ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Ból mięśni brzucha - jak sobie z tym poradzić?

Ból mięśni brzucha jest nie tylko bardzo nieprzyjemny, ale również bezpośrednio rzutuje na nasze codzienne życie – utrudnia wykonywanie wielu czynności, w tym uprawianie sportu, wywołuje notoryczny grymas na twarzy i drastycznie obniża komfort funkcjonowania. Są to dostateczne powody, aby nie przechodzić nad tym do porządku dziennego. W naszym artykule wyjaśniamy, co należy zrobić w przypadku pojawienia się nagłego, ostrego bólu brzucha, który może wskazywać na doznanie kontuzji mięśniowej. 

Najczęstszą przyczyną bólu jest naderwanie lub naciągnięcie mięśni brzucha

Z bólem mięśni brzucha spotkał się każdy, kto po latach nieaktywności fizycznej wreszcie rozpoczął treningi z ćwiczeniami na płaski brzuch. Tak zwane brzuszki, podciąganie nóg w zwisie czy napinanie mięśni w pozycji zgiętej stymulują tkanki i sukcesywnie prowadzą do rozbudowy struktur mięśniowych, natomiast efektem ubocznym może być właśnie ból – to mija po kilku tygodniach treningów.

Zdarza się jednak, że ból nie tylko nie słabnie, ale wręcz się nasila, co może sugerować przetrenowanie i naciągnięcie mięśni brzucha. Nie jest to groźna kontuzja, natomiast nie należy jej też bagatelizować, ponieważ kontynuowanie treningu z podobnymi obciążeniami może doprowadzić do o wiele poważniejszego urazu, jakim jest naderwanie mięśni brzucha.

To warto wiedzieć

O naderwaniu mówimy wtedy, gdy dochodzi do przerwania więcej niż 5% włókien mięśniowych, co można zdiagnozować w badaniu obrazowym.

Co ważne, naciągnięcia lub nawet naderwania mięśni brzucha można się nabawić nie tylko w wyniku treningu, ale też wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, jak dźwiganie ciężkich przedmiotów, praca w ogrodzie, sprzątanie, zmiana kół w samochodzie itd.

O naderwaniu mięśni brzucha więcej przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu – zachęcamy do lektury.

Dokucza Ci ból mięśni brzucha? Skorzystaj z profesjonalnej diagnostyki w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Bóle mięśni brzucha – co robić?

Jeśli podejrzewasz lub masz pewność, że bóle brzucha mają związek z naciągnięciem lub naderwaniem mięśni, to przede wszystkim nie licz na to, że problem „sam się rozwiąże”. Owszem, organizm ma zdolność samoleczenia, natomiast proces ten może być długotrwały, a w tym czasie Ty nie będziesz w stanie normalnie funkcjonować – pracować, trenować, opiekować się dziećmi etc.

Z bólem mięśni brzucha można sobie stosunkowo szybko poradzić w gabinecie rehabilitacji. Odpowiednio dobrana terapia nie tylko pozwoli usunąć patologię w strukturze mięśniowej, ale też wzmocnić mięśnie do tego stopnia, że będą dużo bardziej uodpornione na kolejne urazy.

Rehabilitacja jest o tyle wskazana, że pozwala zadbać zarówno o mięśnie podłużne, poprzeczne i skośne, jak i mięśnie głębokie, przykręgosłupowe. U większości osób są one skrajnie zaniedbane, co stanowi ryzyko dolegliwości ze strony kręgosłupa, włącznie z doznaniem ataku rwy kulszowej.

Profesjonalna rehabilitacja, z której skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave, pozwala szybko pozbyć się nieznośnego bólu, wzmocnić mięśnie i przygotować je do dalszego wysiłku, co jest szczególnie ważne w przypadku osób będących w cyklu treningowym.

Sprawdź skuteczność rehabilitacji metodą ARP! Zapisz się na pierwszą wizytę w jednym z naszych gabinetów

Inne przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Nie zawsze wina leży po stronie mięśni brzucha. Dolegliwości bólowe zlokalizowane w jamie brzusznej mogą być spowodowane również skurczem mięśni gładkich w narządach wewnętrznych, głównie w:

  • jelitach,
  • moczowodach,
  • pęcherzu moczowym,
  • przewodach żółciowych,
  • macicy.

Skurcze mięśni gładkich są zupełnie naturalne i nie mamy na nie wpływu, natomiast mogą się nasilać z powodu takich czynników, jak przewlekły stres, zła dieta, zaburzenia snu, wyczerpanie organizmu czy po prostu zmiany chorobowe w obrębie wymienionych narządów.

To warto wiedzieć

Bóle brzucha spowodowane skurczami mięśni gładkich można rozpoznać po tym, że zwykle towarzyszą im dodatkowe objawy: nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, biegunka.

Nie lekceważ przewlekłego bólu brzucha!

Ból brzucha zawsze jest sygnałem, który powinien skłonić do bliższego przyjrzenia się kondycji organizmu. Jeśli mija po kilku godzinach i nie wraca, to mógł być spowodowany np. przejedzeniem czy drobną niestrawnością. Gorzej, gdy ból utrzymuje się przez wiele dni czy tygodni, a tłumienie go wymaga sięgania po coraz większe dawki środków przeciwbólowych i rozkurczowych.

W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu podstawowego badania może skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę, na przykład w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego, chorób układu moczowego, problemów z układem pokarmowym czy z drogami żółciowymi.

Na rehabilitację amerykańską metodą ARP, bardzo skuteczną w przypadkach bólu mięśni brzucha, zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

05 czerwca 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU