ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Sztywność kolan to stosunkowo częsta dolegliwość, na którą uskarża się wiele osób – i to nie tylko seniorów. W gabinetach Rehabilitacji ARPwave regularnie gościmy pacjentów w średnim wieku, którzy zgłaszają nam, że odczuwają nieprzyjemną sztywność stawów kolanowych, zwłaszcza po przebudzeniu czy dłuższym odpoczynku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest mnóstwo, od tych prozaicznych, aż po chorobowe. Temu zagadnieniu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.
Staw kolanowy jest największym i jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w ciele człowieka. Łączy kość udową, piszczelową oraz rzepkę, tworząc złożoną strukturę umożliwiającą ruchy zginania, prostowania i - w niewielkim zakresie - ruchy obrotowe.
Na staw kolanowy składa się wiele różnego rodzaju struktur, jak kości (udowa, piszczelowa, rzepka), chrząstka stawowa, więzadła (więzadło krzyżowe przednie i tylne, więzadła poboczne), łąkotki, mięśnie, ścięgna, torebka stawowa i płyn maziowy.
To pokazuje, z jak skomplikowanym stawem mamy do czynienia i jednocześnie tłumaczy, jak wielu kontuzji kolana można doznać zarówno podczas uprawiania sportu, jak i wykonywania codziennych czynności.
Ból? Sztywność? Niestabilność? Pomożemy we wszelkich problemach ze stawami kolanowymi!
Sztywność kolan to tylko z pozoru błahy problem. Objaw ten nie tylko obniża komfort życia, ale także może sugerować różnego rodzaju problemy w obrębie stawu kolanowego, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
W grę mogą wchodzić przede wszystkim urazy mechaniczne. Sztywność stawu kolanowego to jeden z objawów skręcenia lub zwichnięcia kolana (uszkodzenia więzadeł, łąkotek lub innych struktur stawu), uszkodzenia chrząstki stawowej czy zwichnięcia rzepki.
Na sztywność kolan często uskarżają się osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów, która jest wynikiem stopniowej degradacji chrząstki stawowej. Objawia się to bólem, trzeszczeniem podczas ruchu oraz poranną sztywnością stawu, która ustępuje wraz z chodzeniem i rozgrzewaniem kolana.
Sztywność stawów kolanowych może również świadczyć o stanach zapalanych, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie błony maziowej. Nie można też z góry wykluczyć chorób metabolicznych, takich jak dna moczanowa czy cukrzyca.
Inne możliwe przyczyny tej dolegliwości to m.in.:
Rozpoznanie przyczyny sztywności kolan nie jest takie proste i wymaga przede wszystkim sięgnięcia po specjalistyczną diagnostykę obrazową. Na podstawie samego wywiadu lekarskiego nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlaczego pacjentowi dokucza ten niekomfortowy stan.
W diagnostyce wykorzystuje się takie badania jak RTG (do oceny ewentualnych zmian zwyrodnieniowych), USG (do oceny tkanek miękkich i płynu stawowego) oraz rezonans magnetyczny (do oceny stanu więzadeł, łąkotek i chrząstki).
Dopiero po rozpoznaniu przyczyny można przystąpić do właściwego leczenia.
Dokuczają Ci sztywne kolana? Znajdziemy przyczynę i zaproponujemy skuteczne rozwiązanie!
Przebieg leczenia zależy oczywiście od przyczyny problemu. Z naszego doświadczenia wynika, że zdecydowanej większości pacjentów udaje się pomóc metodami zachowawczymi, bazującymi na kompleksowej rehabilitacji stawu kolanowego. Odpowiednie ćwiczenia, stymulacja tkanek i fizykoterapia pozwalają przywrócić prawidłowy zakres ruchu stawu kolanowego, wzmocnić mięśnie i inne struktury miękkie, a tym samym zwiększyć elastyczność kolana.
Porada Rehabilitacji ARPwave:
W przypadku wszelkich dolegliwości ze strony stawu kolanowego, szczególnie wskazana jest suplementacja preparatami zawierającymi kolagen, glukozaminę, chondroitynę i kwas hialuronowy, co przyspiesza regenerację chrząstki.
Z kompleksowej rehabilitacji stawu kolanowego, czy to w przypadku kontuzji, poważnych urazów czy innych dolegliwości, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie. Już teraz zarezerwuj dla siebie pierwszy wolny termin wizyty.
Zapraszamy do lektury innych artykułów opracowanych przez ekspertów Rehabilitacji ARPwave. Dowiesz się z nich m.in., jakie są objawy naciągnięcia ścięgna w ręce, co robić w przypadku podejrzenia zerwania bicepsa, a także czym jest osteotomia kości piszczelowej.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU