ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Zwichnięta kostka, uszkodzenie więzadła w stopie czy skręcona noga w kostce – to powszechne kontuzje, do których dochodzi w obrębie stopy. Warto natomiast wiedzieć, że bardzo częstym urazem jest prozaiczne stłuczenie śródstopia, które wiele osób może pomylić z dużo poważniejszymi kontuzjami, choćby z uwagi na towarzyszący mu ból. Czym właściwie jest stłuczenie śródstopia? Jak odróżnić je od innych urazów ortopedycznych? To już wyjaśniamy w naszym artykule.
Śródstopie, jak sama nazwa wskazuje, to środkowa część stopy, składająca się z pięciu kości śródstopia łączących palce z tylną częścią stopy. Pozwala nam utrzymywać równowagę, zapewniając również amortyzację w czasie chodzenia czy biegania.
Śródstopie jest ponadprzeciętnie narażone na różnego rodzaju urazy mechaniczne, w tym stłuczenia, które mogą być konsekwencją upadku, uderzenia czy nieszczęśliwego nadepnięcia na twardy przedmiot, na przykład korzeń.
Stłuczenie śródstopia to uraz mechaniczny, który polega na uszkodzeniu tkanek miękkich i naczyń krwionośnych w obrębie tej części stopy. Bezpośrednim skutkiem urazu jest zasinienie i obrzęk stopy, czemu towarzyszy silny ból i trudności z chorzeniem.
Wszystkie urazy w obrębie stopy, takie jak stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie czy złamanie mogą początkowo dawać podobne objawy, stąd są ze sobą nagminnie mylone. Aby je odróżnić należy zwrócić uwagę na charakter urazu.
Stłuczenie dotyczy uszkodzenia tkanek podskórnych, zwłaszcza mięśni i naczyń krwionośnych, podczas gdy złamanie oznacza przerwanie ciągłości kości, a zwichnięcie - przemieszczenie kości w stawie. Ponadto ból towarzyszący stłuczeniu śródstopia zazwyczaj ustępuje po kilku dniach i jest umiarkowany - ten przy złamaniu czy zwichnięciu jest ostry, trudny do zniesienia i może się nasilać.
Odczuwasz niewyjaśniony ból w stopie? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty Rehabilitacji ARPwave!
Stłuczenie nie jest na tyle poważnym urazem, aby wymagało interwencji lekarskiej. Leczenie jest objawowe i sprowadza się do odpoczynku, czasowego oszczędzania stopy (unikanie nadmiernej aktywności fizycznej) oraz – w razie silnego bólu – przyjmowania niesteroidowych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. na bazie ibuprofenu czy naproksenu. Można również stosować zimne okłady, które powinny zredukować ból.
O konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio u ortopedy świadczą nasilające się objawy i nowe dolegliwości towarzyszące urazowi stopy, takie jak drętwienie, mrowienie czy zaburzenia czucia. Może to świadczyć o tym, że jednak doszło do poważniejszej kontuzji, rodząc podejrzenie złamania czy zwichnięcia.
W takim przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska i szczegółowa diagnostyka w oparciu o badania obrazowe – USG i RTG. Jeśli badania potwierdzą, że doszło np. do uszkodzenia tkanek miękkich czy struktur kostnych, to zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Lekceważenie niepokojących sygnałów nie jest dobrym pomysłem – stłuczenie śródstopia może się łatwo i szybko przerodzić w dużo poważniejszą kontuzję.
Odczuwasz ból w śródstopiu? Odwiedź gabinet Rehabilitacji ARPwave!
Bez względu na to, czy finalnie mamy do czynienia „tylko” ze stłuczeniem śródstopia, czy z dużo poważniejszym urazem, rozsądnie jest poddać się rehabilitacji kończyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób aktywnych, wykonujących pracę fizyczną, kierowców zawodowych, sprzedawców czy osób uprawiających sport, również na poziomie amatorskim. Prawidłowo dobrana rehabilitacja pozwoli przyspieszyć rekonwalescencję po stłuczeniu, wzmocnić struktury stopy i tym samym zredukuje ryzyko pogłębienia się urazu.
Z profesjonalnej, bezbolesnej rehabilitacji metodą ARP (łączącą elementy fizykoterapii i stymulacji tkanek) skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Umów się na dogodny dla Ciebie termin!
Zachęcamy również do lektury pozostałych artykułów opracowanych przez specjalistów Rehabilitacji ARPwave. Dowiesz się z nich m.in., o czym może świadczyć ból pod prawym żebrem, jakim typem urazu jest naciągnięcie ścięgna w ręce, a także jak postępować w przypadku podejrzenia zerwania bicepsa.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU