ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Osteotomia kości piszczelowej – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

 

Osteotomia kości piszczelowej to zabieg chirurgiczny, który – oczywiście pisząc w dużym uproszczeniu - ma na celu korektę ustawienia kolana. Przeprowadza się go w przypadkach niektórych problemów ortopedycznych, jak wtedy, gdy pacjent ma uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową lub widoczną szpotawość kolana. Choć osteotomia nie jest jedyną dostępną metodą leczenia, to jednocześnie jest bardzo często proponowana pacjentom, którzy uskarżają się na problemy z funkcjonowaniem stawu kolanowego, zgłaszając przy tym dokuczliwe dolegliwości bólowe.

W tym artykule przybliżymy, czym dokładnie jest osteotomia kości piszczelowej, a także omówimy alternatywę dla tego zabiegu, czyli rehabilitację z wykorzystaniem terapii ARP.

Czym jest osteotomia kości piszczelowej?

Osteotomia kości piszczelowej to inwazyjny zabieg ortopedyczny, który polega na przecięciu kości piszczelowej i ustawieniu jej w nowej, prawidłowej pozycji. Pozwala to na skorygowanie widocznej deformacji kolana, co skutkuje zmianą osi obciążenia, poprawiając funkcjonowanie stawu kolanowego i redukując ból odczuwany przez pacjenta.

Jest to zabieg bardzo skuteczny, zwłaszcza u pacjentów z deformacjami kolana, takimi jak szpotawość, prowadzącymi do nadmiernego obciążenia przyśrodkowej części stawu kolanowego. Nie zapominajmy natomiast, że jak każdy zabieg chirurgiczny, także osteotomia niesie ze sobą ryzyko powikłań i długotrwałej rekonwalescencji.

Wskazania do osteotomii kości piszczelowej

Istnieje co najmniej kilka wyraźnych wskazań, które uzasadniają przeprowadzenie tego zabiegu u pacjenta. Najczęstszym z nich jest zaawansowana szpotawość kolana, co wywołuje nieznośne dolegliwości.

Innym typowym wskazaniem jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej.

Zabieg może być również zalecany w momencie, gdy zachowawcze metody leczenia nie przyniosły efektów, a także w sytuacji, gdy pacjent jest osobą młodą i istnieje szansa na to, że osteotomia przywróci mu pełną sprawność stawu kolanowego.

Przed operacją wypróbuj metodę ARP!

Wady osteotomii kości piszczelowej

Pomimo skuteczności tego zabiegu nie można powiedzieć, że jest to złoty środek na problemy ze stawem kolanowym. Osteotomia ma istotne wady, a najważniejszą z nich jest wspomniany już długi okres rekonwalescencji.

Po operacji pacjent musi spędzić kilka dni w szpitalu. Następnie minie wiele tygodni, zanim staw kolanowy będzie gotowy do znoszenia normalnych obciążeń – początkowo zaleca się używanie kul.

Nie należy również liczyć na to, że sama operacja rozwiąże problem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niezbędne jest uzupełnienie leczenia o rehabilitację i fizjoterapię, co w praktyce oznacza kolejne tygodnie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Osteotomia nie zawsze jest konieczna. Umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave

Alternatywa dla osteotomii

Osteotomia kości piszczelowej to niejedyna metoda leczenia deformacji kolana i uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Zawsze w pierwszej kolejności warto rozważyć metody nieinwazyjne, zachowawcze, które są znacznie mniej obciążające dla organizmu i pozwalają pacjentowi szybciej wrócić do normalnej aktywności.

Jedną z najlepszych metod alternatywnych dla osteotomii jest terapia ARP, czyli zaawansowana forma fizjoterapii, która polega na stymulacji mięśni i tkanek głębokich w celu uruchomienia naturalnych procesów regeneracji.

Terapia ARPwave koncentruje się na rehabilitacji mięśni ud i podudzia w celu korekty ustawienia kolana bez konieczności interwencji chirurgicznej. Pomaga również wzmocnić mięśnie i tym samym zrównoważyć siły działające na staw kolanowy.

Najważniejsze korzyści z terapii ARPwave to:

  • Jest to metoda nieinwazyjna, co oznacza brak ryzyka powikłań związanych z operacją.
  • Czas wykonania terapii ARPwave jest krótszy niż rehabilitacja po zabiegu chirurgicznym.
  • Zmniejszenie bólu poprzez poprawę funkcji mięśni i odciążenie stawu kolanowego.
  • Zminimalizowanie ryzyka ponownej deformacji stawu kolanowego poprzez wzmocnienie mięśni ud i podudzia.

Terapia ARPwave może być szczególnie skuteczna u pacjentów, u których deformacja kolana nie jest bardzo zaawansowana, a głównym problemem pozostaje dyskomfort spowodowany przez uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Jest to także dobra opcja dla osób, które chcą uniknąć operacji i związanych z nią niedogodności oraz długiego okresu rekonwalescencji.

Już teraz zapraszamy do umówienia się na pierwszą wizytę i konsultację w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których eksperci Rehabilitacji ARPwave m.in. wyjaśniają, o czym może świadczyć kłucie w kolanie, czym jest nerwoból, czyli ból neuropatyczny oraz podpowiadają, co może być przyczyną bólu łopatek

27 maja 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU