ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Znowu masz atak rwy kulszowej? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Atak rwy kulszowej to jedna z tych przypadłości, które pamięta się przez całe życie. Każdy, kto się z tym zetknął, z pewnością nie chciałby powtórki z tej wątpliwej rozrywki. W wielu przypadkach są to jednak tylko pobożne życzenia. Nawrót rwy kulszowej to właściwie standard, na co w głównej mierze wpływ mają sami pacjenci. Jeśli właśnie po raz kolejny cierpisz z powodu nieznośnego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (sprawdź objawy ataku rwy), zrób wszystko, co możliwe, aby więcej się to nie powtórzyło. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw przydatnych wskazówek.

Dlaczego rwa wróciła?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nawrotu epizodów rwy kulszowej jest – pisząc bardzo ogólnikowo – niehigieniczny tryb życia. Chyba każdy pacjent, którego zaatakowała rwa, przysięgał na wszystkie świętości, że gdy tylko pozbędzie się bólu zmieni swoje postępowanie, będzie bardziej dbać o siebie, zacznie uprawiać sport, lepiej się odżywiać i tak dalej. Z tych deklaracji później niewiele wychodzi.

Jeśli po poprzednim epizodzie niczego w swoim życiu nie zmieniłeś, wciąż byłeś nieaktywny fizycznie, nie robiłeś sobie przerw w pracy przed komputerem, objadałeś się fast-foodami i nie zaprzątałeś sobie głowy niedoborami witamin oraz minerałów w Twoim organizmie, to nic dziwnego, że rwa szczególnie Cię „polubiła”.

Kolejnym typowym powodem, dla którego tak wiele osób cierpi na nawrotowe ataki rwy kulszowej, jest nieprawidłowe leczenie poprzedniego epizodu. W naszym kraju wciąż pokutuje błędne myślenie, że na rwę pomagają wyłącznie leki sterydowe lub silne leki przeciwzapalne na receptę. Resztę zrobi czas i rwa w końcu „przejdzie”. Owszem, prędzej czy później to nastąpi, ale czy naprawdę jest sens się tak męczyć, skoro mamy już bezproblemowy dostęp do nowoczesnych metod leczenia tej przypadłości?

Zasada jest prosta: gdy tylko ustąpią najgorsze dolegliwości bólowe i pacjent będzie w stanie udać się do specjalisty, powinien jak najszybciej rozpocząć nieinwazyjną terapię leczenia rwy kulszowej. Tutaj szczególnie dobrze sprawdza się terapia metodą ArpWave, którą można rozpocząć już w stanie ostrym. Metoda ta jest również dostępna w Polsce i przyniosła ulgę wielu pacjentom, w tym mającym tendencję do nawracających ataków rwy kulszowej.

Sprawdź, na czym polega terapia ArpWave w leczeniu rwy!

Bardzo częstą przyczyną nawrotu rwy kulszowej jest również zbagatelizowanie czy wręcz zaniechanie etapu rehabilitacji. To niestety po części wina lekarzy, którzy odsyłają pacjenta do domu z torebką leków, ale nie informują go, że po ustaniu najgorszych objawów powinien zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje mu rehabilitację odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wraz ze stymulacją mięśni (których kompensacja i osłabienie jest główną przyczyną rwy kulszowej).

Najskuteczniejszą metodą rehabilitacji po ataku rwy kulszowej jest właśnie ArpWave. Łączymy tutaj stymulację mięśni i ścięgien z elementami prostych ćwiczeń, aby zapewnić pacjentowi kompleksowe wsparcie terapeutyczne i tym samym znacząco obniżyć prawdopodobieństwo nawrotu rwy.

Nie męcz się więcej z rwą kulszową dzięki ArpWave!

Jak jeszcze możesz zminimalizować ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej?

Musisz mieć świadomość, że nawet najlepsza metoda terapii i rehabilitacji rwy kulszowej, jaką jest ArpWave, nie zrobi wszystkiego za Ciebie. Największy wpływ na to, czy ponownie doświadczysz bólu związanego z uciskiem na nerw kulszowy, masz Ty sam. Niezależnie od leczenia i rehabilitacji powinieneś więc zadbać o własne ciało, stosując się do kilku podstawowych zasad profilaktyki rwy.

Po pierwsze: ruszaj się. Oczywiście aktywność fizyczna musi zostać dobrana do Twoich możliwości. Jeśli masz tendencję do nawracania rwy kulszowej, odpuść sobie treningi siłowe. Zamiast tego możesz wybrać basen, który świetnie robi na kręgosłup, a przede wszystkim wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha i przykręgosłupowe – kondycja tych ostatnich ma bardzo istotny wpływ na ryzyko ataku rwy kulszowej. Kluczowe jest współnapinanie brzucha i pośladków.

Masz kontuzję i nie możesz uprawiać sportu? Sprawdź rehabilitację metodą ArpWave!

Nie bagatelizuj zwykłych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu. Zaczynaj dzień od krótkiej, kilkuminutowej gimnastyki z elementami rozciągania. Z kolei w pracy nie dopuszczaj do tego, aby przez bite 8 godzin siedzieć przy biurku. Minimum raz na godzinę rób sobie 5 minutową przerwę i gimnastykuj się, rozluźniając mięśnie.

Ważna jest również dieta oraz ogólna higiena życia. Nawrotom rwy kulszowej sprzyja palenie papierosów, otyłość lub nawet nadwaga. Ułóż więc swój jadłospis na nowo, tym razem na pierwszym miejscu stawiając naturalne źródła białka, witamin, minerałów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów.

02 lutego 2020

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU