich m.in. rwę kulszową. Tym bardziej nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie rehabilitacji i skazywać się na życie z bólem.

Jeśli dokuczają Ci bóle pleców, to bez względu na ich nasilenie umów się na wizytę w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie i pozwól sobie pomóc! Pomagamy również w skrajnych przypadkach bardzo dużych przepuklin i nawet sekwestrów.

Już teraz zapraszamy do rezerwowania dogodnych terminów wizyt w naszych gabinetach

21 grudnia 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU