ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Uraz stopy - problem nie tylko biegaczy

Urazy stopy należą do najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się biegacze czy generalnie osoby aktywne fizycznie. I choć ryzyko takich urazów jest dużo mniejsze w przypadku prowadzenia raczej siedzącego trybu życia, to i tak nie można go całkowicie wykluczyć. W gabinetach Rehabilitacji ARPwave bardzo często gościmy pacjentów uskarżających się na uraz stopy, którzy nie trenują, preferują statyczny odpoczynek, a i tak przytrafiła się im kontuzja. Jakie są najczęstsze urazy stopy? Co powinno skłonić do umówienia się na wizytę w gabinecie rehabilitacyjnym? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Krótko o budowie stopy

Ludzkie stopy mają ogromną rolę do spełnienia. To dzięki nim faktycznie jesteśmy w stanie się poruszać, ale też stać w pozycji wyprostowanej. Stopy mają za zadanie utrzymywać ciężar ciała, stąd nietrudno się domyślić, że są bardzo intensywnie eksploatowane, a tym samym narażone na różnego rodzaju urazy.

Stopa człowieka jest zbudowana z trzech elementów:

  1. Śródstopia.
  2. Stępu.
  3. Palców.

Zwracamy jednak uwagę, że to tylko wycinek budowy stopy, ponieważ w jej obrębie możemy wyróżnić również ścięgna, mięśnie czy więzadła. Stąd każdy uraz stopy jest dość problematyczny w rozpoznaniu i zwykle wymaga diagnostyki obrazowej – zdjęcia RTG, badania USG lub rezonansem magnetycznym.

Ból stopy? Umów się na pierwszą wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Uraz stopy – typowe przypadki

O uraz stopy naprawdę nietrudno. Wystarczy np. źle nastąpić na podłoże, trafić na jakąś nierówność czy nieszczęśliwie podskoczyć, aby „narobić sobie bałaganu”. Tego typu kontuzje są powszechne i z pewnością zaliczymy je do grupy najczęstszych urazów ortopedycznych.

Jeśli chodzi o te typowe urazy, to na pewno trzeba tutaj wymienić:

  • stłuczenia,
  • skręcenia (przede wszystkim skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki),
  • zwichnięcia (nie mylić ze skręceniem – to dużo poważniejszy uraz stopy),
  • złamania (np. dość częste złamanie kości śródstopia i palców u stóp),
  • nadwyrężenie,
  • uraz ścięgna Achillesa (naderwanie lub całkowite zerwanie).

Są to najczęstsze przyczyny bólu stopy, czyli dolegliwości, z którą regularnie zgłaszają się do nas pacjenci w każdym wieku.

Warto natomiast podkreślić, że poza standardowymi urazami stopy możemy jeszcze wskazać szereg innych przyczyn, dla których pacjenci uskarżają się na ból, ograniczoną motorykę oraz brak możliwości swobodnego uprawiania sportu czy nawet spacerowania. Są to głównie:

  • paluch biegacza – typowa przewlekła kontuzja osób uprawiających bieganie i robiących to nieprawidłową techniką,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • nagniotki – są to stwardnienia powstające na stawach palców stóp, zwykle spowodowane noszeniem źle dobranego obuwia (kłaniają się np. wysokie i wąskie szpilki),
  • zespół kanału stępu,
  • palec młotkowany – to przykurcz zgięciowy, najczęściej obserwowany na drugim palcu u stopy, który wywołuje ból podczas chodzenia i biegania,
  • płaskostopie.

Ponadto trzeba wiedzieć, że przewlekły ból wcale nie musi mieć związku z urazem stopy. U niektórych pacjentów, szczególnie w starszym wieku, przyczyna może tkwić w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Co ciekawe, uraz stopy zgłaszany przez pacjenta może mieć bezpośredni związek nie tyle z kontuzją w obrębie dolnej kończyny, ale stanowić objaw rwy kulszowej. Wówczas ból mający swoje źródło w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniuje do stopy, co nie umknie uwadze doświadczonego rehabilitanta, natomiast może wprowadzać w błąd samego pacjenta.

Uraz stopy wymaga pilnej rehabilitacji! Umów się już teraz

Objawy urazu stopy

Nie każdy uraz stopy występuje nagle. Gdy czujemy, że źle nastąpiliśmy lub nadepnęliśmy np. na ostry kamień, po czym odczuwamy dolegliwość w obrębie stopy, to sprawa jest dość jasna i z góry wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do kontuzji.

Zdarzają się jednak – a wręcz stanowią one większość – także urazy typowo wysiłkowe, spowodowane np. złym dobraniem obuwia, treningiem, nieprawidłową techniką biegu, specyfiką pracy pacjenta, zmianami zwyrodnieniowymi. W takich przypadkach trzeba uważnie obserwować swój organizm i nie bagatelizować pierwszych sygnałów świadczących o tym, że mógł nam się przytrafić uraz stopy.

Do takich objawów zaliczymy:

  • ból w obrębie stopy, szczególnie podeszwy,
  • ból palców u stopy,
  • ograniczoną ruchomość palców oraz stawu skokowego,
  • zasinienie,
  • opuchliznę,
  • tkliwość,
  • kuśtykanie,
  • uczucie drętwienia stopy.

Co robić?

Podstawą jest oczywiście zdiagnozowanie rodzaju oraz przyczyny urazu. Niezależnie od tego, z jak dużym problemem mamy do czynienia, nie należy zapominać o koniecznej rehabilitacji. To ona kończy właściwy cykl leczenia i jest jego nieodłącznym elementem. Z rehabilitacji warto skorzystać także w przypadku lekkich kontuzji wysiłkowych związanych np. z uprawianiem sportu.

Profesjonalnej rehabilitacji po urazach stopy amerykańską metodą ARP można się poddać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

24 maja 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU