ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Operacja: to słowo wywołuje ciarki na plecach, a na pewno budzi poważny niepokój u każdej osoby, która miałaby się poddać zabiegowi chirurgicznemu. Choć współczesna medycyna kładzie nacisk na zachowawcze metody leczenia, to wciąż zdarza się, że lekarze nie mają do zaproponowania pacjentowi nic poza operacją. Jest to szczególnie częsta postawa w dziedzinie ortopedii. Z punktu widzenia lekarza operacja jest dobrym rozwiązaniem: pozwala relatywnie szybko i najczęściej trwale usunąć problem w organizmie pacjenta. Zupełnie inny punkt widzenia mają jednak sami pacjenci, dla których operacja oznacza ogromny dyskomfort, długotrwałą przerwę w pracy zawodowej, realizowaniu swoich pasji, a później jeszcze męczącą rekonwalescencję.
Zasadne jest zatem pytanie: czy można zapobiec operacji? Nie zawsze, natomiast w wielu przypadkach tak. Alternatywą dla zabiegów chirurgicznych może być dobrze dobrana, kompleksowa i wcześnie rozpoczęta rehabilitacja, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Operacja, bez względu na jej zakres, zawsze powinna być ostatecznością. Niestety, często nie jest. Paradoks polskiej służby zdrowia (państwowej) polega na tym, że wielokrotnie pacjenci mają łatwiejszy dostęp do procedur chirurgicznych niż rehabilitacji. Z perspektywy osoby cierpiącej „lepiej” jest zatem posłuchać lekarza i poddać się zabiegowi, niż inwestować własne pieniądze w komercyjną rehabilitację – nie oznacza to natomiast, że jest to właściwy wybór.
Rehabilitacja ma wiele przewag nad operacją, by wymienić tylko:
Dodajmy również, że operacja często i tak wymaga uzupełnienia o rehabilitację – tutaj dobrym przykładem będzie rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Zanim więc padnie decyzja o zabiegu, warto rozważyć inną opcję i skonsultować się ze specjalistą z zakresu rehabilitacji, który oceni, czy jest w stanie pomóc pacjentowi metodami nieinwazyjnymi.
Zapraszamy na konsultację do gabinetów Rehabilitacji ARPwave!
Chcemy wyraźnie podkreślić, że rehabilitacja nie zawsze jest alternatywą dla operacji. W wielu przypadkach zabieg chirurgiczny okazuje się niezbędny. Ważne jest natomiast to, aby nigdy nie zakładać z góry, że operacja jest najlepszym czy wręcz jedynym wyjściem – nasza wieloletnia praktyka zupełnie temu przeczy.
Jednym ze sztandarowych przykładów jest osteotomia kości piszczelowej. W Polsce wręcz standardowo zaleca się, aby pacjent z uszkodzoną łąkotką przyśrodkową i szpotawością kolana został poddany zabiegowi korekty ustawienia kolana poprzez zabieg osteotomii kości piszczelowej. Z naszego doświadczenia wynika, że absolutnie nie jest to konieczne. Szybko rozpoczęta rehabilitacja metodą ARP pozwala ustawić mięśnie ud i podudzia w taki sposób, aby powierzchnie stawowe były do siebie równoległe i nie powodowały nacisku, co zapobiega powtórnemu pęknięciu łąkotki przyśrodkowej.
Rehabilitacja może być również (i w wydaniu Rehabilitacji ARPwave często jest) alternatywą dla operacji w przypadkach:
To tylko wybrane przypadki, w których kompleksowa, dobrze zaplanowana rehabilitacja może skutecznie zastąpić interwencję chirurgiczną. Kluczowe jest natomiast prawidłowe rozpoznanie i wczesne rozpoczęcie terapii, z akcentem na indywidualne podejście do pacjenta.
Zanim poddasz się operacji – umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Nowoczesne, zaawansowane metody rehabilitacji, takie jak ARP, są w stanie przywrócić pełną funkcję uszkodzonej struktury, zmniejszyć stan zapalny i wyeliminować ból – bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Niestety, w wielu przypadkach operacje są przeprowadzane zbyt pochopnie, dlatego w Rehabilitacji ARPwave kładziemy silny nacisk na edukację i zwiększanie świadomości pacjentów na temat dostępności bardzo skutecznych, nieinwazyjnych metod rehabilitacji, mogących usunąć problemy, które wcześniej „z automatu” kwalifikowano do zabiegu chirurgicznego.
Już teraz zapraszamy do rezerwacji dogodnego terminu konsultacji z ekspertem Rehabilitacji ARPwave, który po dokładnym zapoznaniu się z Twoim przypadkiem oceni, czy zasadne jest podjęcie próby leczenia zachowawczego, a jeśli tak, to zaproponuje kompleksową ścieżkę rehabilitacji i przedstawi plan przywrócenia Ci pełnej sprawności bez skalpela!
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU