ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Spuchnięte kostki to objaw, który może być zupełnie niegroźny (długotrwałe stanie, zmęczenie po kilkunastogodzinnej pracy przy biurku), jak i wskazywać na poważniejszy uraz ortopedyczny lub nawet sugerować zaburzenia podstawowych funkcji życiowych. Jeśli od pewnego czasu obserwujesz u siebie wyraźną opuchliznę kostek, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Dlaczego puchnie kostka? Najczęstszym przyczynom bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
To jeden z najczęstszych powodów opuchlizny kostek. Zatrzymanie wody w organizmie jest konsekwencją zbyt dużej ilości sodu (soli) w diecie, co może prowadzić do retencji płynów i objawiać się puchnięciem ciała, w szczególności nóg i kostek.
Paradoksalnie zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyja również brak odpowiedniego nawodnienia.
Zatrzymywanie wody w organizmie może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, na przykład towarzyszącymi menstruacji, menopauzie czy ciąży, stąd ten objaw częściej obserwują u siebie kobiety.
Tak zwane puchnięcie kostek może – choć oczywiście nie musi - mieć związek chorobami układu krążenia. Niewydolna praca serca skutkuje zastojem krwi w kończynach dolnych, co prowadzi właśnie do obrzęku.
Opuchliznę kostek często obserwują u siebie osoby chorujące na nadciśnienie.
Z kolei zakrzepica żył głębokich to bardzo poważna choroba, która objawia się nie tylko opuchlizną kostek, ale też bólem i zaczerwienieniem w tych okolicach, najczęściej jednostronnie, wymagając natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Zaburzenie pracy nerek skutkuje tym, że organizm nie jest w stanie efektywnie usuwać nadmiaru płynów, a to z kolei objawia się obrzękiem m.in. w okolicach kostek i stóp. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę także na inne objawy, jak chroniczne zmęczenie, utrata apetytu czy zmiana częstotliwości oddawania moczu. Niezbędna jest konsultacja lekarska.
Długotrwałe siedzenie lub stanie również może być przyczyną powstawania obrzęku kostek. Ten problem bardzo często obserwują u siebie osoby wykonujące pracę biurową, sprzedawcy w sklepach, farmaceuci czy zawodowi kierowcy. Siedzący lub stojący tryb życia powoduje pogorszenie krążenia krwi w kończynach dolnych, sprzyjając zastojom płynów ustrojowych i powodując tzw. puchnięcie kostek.
Również noszenie niewłaściwego obuwia może przyczyniać się do powstawania opuchlizny, stąd, jeśli musisz długo przebywać w jednej pozycji, to staraj się zawsze zakładać wygodne buty, które nie uciskają stóp i kostek.
Żylaki to potoczne określenie na powiększone i zniekształcone naczynia krwionośne. Jest to schorzenie, które utrudnia prawidłowy przepływ krwi w nogach, prowadząc do zastoju płynów i pojawienia się obrzęku wokół kostek. Na problemy z niewydolnością żylną mogą wskazywać także inne objawy, takie jak uczucie ciężkości nóg.
Porada eksperta Rehabilitacji ARpwave:
Profilaktyka żylaków sprowadza się przede wszystkim do dbania o regularną aktywność fizyczną, unikania długotrwałego przebywania w jednej pozycji oraz noszenia specjalistycznych rajstop uciskowych.
Opuchnięcie kostki lub obu kostek może również wskazywać na szereg problemów ortopedycznych, takich jak zapalenie stawów skokowych, gdzie dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej, co wywołuje stan zapalny i prowadzi do nagromadzenia płynów w tkankach.
Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:
Obrzęk kostek może mieć również związek z płaskostopiem i być rezultatem nadmiernego obciążania stawów skokowych w wyniku nieprawidłowej biomechaniki stopy.
Nie zapominamy również o przyczynach urazowych. Opuchlizna praktycznie zawsze towarzyszy tzw. skręceniu kostki, czyli uszkodzeniu tkanek okalających staw skokowy. Obrzęk może także towarzyszyć innym urazom i kontuzjom w obrębie stopy, takim jak np. naderwanie czy zerwanie więzadła trójgraniastego, jak i być konsekwencją przeciążenia struktur stopy, co jest częstym problemem u biegaczy.
Spuchnięta kostka po urazie? Pamiętaj o rehabilitacji!
Jeśli Twoje problemy z opuchniętymi kostkami utrzymują się od dłuższego czasu, a nie możesz ich bezpośrednio powiązać np. z urazem ortopedycznym, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu – to może być objaw poważnych problemów zdrowotnych.
W przypadku opuchlizny spowodowanej urazami ortopedycznymi, przeciążeniem czy nieprawidłową techniką biegu, pomocna będzie kompleksowa rehabilitacja, którą w gabinetach Rehabilitacji ARPwave dobieramy indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Już teraz zarezerwuj dla siebie dogodny termin wizyty!
Zapraszamy do lektury innych artykułów poradnikowych opracowanych przez specjalistów Rehabilitacji ARPwave. Dowiesz się z nich m.in., o czym może świadczyć ból mięśni brzucha, czym jest tzw. kolano skoczka, czyli entezopatia rzepki, a także na jaki uraz może wskazywać kłucie w kolanie.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU