ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
opinia pacjenta

Łokieć tenisisty a rehabilitacja. Wszystko, co warto wiedzieć o tym schorzeniu

Łokieć tenisisty jest dość popularną kontuzją wysiłkową. Jej potoczna nazwa może być myląca, ponieważ to schorzenie wcale nie dotyka tylko osób uprawiających sport, zwłaszcza tenis. Tak naprawdę na kontuzję mogą być narażeni także pracownicy biurowi czy fizyczni – stąd ten rodzaj schorzenia jest klasyfikowany jako choroba zawodowa. Czas wyjaśnić, czym właściwie jest łokieć tenisisty, jakie są objawy kontuzji i jak przebiega leczenie. Z naszego poradnika dowiesz się także, dlaczego łokieć tenisisty wymaga rehabilitacji.

Łokieć tenisisty: definicja kontuzji

Łokieć tenisisty to zespół różnego rodzaju patologii, których źródłem jest przeciążenie jednostronne mięśni ramienia i przedramienia, prowadzące do zmiany w budowie włókien kolagenowych ścięgien. Co ciekawe, choć nazwa kontuzji odnosi się do łokcia, to pacjenci często odczuwają dolegliwości w rejonie nadgarstka.

Ciekawostka

Łokieć tenisisty swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest to jedna z najczęściej występujących kontuzji w świecie zawodowego tenisa -  dotyka co dziesiątego gracza.

Przyczyny kontuzji

Współczesna medycyna stoi na stanowisku, że łokieć tenisisty jest skutkiem mikrourazów oraz długotrwałego przeciążania ścięgien, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia ukrwienia okolicy przyczepu. Początkowo dolegliwości nie są zbyt dokuczliwe, dlatego pacjent je bagatelizuje – prowadzi to do dalszych deformacji, włącznie z naderwaniem ścięgien.

Wówczas pojawia się już bardzo silny ból, co jest spowodowane wydzielaniem białek podrażniających tkanki. Dodatkowo tworzą się patologiczne nerwy i naczynia krwionośne, również przyczyniające się do potęgowania bólu. Wtedy pacjent zgłasza się do lekarza, który może już tylko zdiagnozować łokieć tenisisty i zaproponować leczenie kontuzji.

Co ciekawe, łokieć tenisisty może być efektem zarówno przeciążenia, jak i zbyt niskiej aktywności ręki (co nawet przy małym obciążeniu prowadzi do przeciążenia). Dlatego na tę kontuzję bardzo często uskarżają się osoby, które w ogóle nie uprawiają sportu, za to dużo pracują przy biurku w jednej pozycji – np. informatycy, tłumacze, pisarze czy urzędnicy. Jest to również dość typowy uraz w grupie seniorów, których ścięgna i mięśnie są już osłabione, a przy tym narażone na zbyt duży, gwałtowny wysiłek, chociażby podczas próby dźwignięcia ciężkiej siatki z zakupami.

Objawy

Bardzo charakterystycznym objawem łokcia tenisisty jest silny ból w okolicy nadgarstka – wcale nie w łokciu, co odróżnia ten uraz od innego schorzenia, czyli łokcia golfisty. Ból nasila się w momencie podjęcia próby poruszania nadgarstkiem, zaciskania pięści, podnoszenia różnych przedmiotów czy nawet chwytania.

Zbagatelizowanie tych objawów w prostej linii prowadzi do dalszych deformacji, co będzie skutkować ograniczoną ruchomością stawu oraz bólem nawet w czasie bezczynności (np. podczas snu).

Leczenie łokcia tenisisty

Po zdiagnozowaniu urazu lekarz podejmuje decyzję o dalszym przebiegu leczenia. Niestety, jest to dość kłopotliwa kontuzja, a sprawę dodatkowo utrudnia fakt, iż nie mają tutaj zastosowania leki przeciwzapalne (przy łokciu tenisisty nie występuje stan zapalny).

Popularną metodą leczenia jest podawanie pacjentowi zastrzyków sterydowych. Ma to na celu ograniczenie dolegliwości bólowych. Warto jednak podkreślić, że w profesjonalnych centrach medycznych odchodzi się od tego rozwiązania, ponieważ znacząco zwiększa ono ryzyko odnowienia się kontuzji (leki sterydowe niszczą kolagen, będący podstawowym budulcem ścięgien).

W przypadku, gdy pacjent zbagatelizował pierwsze objawy łokcia tenisisty, mogło dojść do poważniejszej postaci tej kontuzji, czyli zerwania fragmentów przyczepu oraz powstania ubytków w ścięgnach. Wówczas lekarz może zaproponować ich uzupełnienie elementami wzrostu pochodzącymi z krwi pacjenta (tworzy się tzw. blizna).

W skrajnych przypadkach, gdy kontuzja jest już bardzo zaawansowana, konieczna może być operacja polegająca na odcięciu przyczepu i wycięciu uszkodzonej tkanki wraz z okostną. Dzięki temu ścięgno delikatnie się osuwa. Operacja skutkuje jednak długą przerwą w aktywności  fizycznej – rekonwalescencja może trwać nawet kilka miesięcy.

Na popularności zyskuje również rehabilitacja łokcia tenisisty – traktowana nie tylko w kategorii uzupełnienia leczenia, ale wręcz samodzielnej metody walki z urazem. Aby było to możliwe, konieczne jest poddanie się odpowiednim, specjalistycznym zabiegom.

ArpWave, czyli skuteczna rehabilitacja łokcia tenisisty

ArpWave to nowatorska metoda rehabilitacji neurologicznej, opracowana w USA na potrzeby zawodowych sportowców. Od niedawna jest dostępna w Polsce. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem stymulacji ścięgien i mięśni wraz z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Dzięki temu szybko usuwamy przyczynę urazu (przykurcz mięśnia) i organizm szybciej się regeneruje, a proces odbudowy uszkodzonych tkanek może się rozpocząć natychmiast po doznaniu urazu – to odróżnia ArpWave od klasycznych metod rehabilitacji.

Efekty przychodzą bardzo szybko, pacjent już po kilku zabiegach odczuwa znacznie mniejszy ból, stopniowo odzyskuje pełną kontrolę nad ręką, a co najważniejsze jest mniej narażony na doznanie podobnego urazu w przyszłości. Dodajmy, że metoda ArpWave jest w pełni bezpieczna, bezbolesna i przeznaczona dla osób w każdym wieku.

25 września 2019

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU