ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Rehabilitacja po urazach sportowych – najnowsze trendy i metody przyspieszające powrót do treningów

Blisko połowa z nas twierdzi, że regularnie uprawia sport. Sądząc po tłumach w siłowniach, klubach fitness, na basenach, a także po znakomitych wynikach sprzedaży sprzętu i akcesoriów sportowych (m.in. dla biegaczy i rowerzystów), te deklaracje mogą być prawdziwe. Nieodłącznym elementem aktywności fizycznej są różnego rodzaju urazy i kontuzje, od tych lekkich, jak skręcenie stawu skokowego, aż po bardzo poważne, jak zerwanie ACL. Kluczowego dla osób aktywnych znaczenia nabiera więc rehabilitacja po urazach sportowych. Nie wolno z niej rezygnować, zwłaszcza chcąc jak najszybciej wrócić do sportu i zapewnić sobie odpowiedni komfort uprawiania ulubionej dyscypliny. Najnowszym trendom i metodom przyspieszającym powrót do treningów przyglądamy się w naszym artykule.

Akcent na holistyczne podejście do rehabilitacji po urazach sportowych

Współczesna rehabilitacja po urazach sportowych kładzie nacisk na udzielenie pacjentowi kompleksowej pomocy, zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Dla wielu osób długotrwałe przerwanie treningów stanowi duże obciążenie mentalne, odbierając im radość życia i motywację. Ważne jest zatem maksymalne skrócenie okresu rehabilitacji, ale nie kosztem zdrowia.

Jeszcze do niedawna rehabilitacja sportowa bazowała na podstawowych metodach, takich jak masaże, ćwiczenia fizjoterapeutyczne czy terapia manualna. Dziś, dzięki pogłębianiu wiedzy o biomechanice ciała człowieka, coraz częściej sięgamy po innowacyjne metody, które realnie skracają okres rekonwalescencji, znacząco minimalizując przy tym ryzyko nawrotu kontuzji. Głównym celem rehabilitacji powinno być nie tylko wyleczenie urazu, ale przede wszystkim zidentyfikowanie i wyeliminowanie jego przyczyn, m.in. poprzez poprawę wzorców ruchowych i podniesienie jakości treningu.

Umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave i poznaj nowy standard rehabilitacji po urazach sportowych!

Nowoczesne metody rehabilitacji sportowej

Rehabilitacja, nie tylko sportowa, sięga dziś po wiele zróżnicowanych metod, które pozwalają przyspieszyć proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Terapia falą uderzeniową – ta metoda szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu urazów przewlekłych. Wykorzystuje energię impulsów akustycznych, które wnikają głęboko w tkanki, pobudzając miejscowe procesy regeneracji, zwiększając ukrwienie i redukując stan zapalny. Pomaga m.in. przy przeciążeniowych kontuzjach ścięgien, tzw. entezopatiach, np. w łokciu tenisisty, ostrodze piętowej czy zapaleniu rozcięgna podeszwowego.
  • Laseroterapia – ta metoda wykorzystuje wiązki światła o określonej długości fali, która dociera do uszkodzonych struktur i stymuluje ich gojenie. Ważną zaletą metody jest jej precyzja – wiązkę można skierować dokładnie w miejsce objęte zmianą. Laseroterapia łagodzi ból, poprawia mikrokrążenie i zmniejsza obrzęk, dobrze sprawdzając się w leczeniu naderwań czy innych mikrourazów mięśni.
  • Krioterapia – ta metoda wykorzystuje schładzanie ciała w celu wywołania gwałtownej reakcji organizmu. Natychmiastowe zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich szybkie rozszerzenie, poprawia przepływ krwi, zmniejszając stan zapalny i przyspieszając regenerację.
  • Elektroterapia – to grupa zabiegów wykorzystujących prąd o różnej częstotliwości do stymulowania mięśni, nerwów i tkanek głębokich. Elektroterapia działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i regeneracyjnie.
  • Terapia ultradźwiękami – metoda wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które penetrują głębokie warstwy tkanek, poprawiając ich ukrwienie i przyspieszając regenerację. Terapia ultradźwiękami jest szczególnie pomocna w leczeniu naderwań mięśni, problemów ze ścięgnami oraz w rekonwalescencji po urazach stawów.
  • Tlenoterapia hiperbaryczna – istotą tej metody jest zwiększona podaż tlenu pod ciśnieniem, co odbywa się w specjalnej komorze. Powoduje to szybkie nasycenie krwi i tkanek tlenem, dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje. Tlenoterapia hiperbaryczna jest dziś jedną z podstawowych metod rehabilitacji w zawodowym sporcie.

Terapia ARP

Osobny akapit wypada poświęcić wyjątkowo skutecznej i wszechstronnej metodzie rehabilitacji, która sprawdza się nie tylko w przypadku urazów sportowych. ARP to połączenie indywidualnie dobranych ćwiczeń fizycznych i opatentowanej technologii stymulacji nerwowo-mięśniowej, która pomaga przywrócić prawidłową funkcję mięśni, zwiększyć ich zakres pracy i wyeliminować przykurcze.

Terapia ARP sprawia, że mięśnie stają się silniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na kontuzje. Metoda ta wykazuje skuteczność już na bardzo wczesnym etapie po kontuzji – można ją stosować nawet przy unieruchomionej kończynie, co zapobiega zanikowi mięśni – jest to szczególnie ważne m.in. w przypadku kontuzji stawu kolanowego.

ARP pomaga również m.in. w ostrych stanach rwy kulszowej!

Z terapii ARP od lat korzystają zawodowi sportowcy, ale też osoby amatorsko uprawiające sport, osoby starsze, z nadwagą lub po operacjach ortopedycznych, które dzięki tej metodzie mają szansę na znacznie szybszy powrót do sprawności i podniesienie komfortu życia.

Z terapii ARP skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

Zarezerwuj dogodny termin wizyty i odzyskaj sprawność po dowolnym urazie sportowym!

 

24 kwietnia 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU