ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Rehabilitacja skręconej kostki: nie warto z niej rezygnować!

Skręcenie kostki wydaje się być bardzo błahym urazem ortopedycznym, który nie wymaga ani specjalnego leczenia, ani tym bardziej rehabilitacji. Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Nawet tak niewinna kontuzja może nieść ze sobą długofalowe skutki zdrowotne, utrudnić normalne funkcjonowanie, a tym bardziej uprawianie sportu. Właśnie dlatego nowoczesna ortopedia stoi na stanowisku, że rehabilitacja skręconej kostki jest nie tyle wskazana, co konieczna. Istnieje szereg argumentów potwierdzających tę teorię, z którymi warto się zapoznać. Omawiamy je w naszym poradniku.

Skręcenie kostki: czym właściwie jest?

O skręceniu kostki, czyli stawu skokowego, mówimy w momencie, gdy dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu tegoż stawu. Najczęściej jest to spowodowane nieszczęśliwym nastąpnięciem na nierówne podłoże, co skutkuje nienaturalnym wykrzywieniem stopy. Możliwe jest również przeciążeniowe skręcenie stawu skokowego, w wyniku długotrwałego obciążania stawu np. podczas uprawiania sportu, intensywnego marszu, dźwigania ciężkich przedmiotów etc.

Uwaga!

Skręcenia kostki nie należy mylić ze zwichnięciem stawu skokowego – ten drugi uraz jest bardzo poważną kontuzją, która wymaga pilnego leczenia operacyjnego, w przeciwnym razie grozi nawet kalectwem.

Czy każde skręcenie kostki wymaga leczenia i rehabilitacji?

W dużej mierze jest to uzależnione od skali kontuzji, czyli inaczej stopnia skręcenia kostki. Przypomnijmy, że wyróżniamy tutaj trzy stopnie:

  • Stopień I – jest to lekkie skręcenie, najczęściej wymagające jedynie leczenia zachowawczego (odciążenie stopy, zimne okłady).
  • Stopień II – mówimy tutaj już o znacznie poważniejszej kontuzji, która po wyleczeniu będzie wymagać rehabilitacji.
  • Stopień III – dochodzi do całkowitego przerwania więzadeł i torebki stawowej, w wyniku czego konieczne jest unieruchomienie stopy w stawie skokowym, a po zakończeniu leczenia poddanie się intensywnej rehabilitacji.

Więcej o tym, jak rozróżnić poszczególne stopnie skręcenia stawu skokowego przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu. Wyjaśniamy w nim także, na czym polega leczenie tej kontuzji w zależności od skali zdiagnozowanego problemu.

Metoda ARP to najskuteczniejsza rehabilitacja skręconej kostki. Sprawdź!

Dlaczego rehabilitacja skręconej kostki jest tak ważna?

Wypada tutaj zacząć od tego, że w Polsce niestety nadal stosunkowo niewiele osób poddaje się rehabilitacji po leczeniu skręcenia stawu skokowego – dotyczy to także tych pacjentów, u których zdiagnozowano trzeci, najwyższy stopień skręcenia. Po części wynika to z niewiedzy, po części z – przykro to pisać – dość lekceważącego stosunku lekarzy. Nie każdy ortopeda zwróci swojemu pacjentowi uwagę na konieczność rehabilitowania wciąż osłabionego stawu.

Tymczasem zaniechanie rehabilitacji może się skończyć przykrymi powikłaniami, zwłaszcza, gdy doszło do przerwania więzadeł i torebki stawowej. U wielu pacjentów prowadzi to do przewlekłej niestabilności stawu skokowego, co jest konsekwencją nieprawidłowego zrośnięcia się tkanek miękkich. Najczęściej wynika to z faktu, iż leczenie ograniczyło się tylko do unieruchomienia stawu opatrunkiem gipsowym.

W Zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych już dawno odeszło się od tej metody leczenia na rzecz właśnie specjalistycznej rehabilitacji. Jest ona również standardem w świecie zawodowego sportu, gdzie zdarza się, iż zawodnicy wracają do normalnych treningów w ciągu zaledwie 2-3 tygodni od doznania kontuzji.

Przewlekła niestabilność stawu skokowego jest bardzo poważnym problemem, ponieważ daje praktycznie pewność odnowienia się kontuzji. Tymczasem im częściej dochodzi do skręcenia kostki, tym większe jest ryzyko pojawienia się stanu zwyrodnieniowego, który może nawet wymagać interwencji chirurgicznej, nie wspominając już o tym, jak mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym uprawianie sportu.

Nie ryzykuj odnowienia kontuzji. Skorzystaj z rehabilitacji stawu skokowego metodą ARP

Efekty prawidłowej rehabilitacji skręconej kostki

Rehabilitacja po tym urazie wcale nie musi być długotrwała, uciążliwa, a tym bardziej bolesna. Warto tutaj skorzystać z dobrych wzorców pochodzących wprost ze świata zawodowego sportu. To właśnie z myślą o wyczynowych sportowcach opracowano w Stanach Zjednoczonych metodę ARP, która łączy w sobie stymulację tkanek miękkich z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi.

Takie kompleksowe działanie znacząco przyspiesza powrót do pełnej sprawności, oszczędza pacjentowi bólu i wysiłku, a przede wszystkim wzmacnia mięśnie strzałkowe, co pozwala utrzymywać stopę w prawidłowym położeniu i tym samym minimalizuje ryzyko odnowienia się kontuzji. ARP jest również doskonałym sposobem na uchronienie się przed zabiegiem operacyjnym, po którym powrót do formy zajmuje czasami wiele miesięcy.

W Polsce rehabilitacji metodą ARP można się poddać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby bez względu na stopień skręcenia kostki szybko odzyskać pełną ruchomość stawu i nie uskarżać się na jego niestabilność. Bezpośrednio po zakończeniu cyklu rehabilitacji można już wrócić do uprawiania sportu i normalnej aktywności.

19 czerwca 2020

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU