ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Rehabilitacja przed rekonstrukcją ACL

DRehabilitacja po rekonstrukcji ACL jest czymś oczywistym dla każdego, kto doznał zerwania więzadła krzyżowego przedniego i poddał się zabiegowi operacyjnemu. Okazuje się natomiast, że z rehabilitacji warto skorzystać również przed rekonstrukcją, a w niektórych przypadkach nawet zamiast operacji. Przykłady potwierdzające skuteczność tego rozwiązania płyną m.in. ze świata sportu – dziś regularnie zdarza się, że np. piłkarze wracają do normalnych treningów i gry po zaledwie 7-9 miesiącach od zabiegu, co jest zasługą właśnie profesjonalnej, intensywnej rehabilitacji.

Na czym polega rehabilitacja przed operacją ACL? Dlaczego warto z tego skorzystać? Jakich efektów można oczekiwać i którą metodę wybrać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Zerwanie ACL – jedna z najpoważniejszych kontuzji ortopedycznych

Zerwanie ACL, czyli więzadła krzyżowego przedniego, to bardzo poważna kontuzja stawu kolanowego. Dochodzi do niej w momencie, gdy więzadło krzyżowe przednie zostaje naderwane lub całkowicie zerwane.

Warto wiedzieć, że ACL to jedno z dwóch więzadeł krzyżowych występujących w stawie kolanowym. Jego zadaniem jest przede wszystkim stabilizowanie stawu poprzez kontrolowanie ruchów kości udowej i piszczelowej.

Do zerwania ACL najczęściej dochodzi w wyniku gwałtownego skręcenia lub przeciążenia stawu, na przykład podczas uprawiania sportu – szczególnie kontuzjogenne są takie dyscypliny, jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, które wymagają częstych i szybkich zmian kierunku biegu, co zawsze rodzi ryzyko zerwania więzadła krzyżowego przedniego.

O objawach i leczeniu zerwania więzadła krzyżowego przedniego przeczytasz w osobnym artykule przygotowanym przez specjalistów Rehabilitacji ARPwave.

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji przed rekonstrukcją ACL?

Zanim jeszcze zapadnie decyzja o przeprowadzeniu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, warto rozważyć poddanie się rehabilitacji – może ona pełnić funkcję zarówno przygotowawczą, jak i leczenia zachowawczego.

Istnieje szereg argumentów przemawiających za przejściem cyklu rehabilitacji po doznaniu kontuzji ACL, a jeszcze przed zabiegiem operacyjnym. Warto tutaj wskazać m.in. na:

  • Wzmocnienie mięśnia czworogłowego, który zwyczajowo jest bardzo osłabiony po operacji ACL, co grozi jego kontuzją;
  • Kompensacja urazów towarzyszących zerwaniu ACL, które nie wymagają leczenia operacyjnego, natomiast negatywnie oddziałują na staw kolanowy;
  • Wzmocnienie struktur stawu kolanowego, co pozwoli szybciej przywrócić staw do pełnej sprawności po rekonstrukcji ACL;
  • Zmniejszenie bólu;

Rehabilitacja zamiast operacji?

Jedynym przypadkiem, w którym można odstąpić od rekonstrukcji ACL jest sytuacja, gdy nie doszło do całkowitego przerwania tkanek oraz do uszkodzenia innych struktur stawu kolanowego. Ostateczna decyzja zależy również od wieku pacjenta – czy jest aktywny fizycznie, zawodowo, czy planuje uprawiać sport etc.

Leczenie zachowawcze może przynieść dobre efekty i umożliwić pacjentowi odzyskanie względnej sprawności. Pamiętajmy również, że sama rekonstrukcja jest zabiegiem dość inwazyjnym, po którym i tak czeka nas długotrwała rekonwalescencja. Stąd w niektórych przypadkach wręcz zaleca się rezygnację z zabiegu na rzecz właśnie rehabilitacji.

Prawidłowo dobrana i sumiennie prowadzona rehabilitacja daje dużą szansę nie tylko na uniknięcie rekonstrukcji, ale też na przywrócenie relatywnie dobrej sprawności stawu kolanowego i odzyskanie dawnego komfortu życia.

Skorzystaj z rehabilitacji ACL metodą ARP. Już teraz zarezerwuj dogodny termin wizyty!

Jaką metodę wybrać?

Istnieje wiele metod rehabilitacji stawu kolanowego, w tym wykorzystywanych na etapie rekonwalescencji po rekonstrukcji ACL. Jedną z najlepszych jest ARP, która w niektórych przypadkach może być rozpatrywana jako element leczenia zachowawczego.

Więcej o najlepszych metodach rehabilitacji po rekonstrukcji ACL piszemy w osobnym artykule.

Zerwane ACL? Już teraz umów się na konsultację w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Rehabilitacja przed rekonstrukcją ACL – zapraszamy do gabinetów ARPwave

Rehabilitacja ARPwave to profesjonalne gabinety, w których proponujemy naszym pacjentom terapię z wykorzystaniem metody ARP. Jest to amerykański standard w rehabilitacji nawet najcięższych urazów, włącznie z zerwaniem ACL.

Metoda ta została opracowana z myślą o zawodowych sportowcach, natomiast dziś jest dostępna również dla Ciebie. Stanowi połączenie stymulacji tkanek z fizykoterapią. Dzięki takiemu dwutorowemu działaniu możemy realnie skrócić okres rekonwalescencji, a przede wszystkim zminimalizować ryzyko odnowienia się kontuzji, jak i wystąpienia urazów towarzyszących – by wymienić tylko naderwanie lub zerwanie mięśnia czworogłowego.

Obejrzyj video, w którym jedna z naszych pacjentek dzieli się swoim doświadczeniem z poddania się rehabilitacji metodą ARP po rekonstrukcji ACL.

Więcej o specyfice rehabilitacji metodą ARP i jej skuteczności, zwłaszcza w przypadkach zerwania lub naderwania ACL, przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie.

Rehabilitacja przed rekonstrukcją pozwala istotnie skrócić rehabilitację po rekonstrukcji ACL (operacja jest bardzo inwazyjnym zabiegiem) i czas dojścia do sprawności jest krótszy (i leczenie tańsze). Najtrudniejsze jest odbudowanie masy mięśniowej i tutaj ARPwave pozwala na 5x szybszą odbudowę mięśni w porównaniu z innymi metodami.

21 grudnia 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU