ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Kłucie w kolanie - skąd ten ból? Poznaj możliwe przyczyny

Kłucie w kolanie jest jednym z najczęstszych objawów zgłaszanych przez pacjentów gabinetów Rehabilitacji ARPwave. Pacjenci charakteryzują go jako ostry ból, nasilający się podczas chodzenia, wstawania oraz biegania. Często towarzyszy mu sztywność stawu kolanowego, szczególnie po przebudzeniu. Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego kłucia w kolanie? Co robić po zaobserwowaniu u siebie takiego objawu? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

O czym może świadczyć kłucie w kolanie?

Kłucie w kolanie to objaw, którego nie należy lekceważyć – nawet jeśli występuje sporadycznie i np. tylko podczas wchodzenia po schodach. Jest to wyraźny sygnał, że coś złego dzieje się w samym stawie kolanowym lub w okalających go strukturach.

Ostry ból kolana podczas chodzenia może wskazywać na wiele problemów ortopedycznych, jak i o podłożu chorobowym. Do najczęstszych przyczyn tego stanu zaliczymy:

  • chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego,
  • przeciążenie stawu (bardzo częsty problem u osób nadwagą i otyłością),
  • uszkodzenie torebki stawowej,
  • stan zapalny w kolanie (spowodowany np. uszkodzeniem kaletki maziowej czy błony maziowej),
  • uraz mechaniczny,
  • uszkodzenie więzadeł kolana,
  • kolano skoczka,
  • kolano kinomana.

To oczywiście tylko wybrane spośród szeregu możliwych przyczyn kłucia w kolanie. Więcej o tych najbardziej prawdopodobnych źródłach bólu kolana możesz przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

Przypadłość nie tylko osób starszych

Ponieważ jedną z najczęstszych przyczyn kłucia w kolanie i bólu podczas chodzenia jest choroba zwyrodnieniowa (np. o podłożu reumatycznym), to można odnieść mylne wrażenie, że problem ten dotyczy wyłącznie osób starszych.

Tymczasem w gabinetach Rehabilitacji ARPwave coraz częściej gościmy osoby młode i w średnim wieku, które uskarżają się na problemy ze stawami kolanowymi. W wielu przypadkach ma to związek z siedzącym trybem życia. Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, na kanapie czy w fotelu, może prowadzić do stanu zapalnego stawu rzepkowo-udowego, czyli tzw. kolana kinomana.

Bardzo częstą przyczyną zwyrodnień w stawie kolanowym jest jego przeciążenie, co w większości przypadków ma związek z nadmierną masą ciała. Stąd zawsze podkreślamy, że uzupełnieniem rehabilitacji musi być przejście na dietę i zrzucenie zbędnych kilogramów – bez tego problemy z kolanami z dużym prawdopodobieństwem będą nawracać.

Paradoksalnie osoby aktywne fizycznie, regularnie trenujące, wcale nie są mniej narażone na dysfunkcje stawu kolanowego. W ich przypadku w grę wchodzą kontuzje wysiłkowe, urazy mechaniczne oraz kontuzje spowodowane nieprawidłową techniką uprawiania sportu – przede wszystkim biegu czy wykonywania przysiadów z obciążeniem.

Diagnozowanie przyczyny kłucia w kolanie

Ponieważ istnieje szereg prawdopodobnych przyczyn tej dolegliwości, to żaden lekarz ortopeda czy rehabilitant, nawet z wieloletnim doświadczeniem, nie podejmie się „zgadywania”, jaki problem może wchodzić w grę w konkretnym przypadku – zwłaszcza, gdy objawy zgłaszane przez pacjenta nie są do końca specyficzne.

Podstawę diagnostyki źródła bólu w stawie kolanowym stanowi badanie obrazowe. Wybór badania zależy od podejrzenia, jakie ma lekarz/rehabilitant. Może to być:

  • Badanie RTG – gdy objawy wskazują na uraz mechaniczny w strukturze kostnej stawu kolanowego.
  • Badanie USG – gdy podejrzewa się problem w strukturach miękkich, na przykład więzadłach, rzepce czy łąkotce.
  • Rezonans magnetyczny – jest to bardzo dokładne badanie, które wykorzystuje się w razie konieczności uzyskania precyzyjnego obrazu stawu kolanowego (np. na potrzeby oceny stanu więzadeł).

Niestety w badaniu obrazowym nie można stwierdzić, których mięśni zaburzona praca jest przyczyną dolegliwości. Metoda ARP pozwala na znalezienie dysfunkcyjnych mięśni.

Leczenie kłucia w kolanie

Doprecyzujmy: nie leczy się samego bólu, ale jego przyczynę. Stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest jedynie działaniem doraźnym. Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, to jest to sygnał, że konieczne jest poddanie się specjalistycznej diagnostyce.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza ortopedy (ewentualnie u lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do specjalisty – to rozwiązanie dla osób chcących skorzystać z pomocy w ramach NFZ).

Po ustaleniu przyczyny kłucia w kolanie rozpoczyna się właściwy etap leczenia. W większości przypadków stosuje się metody zachowawcze, spośród których najważniejsza jest rehabilitacja stawu kolanowego. Ma ona na celu nie tylko usunięcie patologii wywołującej ból i ograniczoną ruchomość stawu, ale również wzmocnienie struktur kolana i przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności, a także zminimalizowanie ryzyka odnowienia się urazu.

Zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym szczegółowo wyjaśniamy, dlaczego rehabilitacja kolana jest tak ważna.

Z profesjonalnej rehabilitacji stawu kolanowego możesz skorzystać w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

23 marca 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU