ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Więzadła w stopie: nie uwierzysz, jak wiele ich masz

Stopa wydaje się być stosunkowo prosta w budowie. Ot, kilka kości, staw skokowy i stawy palców. Okazuje się jednak, że mamy tutaj do czynienia z dość skomplikowany elementem ciała. Stopa składa się z wielu struktur twardych i miękkich, które są narażone na różnego rodzaju urazy. To właśnie w obrębie stopy bardzo często dochodzi do kontuzji, czy to wysiłkowych, czy mechanicznych. Szczególnie dotyczy to więzadeł, których patologie nie tylko powodują dyskomfort, ale również mogą uniemożliwić chodzenie i stanowić czynnik ryzyka bardzo poważnych kontuzji ortopedycznych. Więzadłom w stopie bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Każde więzadło odpowiada za pracę innego stawu

O stopniu skomplikowania ludzkiej stopy najlepiej świadczy fakt, że w jej budowie wyróżniamy aż 10 różnych stawów. Każdy staw jest z kolei wzmacniany więzadłami, co już pokazuje, jak wiele tych więzadeł znajduje się w stopie.

Więzadła można podzielić ze względu na to, które stawy wzmacniają. Wyróżniamy tutaj:

  • Więzadła trójgraniaste (piszczelowo-łódkowe, piszczelowo-skokowe przednie i tylne, piszczelowo-piętowe), skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne oraz piętowo-strzałkowe – wszystkie te więzadła wzmacniają staw skokowo-goleniowy, czyli kluczowy dla funkcjonowania ludzkiej stopy;
  • Więzadła skokowo-piętowe tylne i przednie, boczne i przyśrodkowe oraz międzykostne – odpowiadają za wzmacnianie stawu podskokowego (stawu skokowo-piętowego i skokowo-piętowo-łódkowego);
  • Więzadła piętowo-sześcienne, piętowo-łódkowo-podeszwowe, piętowo-łódkowe, skokowo-łódkowe, podeszwowe długie i piętowo-sześcienne długie – odpowiadają za wzmacnianie stawów piętowo-sześciennego i skokowo-łódkowego;
  • Więzadła klinowo-łódkowe grzbietowe i podeszwowe, sześcienno-łódkowe grzbietowe i podeszwowe, międzyklinowe grzbietowe, podeszwowe i międzykostne oraz klinowo-sześcienne grzbietowe, podeszwowe i międzykostne – wszystkie te więzadła w stopie wzmacniając staw klinowo-łódkowy;
  • Więzadła stępowo-śródstopne grzbietowe i podeszwowe oraz klinowo-śródstopne międzykostne – wzmacniają stawy stępowo-śródstopne;
  • Więzadła śródstopne grzbietowe, podeszwowe i międzykostne – odpowiadają za wzmacnianie stawów międzyśródstopnych;
  • Więzadła poboczne, podeszwowe i poprzeczne głębokie śródstopia – wzmacniają stawy śródstopno-paliczkowe;
  • Więzadła poboczne – odpowiadają za wzmacnianie stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych;

Jak widać więzadeł w stopie jest całe mnóstwo, podobnie zresztą jak stawów, za których wzmacnianie i stabilizację odpowiadają te struktury miękkie.

To warto wiedzieć

Więzadło jest zbudowane z tkanki łącznej i przyczepione do kości. Cechą charakterystyczną więzadła jest jego niewielka elastyczność, co sprzyja urazom struktury w wyniku nadmiernego naciągnięcia (np. poprzez przekroczenie zakresu ruchu stawu).

Problemy z więzadłami i stawami? Umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Najczęstsze urazy, jakim ulegają więzadła w stopie

Więzadła w stopie są bardzo narażone na kontuzje, przede wszystkim wysiłkowe. Mogą być one konsekwencją noszenia nieodpowiedniego obuwia, nadmiernego obciążania stóp w ramach uprawiania sportu, braku rozgrzewki czy też urazu mechanicznego, jak skręcenie czy silne uderzenie stopą o jakąś twardą przeszkodę.

Więzadła w stopie ulegają następującym urazom:

  • Naciągnięcie – objawem tego urazu jest delikatny, możliwy do zniesienia ból w stopie, często o trudnym do zlokalizowaniu źródle pochodzenia.
  • Naderwanie – w przypadku naderwania więzadła w stopie pojawia się dość silny ból, który może utrudnić dalsze obciążanie stopy. Zwykle pojawia się też obrzęk.
  • Zerwanie – jest to bardzo poważna kontuzja, która powoduje niestabilność stawu, za którego wzmacnianie odpowiadało konkretne więzadło. Pojawia się silny ból, opuchlizna, brak władzy na stawem.

Zdecydowanie najczęstszym tego typu urazem jest naderwanie lub zerwanie więzadła trójgranistego stawu skokowego. Uszkodzenie struktury, potocznie nazywane skręceniem kostki, jest pospolitą kontuzją ortopedyczną, której jednak nie należy lekceważyć – nieprawidłowe zrośnięcie się więzadła spowoduje, że staw będzie już zawsze mocno narażony na podobną kontuzję.

W skrajnym, ale wcale nie tak rzadkim przypadku, może się pojawić przewlekła niestabilność stawu, co z kolei uniemożliwi nie tylko uprawianie sportu, ale też podejmowanie szeregu innych aktywności fizycznych.

Nie lekceważ urazów więzadeł w stopie. Skorzystaj z konsultacji w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Rehabilitacja po urazach więzadeł i stawów stopy

Wszelkie urazy w obrębie stopy, czy to wysiłkowe, czy mechaniczne, powinny zostać poddane diagnostyce obrazowej. Jeśli badanie wykaże, że doszło do uszkodzenia któregoś z więzadeł, a w konsekwencji do kontuzji stawu, to mądrze będzie poddać się profesjonalnej rehabilitacji. Pełni ona funkcję leczenia zachowawczego, przyspieszając powrót do sprawności, niwelując ból oraz wzmacniając uszkodzone struktury, co minimalizuje ryzyko odnowienia się urazu.

Z rehabilitacji w przypadkach wszelkich urazów więzadeł stopy skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

28 sierpnia 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU