ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

TENS na rwę kulszową - czy to skuteczna metoda radzenia sobie z bólem?

 

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod łagodzenia bólu. Jej polska nazwa - przezskórna stymulacja elektryczna nerwów – może brzmieć niepokojąco, natomiast warto podkreślić, że jest to metoda w pełni bezpieczna, wykorzystująca łagodne impulsy elektryczne, wykorzystywana w licznych stanach bólowych. Czy TENS działa także na rwę kulszową? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działa metoda TENS?

TENS działa na zasadzie blokowania sygnałów bólowych wysyłanych przez nerwy do mózgu. Można się już zatem domyśleć, że metoda ta znajduje zastosowanie w leczeniu rwy kulszowej, która jest w końcu spowodowana uciskiem na korzenie nerwu kulszowego, najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

TENS to metoda nieinwazyjna, co oznacza, że zastosowanie jej nie ingeruje bezpośrednio w organizm, nie powoduje dodatkowych dolegliwości czy np. poparzeń.

Metoda TENS bazuje na stymulacji zakończeń nerwowych przez emitowane impulsy elektryczne, co skutkuje odczuwalnym dla pacjenta zmniejszeniem bólu i to praktycznie od razu po zabiegu.

Impulsy elektryczne stymulują również uwalnianie endorfin, czyli naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu oraz zwiększają przepływ krwi w obszarach dotkniętych stanem zapalnym, co prowadzi do przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

W przypadku rwy kulszowej impulsy TENS kierowane są na dolną część pleców, pośladki lub nogi – w zależności od lokalizacji bólu i przebiegu nerwu kulszowego u pacjenta.

Zajrzyj też do innego artykułu i dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – w grę wchodzi nie tylko rwa kulszowa.

Zalety terapii TENS w leczeniu rwy kulszowej

TENS nieprzypadkowo jest tak popularną metodą leczenia zachowawczego rwy kulszowej, stanowiącą uzupełnienie dla farmakoterapii i jeden z elementów rehabilitacji rwy. Metoda ta niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak:

  • Wysokie bezpieczeństwo - TENS to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, o ile oczywiście zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą specjalisty.
  • Brak ryzyka wystąpienia skutków ubocznych – nie trzeba się obawiać pogłębienia dolegliwości towarzyszących rwie. W przeciwieństwie do farmakoterapii, TENS nie obciąża żołądka i nie ma wpływu na funkcje organizmu.
  • Szybkie efekty - wiele osób odczuwa ulgę już po pierwszym zabiegu. TENS rzeczywiście łagodzi ból i przyspiesza powrót do formy po ataku rwy.

Co ważne, terapia TENS może zostać wdrożona praktycznie na każdym etapie ataku, również w fazie ostrego bólu.

Rwa kulszowa? Nie daj się bólowi i skorzystaj z terapii metodą ARP!

Ile trwa zabieg?

To już zależy od stanu pacjenta oraz zgłaszanego przez niego poziomu bólu. Ma to również wpływ na ustawienia urządzenia – im wyższa częstotliwość, tym skuteczniejsze blokowanie impulsów bólowych (w stanach łagodnych stosuje się częstotliwości do 10 Hz).

Standardowo zabieg TENS trwa od 20 do 30 minut i jest przeprowadzany codziennie przez kilkanaście dni, aż do ustąpienia objawów rwy kulszowej.

TENS to niejedyna metoda. Przekonaj się o skuteczności terapii ARP!

Czy każdy może skorzystać z terapii TENS?

TENS to bezpieczna metoda terapii, ale okazuje się, że nie jest odpowiednia dla każdego. Oto główne przeciwwskazania:

  • Ciąża (szczególnie w pierwszym trymestrze);
  • Rozrusznik serca lub inne implanty elektroniczne;
  • Padaczka;
  • Zmiany skórne lub rany w miejscach, gdzie mają być przyklejone elektrody.

Podsumowanie

TENS może być stosowana na rwę kulszową, przy czym podkreślamy, że dobór odpowiedniej metody terapii zawsze powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pamiętajmy również, że najlepsze i najtrwalsze efekty przynosi kompleksowa rehabilitacja rwy, z której skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie. Metoda ARPwave pozwala na usunięcie indywidualnych przyczyn bólu u pacjenta a nie tylko objawowego wyciszenia dyskomfortu.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę i konsultację z ekspertem!

Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów na blogu, z których dowiesz się m.in., jak poradzić sobie z naderwaniem bicepsa oraz czym jest szczękościsk i jak leczyć tę przypadłość.

26 listopada 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU