ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Rwa kulszowa, potocznie nazywana „korzonkami”, to silny stan bólowy wywołany uciskiem na nerw kulszowy lub jego korzenie. Atak rwy objawia się nagłym, silnym bólem pleców promieniującym do kończyny dolnej, czemu mogą towarzyszyć także inne objawy: mrowienie, drętwienie i ograniczenie ruchomości. Trzeba przy tym wiedzieć, że rwa kulszowa nie jest chorobą, a jedynie nieprzyjemną dolegliwością sugerującą jakiś problem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa (może to być również zespół mięśnia gruszkowatego). Stąd wniosek, że nie istnieje jeden uniwersalny lek na rwę kulszową. Doraźnie stosuje się jednak różne środki farmaceutyczne, które przynoszą ulgę w bólu. Zapraszamy na ich krótki przegląd.
W uśmierzaniu bólu towarzyszącego atakowi rwy kulszowej dobrze sprawdza się farmakoterapia. W pierwszej fazie ataku warto od razu sięgnąć po leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty, które większość z nas ma w domowej apteczce.
Leki te są w zupełności wystarczające w przypadku łagodniejszych dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Do tych szczególnie rekomendowanych farmaceutyków zaliczymy te, w których substancją czynną jest:
Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:
Osoby, które nie mogą przyjmować leków w tabletkach, powinny poszukać preparatów w żelu zawierających wymienione wyżej substancje czynne. Dobrze sprawdzają się tutaj środki dla sportowców. Popularnym wyborem są także plastry rozgrzewające (z kapsaicyną, mentolem, kamforą) do stosowania miejscowego.
Rwa kulszowa? Nie męcz się i skorzystaj z rehabilitacji metodą ARP!
W stanie rwy kulszowej pomocne może być także suplementowanie witamin z grupy B, czyli B1, B6 i B12. Wspierają one funkcjonowanie układu nerwowego, co może przyspieszyć regenerację nerwu kulszowego i tym samym przyczynić się do załagodzenia dolegliwości towarzyszących rwie.
W ciężkich przypadkach, gdy ból spowodowany atakiem rwy kulszowej jest nie do zniesienia, lekarz pierwszego kontaktu może przepisać pacjentowi silniejsze leki przeciwbólowe. Najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne na receptę, takie jak chociażby naproksen, meloksykam czy diklofenak (do niedawna także ketoprofen) w wyższych dawkach, stosowane doustnie lub w formie preparatów używanych miejscowo (np. żel).
Inną praktykowaną formą leczenia jest przyjmowanie leków o działaniu rozluźniającym, takich jak:
Jeśli i to nie pomaga na rwę kulszową, to może zapaść decyzja o podaniu pacjentowi leków w formie zastrzyku do tzw. miejsc spustowych, czyli w okolicę źródła bólu.
Przy okazji zajrzyj do innego artykułu, w którym podpowiadamy, jak rozpoznać rwę kulszową (a można ją pomylić z szeregiem innych dolegliwości).
Z rwą kulszową można skutecznie walczyć. Pomoże Ci Rehabilitacja ARPwave!
Wszystkie wymienione leki co prawda łagodzą objawy, a wręcz pozwalają całkowicie pozbyć się bólu i stopniowo wrócić do normalnej sprawności, natomiast nie eliminują przyczyny rwy kulszowej.
Kluczowe w przypadku tej dolegliwości jest wdrożenie leczenia zachowawczego, które bazuje na odpowiednio dobranej rehabilitacji. Jedną z najskuteczniejszych i przynoszących najszybsze efekty metod jest ARP, z której skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.
Nie ma zatem jednego leku na rwę kulszową. Jest szereg preparatów wspomagających i ułatwiających radzenie sobie z silnym bólem, natomiast nie stanowią one alternatywy dla rehabilitacji – szczególnie, jeśli chcesz zredukować ryzyko ponownego ataku.
Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu, w których eksperci Rehabilitacji ARPwave m.in. wyjaśniają, na czym polega różnica między rehabilitacją a fizjoterapią oraz przybliżają różne rodzaje i formy rehabilitacji.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU