ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Ból mięśni brzucha - jak sobie z tym poradzić?

Ból mięśni brzucha jest nie tylko bardzo nieprzyjemny, ale również bezpośrednio rzutuje na nasze codzienne życie – utrudnia wykonywanie wielu czynności, w tym uprawianie sportu, wywołuje notoryczny grymas na twarzy i drastycznie obniża komfort funkcjonowania. Są to dostateczne powody, aby nie przechodzić nad tym do porządku dziennego. W naszym artykule wyjaśniamy, co należy zrobić w przypadku pojawienia się nagłego, ostrego bólu brzucha, który może wskazywać na doznanie kontuzji mięśniowej. 

Najczęstszą przyczyną bólu jest naderwanie lub naciągnięcie mięśni brzucha

Z bólem mięśni brzucha spotkał się każdy, kto po latach nieaktywności fizycznej wreszcie rozpoczął treningi z ćwiczeniami na płaski brzuch. Tak zwane brzuszki, podciąganie nóg w zwisie czy napinanie mięśni w pozycji zgiętej stymulują tkanki i sukcesywnie prowadzą do rozbudowy struktur mięśniowych, natomiast efektem ubocznym może być właśnie ból – to mija po kilku tygodniach treningów.

Zdarza się jednak, że ból nie tylko nie słabnie, ale wręcz się nasila, co może sugerować przetrenowanie i naciągnięcie mięśni brzucha. Nie jest to groźna kontuzja, natomiast nie należy jej też bagatelizować, ponieważ kontynuowanie treningu z podobnymi obciążeniami może doprowadzić do o wiele poważniejszego urazu, jakim jest naderwanie mięśni brzucha.

To warto wiedzieć

O naderwaniu mówimy wtedy, gdy dochodzi do przerwania więcej niż 5% włókien mięśniowych, co można zdiagnozować w badaniu obrazowym.

Co ważne, naciągnięcia lub nawet naderwania mięśni brzucha można się nabawić nie tylko w wyniku treningu, ale też wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, jak dźwiganie ciężkich przedmiotów, praca w ogrodzie, sprzątanie, zmiana kół w samochodzie itd.

O naderwaniu mięśni brzucha więcej przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu – zachęcamy do lektury.

Dokucza Ci ból mięśni brzucha? Skorzystaj z profesjonalnej diagnostyki w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Bóle mięśni brzucha – co robić?

Jeśli podejrzewasz lub masz pewność, że bóle brzucha mają związek z naciągnięciem lub naderwaniem mięśni, to przede wszystkim nie licz na to, że problem „sam się rozwiąże”. Owszem, organizm ma zdolność samoleczenia, natomiast proces ten może być długotrwały, a w tym czasie Ty nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować – pracować, trenować, opiekować się dziećmi etc.

Z bólem mięśni brzucha można sobie stosunkowo szybko poradzić w gabinecie rehabilitacji. Odpowiednio dobrana terapia nie tylko pozwoli usunąć patologię w strukturze mięśniowej, ale też wzmocnić mięśnie do tego stopnia, że będą dużo bardziej uodpornione na kolejne urazy.

Rehabilitacja jest o tyle wskazana, że pozwala zadbać zarówno o mięśnie podłużne, poprzeczne i skośne, jak i mięśnie głębokie, przykręgosłupowe. U większości osób są one skrajnie zaniedbane, co stanowi ryzyko dolegliwości ze strony kręgosłupa, włącznie z doznaniem ataku rwy kulszowej.

Profesjonalna rehabilitacja, z której skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave, pozwala szybko pozbyć się nieznośnego bólu, wzmocnić mięśnie i przygotować je do dalszego wysiłku, co jest szczególnie ważne w przypadku osób będących w cyklu treningowym.

Sprawdź skuteczność rehabilitacji metodą ARP! Zapisz się na pierwszą wizytę w jednym z naszych gabinetów

Inne przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Nie zawsze wina leży po stronie mięśni brzucha. Dolegliwości bólowe zlokalizowane w jamie brzusznej mogą być spowodowane również skurczem mięśni gładkich w narządach wewnętrznych, głównie w:

  • jelitach,
  • moczowodach,
  • pęcherzu moczowym,
  • przewodach żółciowych,
  • macicy.

Skurcze mięśni gładkich są zupełnie naturalne i nie mamy na nie wpływu, natomiast mogą się nasilać z powodu takich czynników, jak przewlekły stres, zła dieta, zaburzenia snu, wyczerpanie organizmu czy po prostu zmiany chorobowe w obrębie wymienionych narządów.

To warto wiedzieć

Bóle brzucha spowodowane skurczami mięśni gładkich można rozpoznać po tym, że zwykle towarzyszą im dodatkowe objawy: nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka.

Nie lekceważ przewlekłego bólu brzucha!

Ból brzucha zawsze jest sygnałem, który powinien skłonić do bliższego przyjrzenia się kondycji organizmu. Jeśli mija po kilku godzinach i nie wraca, to mógł być spowodowany np. przejedzeniem czy drobną niestrawnością. Gorzej, gdy ból utrzymuje się przez wiele dni czy tygodni, a tłumienie go wymaga sięgania po coraz większe dawki środków przeciwbólowych i rozkurczowych.

W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu podstawowego badania może skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę, na przykład w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego, chorób układu moczowego, problemów z układem pokarmowym czy z drogami żółciowymi.

Na rehabilitację amerykańską metodą ARP, bardzo skuteczną w przypadkach bólu mięśni brzucha, zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

05 czerwca 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU