ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Chrupanie w kolanach? Poznaj możliwe przyczyny tej dokuczliwej przypadłości

„Starość nie radość” – to jedno z popularnych haseł, którym próbujemy „tłumaczyć” sobie różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Podobno nie ma czterdziestolatka, którego nic nie boli, co jest oczywiście grubym nadużyciem. Jeśli np. od pewnego czasu obserwujesz u siebie charakterystyczne strzelanie czy chrupanie w kolanach, to nie zrzucaj tego na karb wieku i nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Może to być objaw poważnych problemów ortopedycznych, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Chrupanie w kolanie – jak je rozpoznać?

„Chrupanie” to potoczne określenie na efekty dźwiękowe, jakie towarzyszą ruchom stawu kolanowego. Nie musi to być wcale chrupanie – niepokojące może być też „skrzypienie” czy wspomniane wcześniej strzelanie. Jeśli podczas zginania i prostowania stawu kolanowego, kucania czy wchodzenia po schodach, do Twoich uszu docierają takie dźwięki, to potraktuj je jako sygnał ostrzegawczy.

To warto wiedzieć:

W ortopedii tzw. chrupanie w kolanach określamy mianem krepitacji.

Nie zawsze jest to powód do niepokoju

W gabinetach Rehabilitacji ARPwave często gościmy osoby niepokojące się chrupaniem w kolanach, które – bardzo słusznie – chcą poznać przyczynę tego problemu i ewentualnie ją usunąć.

Warto natomiast wiedzieć, że u niektórych osób jest to zjawisko zupełnie naturalne, czyli fizjologiczne. Również w zdrowym, w pełni sprawnym stawie kolanowym może dochodzić do tzw. kawitacji, czyli tworzenia się i pękania pęcherzyków gazu (dwutlenku węgla) w mazi stawowej pod wpływem zmian ciśnienia. Wydzielający się gaz wywołuje charakterystyczny dźwięk. Takie odgłosy nie są objawem choroby, szczególnie jeśli nie towarzyszy im ból, obrzęk ani ograniczenie ruchomości.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

Trzeszczenie i chrupanie w kolanach może mieć również podłoże anatomiczne, czyli wynikać ze specyficznej budowy stawów kolanowych, sprzyjającej pojawianiu się niepokojących dźwięków podczas ruchu.

Chrupanie w kolanach? Sprawdzimy, czy masz się czym martwić. Zarezerwuj wizytę w Rehabilitacji ARPwave!

Przyczyny chrupania w kolanie, które muszą niepokoić

Oczywiście nie jest tak, że każde chrupanie w kolanach można przypisać „urodzie” czy anatomicznej budowie stawu. U większości osób jest to jednak objaw pewnych dolegliwości czy patologii w obrębie kolana.

Do najczęstszych przyczyn trzeszczenia i innych dziwnych odgłosów towarzyszących pracy stawu kolanowego zaliczymy:

  • Uszkodzenia łąkotki i więzadeł – najczęściej na skutek kontuzji sportowych i urazów mechanicznych. Takie uszkodzenia mogą objawiać się chrupaniem, ale też niestabilnością stawu i bólem.
  • Dysfunkcja stawu rzepkowo-udowego – przemieszczenie się rzepki poza naturalny tor ruchu skutkuje trzeszczeniem i kłuciem przy zginaniu kolana.
  • Uszkodzenie chrząstki stawowej – ścieranie się powierzchni chrząstki powoduje tarcie i dźwięki przypominające zgrzytanie.
  • Chondromalacja rzepki – rozmiękanie chrząstki pod rzepką prowadzi do nierównomiernego nacisku i charakterystycznego trzeszczenia.
  • Zwyrodnienia stawów – degradacja chrząstki i zmniejszenie ilości mazi stawowej również objawiają się chrupaniem i bólem stawu.
  • Przerośnięty fałd błony maziowej – wsuwający się pomiędzy rzepkę a kość udową fałd może powodować tarcie i generować niepokojące dźwięki.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

Powyższe problemy mogą mieć związek nie tylko z nadmierną czy nieprawidłową aktywnością fizyczną, ale też być skutkiem nadwagi i otyłości, palenia tytoniu czy długotrwałego niepodejmowania żadnej aktywności. Niektóre z nich mogą mieć także podłoże genetyczne.

Chrupanie w kolanach – co robić? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli poza chrupaniem obserwujesz także inne objawy, takie jak ból kolana w trakcie i po aktywności fizycznej, obrzęk, sztywność lub uczucie gorąca w okolicy stawu, ograniczenie zakresu ruchu stawu kolanowego czy uczucie niestabilności kolana, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza ortopedy lub udaj się prosto do specjalistycznego gabinetu rehabilitacji, na przykład Rehabilitacji ARPwave (czekamy na Ciebie w Warszawie i Konstancinie).

Ustalenie przyczyny dolegliwości wymaga przeprowadzenia badań obrazowych (najczęściej rezonansem magnetycznym lub USG), na podstawie których zaproponujemy Ci ścieżkę leczenia, bazując na procedurach zachowawczych, w tym rehabilitacji metodą ARP, która znakomicie sprawdza się w terapii dolegliwości w obrębie stawu kolanowego.

Naszym celem jest nie tylko usunięcie towarzyszących Ci objawów, ale przede wszystkim przywrócenie pełnej sprawności i władzy nad stawami kolanowymi, dzięki czemu odzyskasz wcześniejszy komfort życia, a być może nawet wrócisz do uprawiania sportu.

Już teraz zarezerwuj pierwszy dogodny termin wizyty w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

29 maja 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU