ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Spuchnięte śródstopie to stosunkowo częsty stan, który wiele osób bagatelizuje – zwłaszcza, gdy problem ustępuje po kilku godzinach odpoczynku i oswobodzenia stóp z obuwia. Rzeczywiście, może to być objaw zmęczeniowy, natomiast jeśli postępowanie zachowawcze nie przynosi poprawy, a problem wręcz się nasila i dodatkowo pojawia się ból śródstopia, to nie można dłużej tego lekceważyć. Poznaj najczęstsze przyczyny urazowe i chorobowe spuchniętego śródstopia oraz dowiedz się, jak postępować w przypadku doświadczenia tej dolegliwości.
Śródstopie to nic innego jak centralna część stopy, składająca się z pięciu kości śródstopia łączących palce z tylną częścią stopy. Odpowiada za utrzymywanie równowagi, amortyzację oraz zapewnia wsparcie stopy podczas chodzenia, biegania czy stania.
Budowa śródstopia sprawia, że jest ono szczególnie narażone na urazy i przeciążenia, takie jak stłuczenie, czego podstawowym objawem może być właśnie opuchlizna.
Dokucza Ci ból stopy? Ustalimy przyczynę i znajdziemy skuteczne rozwiązanie Twojego problemu!
Pewne jest jedno: długotrwała czy tym bardziej powiększająca się opuchlizna śródstopia to coś, nad czym nie należy przechodzić do porządku dziennego. Jest to objaw mogący sugerować zarówno prozaiczne problemy zdrowotne, jak i poważne dolegliwości ortopedyczne.
Najczęściej spuchnięte śródstopie jest rezultatem doznania urazu mechanicznego lub przeciążenia stopy. Może to być spowodowane upadkiem, uderzeniem lub nadepnięciem na twardy przedmiot. Poza opuchlizną pojawi się również ból i zasinienie.
Spuchnięte śródstopie może sugerować złamanie zmęczeniowe, co jest dość częste u biegaczy i sportowców, wynikając z długotrwałego obciążenia kości prowadzącego do mikrouszkodzeń.
Wspomnijmy także o przeciążeniach spowodowanych nadmierną aktywnością fizyczną, noszeniem niewłaściwego obuwia lub długotrwałym staniem, np. w związku z wykonywaną profesją.
Opuchlizna śródstopia może wskazywać także na stany zapalne, najczęściej na zapalenie rozcięgna podeszwowego, co dodatkowo objawia się bólem, szczególnie rano lub po odpoczynku. W grę może wchodzić zapalenie ścięgna Achillesa lub innych struktur w okolicy śródstopia. Rzadziej natomiast przyczyną jest nerwiak Mortona, czyli guz nerwu podeszwowego, który powoduje pieczenie i uczucie „nadepnięcia na kamyk”.
Ponadto opuchlizna śródstopia może mieć związek z:
Spuchnięte śródstopie? Ból stopy? Nie ignoruj tego i znajdź pomoc w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Aby zidentyfikować przyczynę obrzęku, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Jej podstawę stanowią specjalistyczne badania obrazowe, czyli rentgen (RTG) – pomocny w diagnozowaniu złamań, USG – do oceny tkanek miękkich i zapaleń oraz rezonans magnetyczny (MRI).
Samo spuchnięcie śródstopia nie jest jednostką chorobową. Leczeniu podlega przyczyna tego objawu. Po jej ustaleniu lekarz lub fizjoterapeuta zaproponuje odpowiednią ścieżkę postępowania.
W przypadku najczęstszych przyczyn urazowych i przeciążeniowych, zaleca się przede wszystkim odpoczynek i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen czy naproksen, które złagodzą ból i zmniejszają stan zapalny. Docelowo natomiast fundamentem leczenia jest prawidłowo dobrana rehabilitacja, na którą składa się nie tylko terapia manualna, ale także stymulacja uszkodzonych tkanek w celu pobudzenia ich regeneracji, wzmocnienia i tym samym zminimalizowania ryzyka odnowienia się kontuzji.
Porada Rehabilitacji ARPwave:
Na szczęście leczenie chirurgiczne jest stosunkowo rzadkie i może być niezbędne jedynie w przypadku bardzo poważnych urazów czy zaawansowanych deformacji struktur stopy.
Przyspiesz powrót do formy po urazie stopy dzięki rehabilitacji metodą ARP! Zarezerwuj termin wizyty
Zachęcamy do lektury innych artykułów poradnikowych, w których m.in. omawiamy najczęstsze przyczyny puchnięcia kostki oraz podpowiadamy, jak zapobiegać urazom związanym z siedzącym trybem życia.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU