ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Skręcenie kostki: skutki niewyleczenia urazu

Skręcenie kostki należy do grupy najczęściej bagatelizowanych kontuzji. Gdy powiemy komuś znajomemu, że złamaliśmy nogę, to usłyszymy słowa współczucia. Gdy jednak „pochwalimy się” skręceniem kostki, to raczej na nikim nie zrobi to dużego wrażenia. Faktem jest, że ten uraz nie stanowi jakiegoś wielkiego zagrożenia dla zdrowia i dość łatwo poddaje się leczeniu. Problem polega natomiast na tym, że większość osób lekceważy skręcenie kostki i po kilku dniach używania Altacetu wraca do normalnej aktywności, kompletnie pomijając etap rehabilitacji. Taka lekkomyślność może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jakie są najcięższe skutki niewyleczenia skręcenia kostki?  

Przewlekła niestabilność stawu skokowego

Cierpi na nią mnóstwo osób, które w przeszłości zlekceważyły konieczność leczenia i rehabilitacji skręcenia kostki – choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Przewlekła niestabilność stawu jest bardzo poważnym problemem będącym konsekwencją nieprawidłowego zrośnięcia się torebki stawowej i więzadła. W efekcie obie tkanki są zbyt luźne względem siebie i nie mogą utrzymywać stopy we właściwej pozycji.

Ta kontuzja daje o sobie znać zwłaszcza podczas biegania, szybszego marszu, skakania. Często nie wiążemy tego z przebytym w przeszłości skręceniem kostki. Tymczasem przewlekła niestabilność stawu nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale też stanowi czynnik ryzyka ponownego skręcenia stawu skokowego z zerwaniem torebki stawowej.

Osoby cierpiące na przewlekłą niestabilność stawu skokowego w zasadzie nie mają szans na to, aby komfortowo uprawiać jakiś sport. Dalsze lekceważenie tego stanu i przechodzenie do porządku dziennego nad kolejnymi skręceniami kostki może natomiast skutkować nawet zwyrodnieniem i trwałym uszkodzeniem stawu, co już będzie wymagać leczenia operacyjnego i bardzo długiej rehabilitacji.

Masz przewlekłą niestabilność stawu skokowego? Umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave

 

Wpływ niewyleczonego skręcenia kostki na inne stawy

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że ludzki organizm stanowi wielką, precyzyjnie zaplanowaną sieć połączonych ze sobą elementów. Jeden ma wpływ na drugi, a szczególnie dobrze widać to na przykładzie układu kostno-stawowego. Każdy, kto choć raz cierpiał na rwę kulszową i poddał się specjalistycznej rehabilitacji, ten dobrze wie, że ból w odcinku lędźwiowym wcale nie musi mieć źródła właśnie w krzyżu.

Dokładnie tak samo jest z urazami stawu skokowego, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie innych stawów. Niewyleczenie skręcenia kostki oraz zrezygnowanie z rehabilitacji bardzo często prowadzi do tego, że zaczynamy mieć problemy na przykład ze stawem kolanowym.

Jest to spowodowane nieprawidłowym stawianiem kroków – podświadomie staramy się chronić niestabilny staw, wykoślawiając stopę i tym samym nadmiernie obciążając kolano. Tymczasem kontuzje stawu kolanowego, jak na przykład zerwanie ACL, są już niezwykle problematyczne, trudne w leczeniu i wymagające długiej rehabilitacji.

Niestabilny staw skokowy stanowi czynnik ryzyka także innych poważnych urazów i przewlekłych kontuzji. Bardzo nieprzyjemne w skutkach jest chociażby zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego, które daje podobne objawy do rwy kulszowej i jest z nią często mylone.

Ponadto niewyleczenie skręconej kostki, bagatelizowanie niestabilności stawu, niezrozumiałe akceptowanie bólu i ograniczonej ruchomości stopy może prowadzić do tak poważnych kontuzji, jak:

  • stany zwyrodnieniowe miednicy,
  • zwichnięcie rzepki,
  • zwichnięcie kostki – nie należy go mylić ze skręceniem. Jest to znacznie poważniejszy uraz, wymagający pilnej interwencji lekarza.

Nie lekceważ skręcenia kostki – skorzystaj ze skutecznej metody rehabilitacji ARPwave

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że niestabilny staw skokowy ma bezpośredni wpływ na nadmierne obciążanie kręgosłupa. Przyjmując nieprawidłową postawę podczas chodzenia czy tym bardziej biegania doprowadzamy do nadmiernej kompensacji kręgów, co z kolei może doprowadzić np. do wysunięcia się dysku międzykręgowego i spowodować atak rwy kulszowej. A kto przeżył taki atak ten dobrze wie, jak ogromny sprawia to ból.

Jak zatem leczyć skręconą kostkę?

Najważniejsze jest to, aby nie poprzestawać tylko na leczeniu zachowawczym. W zależności od stopnia urazu (czy doszło do uszkodzenia torebki stawowej i więzadła) konieczne może być zastosowanie ortezy stabilizującej staw. W nowoczesnej ortopedii odchodzi się od opatrunków gipsowych i jeśli lekarz go proponuje, to naprawdę lepiej – nawet na własny koszt – zdecydować się na ortezę. Unieruchomienie stawu skokowego gipsem na 2 tygodnie opóźni rozpoczęcie rehabilitacji i osłabi tkanki miękkie, co może być nawet czynnikiem wywołującym odnowienie się kontuzji.

Bez względu na stopień uszkodzenia stawu skokowego zaleca się, aby jak najszybciej rozpocząć specjalistyczną rehabilitację. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie metoda ARPwave, opracowana w Stanach Zjednoczonych z myślą o wyczynowych sportowcach, natomiast obecnie dostępna już w Polsce dla każdego pacjenta. Zaletą ARPwave jest to, że rehabilitację można rozpocząć natychmiast po doznaniu kontuzji.

Skorzystaj z rehabilitacji stawu skokowego – umów się na pierwszą wizytę w gabinecie ArpWave !

27 listopada 2020

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU