ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Dokucza Ci ból barku w nocy? Poznaj najczęstsze przyczyny i metody leczenia tej przypadłości

Ból barku w nocy to jeden z tych problemów, z jakimi najczęściej zgłaszają się do nas pacjenci. Źródłem bólu może być zarówno sam staw barkowy, jak i okalające go struktury. Przypominamy, że jest to jeden z najbardziej skomplikowanych i rozbudowanych stawów w ludzkim ciele. Jeśli od dłuższego czasu budzisz się w nocy z silnym bólem barku, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Na początek przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

Co może być przyczyną bólu barku w nocy?

Nocne dolegliwości ze strony stawu barkowego najczęściej wskazują na wtórne zapalenie struktur okołostawowych, w tym przede wszystkim kaletki podbarkowej. Dlaczego ból nasila się w nocy? Ponieważ w czasie snu bezwiednie przyjmujemy pozycję obciążającą staw barkowy, po prostu kładąc się na boku i przez dłuższy czas przygniatając rękę.

Inną możliwą przyczyną bólu barku w nocy jest poważna choroba o podłożu zapalnym. Można tutaj wymienić Reumatoidalne Zapalenie Stawów, polimialgię reumatyczną czy inne schorzenia reumatyczne. Dotyczy to głównie osób w wieku senioralnym.

Ból barku w nocy – co robić?

Najważniejsze to nie bagatelizować tego objawu. Jeśli ból pojawił się jednorazowo i więcej nie powodował wybudzenia w nocy, to można zrzucić to na karb incydentalnego przyjęcia niewygodnej pozycji w czasie snu.

Pierwszą pomocą po przebudzeniu się z bólem barku powinno być rozluźnienie ręki – być może to tylko bolesny skurcz. Warto zastosować ciepły okład, który rozszerzy naczynia krwionośne i tym samym usprawni przepływ krwi. Ulgę w bólu może również przynieść zimny okład (np. przyłożenie torebki z mrożonymi warzywami).

Podkreślamy natomiast, że są to metody doraźne. Jeśli problem nawraca, w dodatku z coraz większą intensywnością, to należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, opisać mu swoje dolegliwości i okoliczności, w jakich pojawia się ból, a następnie poczekać na wstępną diagnozę. Lekarz prawdopodobnie skieruje pacjenta do poradni specjalistycznej, najpewniej ortopedycznej.

Leczenie bólu barku

Wybór metody leczenia jest uzależniony od przyczyny problemu. Pamiętajmy oczywiście, że sam ból nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem jakiejś dolegliwości ze strony stawu barkowego. Najpierw trzeba ją więc zdiagnozować, co wymaga nie tylko przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, ale również diagnostyki manualnej oraz obrazowej (RTG, USG, rezonans magnetyczny).

Doraźnie na ból barku w nocy pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne z ibuprofenem, naproksenem czy – w razie dużego nasilenia – ketoprofenem.

Jeśli leki bez recepty nie pomagają, to lekarz może przepisać pacjentowi silniejsze środki na receptę lub zaproponować podanie tzw. blokady, czyli wstrzyknięcie leku w okolicę będącą źródłem dolegliwości – na przykład do kaletki podbarkowej.

To warto wiedzieć

W formie blokady podaje się kortykosteroidy, czyli leki miejscowo znieczulające.

Zupełnie inny przebieg będzie mieć leczenie wdrożone u pacjenta, u którego stwierdzono przewlekłą chorobę zapalną. Tutaj o dalszym postępowaniu zawsze decyduje lekarz reumatolog.

Podkreślmy natomiast, że jeśli przyczyną bólu barku w nocy jest uraz mechaniczny, kontuzja wysiłkowa czy nawet stan zapalny spowodowany np. rwą barkową, to najlepszą metodą leczenia pozostaje rehabilitacja. Wdrożona odpowiednio wcześnie może przynieść szybką ulgę i nawet stanowić alternatywę dla leczenia operacyjnego.

Rehabilitacja to zawsze dobry wybór

Wiele osób wychodzi z założenia, że rehabilitacji należy się poddać wyłącznie po operacji czy doznaniu bardzo poważnej kontuzji ortopedycznej. To nieprawda. Obecnie złoty standard leczenia wielu urazów i przypadłości zdrowotnych zakłada, aby w pierwszej kolejności sięgnąć po metody nieinwazyjne, nieobciążające organizmu, a mogące przynieść znaczną poprawę stanu pacjenta. Priorytetem jest właśnie rehabilitacja.

O poddaniu się rehabilitacji warto pomyśleć również wtedy, gdy dokucza Ci ból barku w nocy. Jeśli stan ten jest permanentny, a jego podłożem może być czy to kontuzja wysiłkowa, czy stan zapalny wywołany np. przewianiem, to dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie nieinwazyjnej terapii amerykańską metodą ARP.

ARP to standard rehabilitacji wielu kontuzji i problemów ortopedycznych o najróżniejszym podłożu. Zaletą tej metody jest jej nieinwazyjność oraz kompleksowość – stanowi unikalne połączenie fizykoterapii ze stymulacją tkanek głębokich, przy minimalnym zaangażowaniu po stronie pacjenta.

Rehabilitacja metodą ARP może przynieść szybką ulgę w bólu, a także zminimalizować ryzyko nawrotu problemów ze stawem barkowym w przyszłości.

Z rehabilitacji metodą ARP możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Już teraz zapraszamy do umówienia się na pierwszą wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie.

20 lutego 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU