ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Ból żeber przy dotyku - czy jest się czym martwić?

Żebra pełnią bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie, przede wszystkim chroniąc delikatne narządy wewnętrzne, takie jak serce, płuca, śledziona i wątroba. Wspomagają również proces oddychania, stanowiąc punkty przyczepu mięśni oddechowych i umożliwiając zmianę objętości klatki piersiowej podczas wdechu i wydechu. Warto przypomnieć (lub uświadomić), że zdrowy człowiek posiada łącznie 12 par żeber. Te struktury chrzęstno-kostne są narażone na różnego rodzaju urazy i inne dolegliwości, które objawiają się głównie bólem żeber przy dotyku. Dowiedz się, o czym może to świadczyć.

Najczęstsze przyczyny bólu żeber przy dotyku

Ból żeber może mieć bardzo różne podłoże, a powody tego stanu bywają zarówno zupełnie błahe, jak i naprawdę poważne. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną jest jakiś uraz mechaniczny, który może zacząć dawać o sobie znać nawet wiele godzin po jego doznaniu.

Bolące żebra podczas dotyku zwykle sugerują złamanie lub silne stłuczenie, do czego dochodzi w konsekwencji wypadków komunikacyjnych, upadków, uderzeń podczas uprawiania sportów kontaktowych etc. – ból jest wówczas bardzo dotkliwy i nasila się przy oddychaniu, kaszlu lub gwałtownych ruchach ciała. Złamane żebro daje także charakterystyczny objaw wyczuwalnego trzeszczenia.

Ból żeber przy dotyku może świadczyć również o nadwyrężeniu mięśni międzyżebrowych, co jest konsekwencją intensywnego kaszlu towarzyszącego np. infekcji dróg oddechowych.

Ból pod żebrem, nasilający się podczas dotyku, może także być objawem stanu zapalnego lub infekcji. Najczęściej towarzyszy to półpaścowi, czyli chorobie wywołanej wirusem ospy wietrznej, która często powoduje ból żeber. Podobny objaw daje zespół Tietzego, czyli zapalenie stawów mostkowo-żebrowych lub mostkowo-obojczykowych.

W grę mogą również wchodzić choroby narządów wewnętrznych, w tym wątroby i pęcherzyka żółciowego (ból po prawej stronie klatki piersiowej), trzustki i śledziony (ból po lewej stronie) czy opłucnej i płuc (ból nasilający się podczas oddychania).

Inne częste przyczyny bólu żeber przy dotyku to: ciąża (głównie w trzecim trymestrze, gdy płód może wywierać ucisk na żebra i przeponę) oraz wady postawy (deformacje klatki piersiowej).

Odczuwasz ból żeber? Ustalimy przyczynę i zaproponujemy rozwiązanie!

Neuralgia międzyżebrowa

Poświęcamy jej osobny akapit, ponieważ z naszej praktyki wynika, że – w przypadku wykluczenia urazów mechanicznych – najczęstszą przyczyną bólu żeber przy dotyku jest właśnie neuralgia międzyżebrowa.

Neuralgia to uszkodzenie lub podrażnienie nerwów międzyżebrowych, co objawia się bólem żeber promieniującym wzdłuż klatki piersiowej – potocznie mówimy wówczas o nerwobólach. Przyczyn tego stanu może być wiele, zdarza się również, że nie udaje się ich jednoznacznie ustalić. Odsyłamy do lektury naszego artykułu, w którym bliżej przyjrzeliśmy się kwestii bólu między żebrami spowodowanego nerwobólem.

Diagnozowanie przyczyny bólu żeber

Aby ustalić przyczynę bólu, niezbędna jest dokładna diagnostyka, która nie ogranicza się tylko do wywiadu lekarskiego. Konieczne jest także przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak RTG klatki piersiowej, USG do oceny narządów wewnętrznych, a w szczególnych przypadkach tomografia komputerowa.

Ważne!

Bólu żeber nie wolno lekceważyć – może to świadczyć także o poważnych chorobach serca, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o przebiegu dalszej diagnostyki.

Leczenie

Samego bólu się nie leczy, można go jedynie minimalizować poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Konieczne jest natomiast usunięcie przyczyny dolegliwości po jej precyzyjnym ustaleniu.

W przypadku najczęstszych urazów, a także nadwyrężenia mięśni międzyżebrowych i neuralgii międzyżebrowej, bardzo dobre efekty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja, która stymuluje regenerację uszkodzonych struktur i wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, tym samym nie tylko poprawiając komfort pacjenta, ale także znacząco ograniczając ryzyko nawrotu dolegliwości.

Odczuwasz ból żeber przy dotyku? Już teraz zarezerwuj wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie i przekonaj się o skuteczności rehabilitacji metodą ARP.

Zachęcamy do lektury innych artykułów poradnikowych na naszym blogu. Eksperci Rehabilitacji ARPwave wyjaśniają w nich m.in., czy istnieje lek na rwę kulszową, omawiają istotę zapalenia ścięgna Achillesa, a także podpowiadają, co robić w przypadku doznania kontuzji

22 stycznia 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU