ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Spośród wielu kontuzji, jakim można ulec podczas uprawiania sportu, w wyniku wypadku komunikacyjnego czy wykonywania zupełnie prozaicznych czynności, zwichnięcie stawu skokowego należy do tych najpoważniejszych. Mamy tutaj do czynienia z urazem, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej i nastawienia stawu, nierzadko także operacji. Po kilkutygodniowym okresie leczenia pacjent powinien poddać się rehabilitacji, co pozwala szybciej wrócić do zdrowia, normalnej aktywności, a także zminimalizować ryzyko odnowienia się kontuzji w przyszłości. W naszym poradniku podpowiadamy, na czym polega prawidłowa rehabilitacja po zwichnięciu stawu skokowego.
Mówimy tutaj o bardzo poważnej kontuzji, stąd niezbędnym etapem leczenia jest usztywnienie uszkodzonego stawu oraz ewentualnie zespojenie złamanej kości strzałkowej lub piszczelowej. Z tego powodu pacjent musi być przygotowany na około 6-8 tygodniowy okres noszenia opatrunku gipsowego. W tym czasie mięśnie, ścięgna i więzadła kontuzjowanej nogi pozostają bezczynne, co negatywnie odbija się na ich sprawności i wytrzymałości.
Bardzo ważne jest zatem, aby rozpocząć leczenie rehabilitacyjne natychmiast po zdjęciu opatrunku stabilizującego. Zalecane jest stopniowe obciążanie stawu w okresie rekonwalescencji. Po długim i skomplikowanym leczeniu kontuzjowana noga jest osłabiona i o wiele bardziej narażona na urazy wysiłkowe – w tym skręcenie stawu skokowego czy naderwanie mięśni.
Lekarz ortopeda już w trakcie leczenia powinien poinformować pacjenta o konieczności poddania się rehabilitacji uszkodzonego stawu. W przypadku chęci skorzystania z fizjoterapii finansowanej przez NFZ mamy ograniczone pole manewru. Rehabilitacja przyszpitalna w głównej mierze sprowadza się do terapii manualnej. Polega ona na mobilizowaniu stawu skokowego do wysiłku, co stopniowo przywraca ruchomość. Dodatkowo stosuje się masaż powięzi, co ma pozytywny wpływ na nerwy, więzadła, ścięgna i tkanki miękkie okalające kontuzjowany staw.
Wadą rehabilitacji manualnej jest to, że jest ona nieodłącznie związana z silnymi dolegliwościami bólowymi. Do tego jest długotrwała, dlatego powrót do pełnej sprawności może zająć pacjentowi kolejnych 8 tygodni.
Stąd też osoby po doznaniu zwichnięcia stawu skokowego szukają dla siebie alternatywnych metod rehabilitacji, oferowanych głównie w prywatnych gabinetach. Do najpopularniejszych form terapii zaliczamy:
Jednak zdecydowanie najlepszy efekt terapeutyczny przynosi metoda, która została opracowana specjalnie z myślą o wyczynowych sportowcach – to właśnie oni najczęściej ulegają tej kontuzji. Mowa o ARPwave, wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych ultranowoczesnej metodzie rehabilitacji zwichniętego stawu skokowego. Na czym ona polega?
ARPwave jest nowatorską, zaawansowaną metodą rehabilitacji neurologicznej, która stymuluje mięśnie, ścięgna i więzadła do odbudowy. Metoda bazuje na powszechnie znanym fakcie – ludzki organizm ma ogromną zdolność do samoregeneracji. Potrzebuje jednak „zachęty”, zwłaszcza po okresie bezczynności spowodowanej długotrwałym unieruchomieniem kontuzjowanej nogi.
ArpWave łączy w sobie stymulację z ćwiczeniami manualnymi. Dzięki temu można osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne i znacznie przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia. Kontuzjowana osoba już po kilku sesjach zauważa poprawę swojej sprawności, co daje jej nadzieję na nieodległy powrót do normalnej aktywności.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że ARPwave nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, a wręcz znacząco je łagodzi. Jest to zatem wielokrotnie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa metoda rehabilitacji, niż standardowa terapia manualna.
W przypadku zwichnięcia stawu skokowego zwykle zalecane jest wykonanie 10 sesji terapeutycznych z wykorzystaniem metody ARPwave. Przebiegają one pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Cały proces zajmuje około 3 tygodni, po czym pacjent wraca do pełnej sprawności i żegna się z dokuczliwym bólem. Dodatkowo ma pewność, że znacząco zminimalizował ryzyko ponownego wystąpienia kontuzji.
Warto dodać, że jeszcze do niedawna metoda ArpWave była dostępna głównie dla zawodowych sportowców. Szybko jednak spopularyzowano ją wśród „zwykłych” pacjentów, w tym osób nieaktywnych fizycznie. W większości stanów USA rehabilitacja zwichniętego stawu skokowego metodą ARPwave jest refundowana przez firmy ubezpieczeniowe.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU