ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
W obrębie ludzkiego kolana znajdują się cztery główne więzadła, które stabilizują staw i nie dopuszczają do nadmiernych wygięć oraz tzw. „przeprostów”. Dwa największe i najważniejsze z nich to więzadła krzyżowe: przednie i tylne. Ich uszkodzenie to poważna kontuzja, którą powinien zdiagnozować lekarz. Nierzadko konieczna okazuje się być interwencja chirurgiczna.
Mimo że staw kolanowy jest w stanie znieść ogromne obciążenia (największe zaraz po stawie skokowym), to dość często ulega kontuzjom. Silny ból kolana, a także słyszalny trzask w momencie urazu może oznaczać zerwanie więzadła – krzyżowego lub pobocznego.
Więzadła to ważne struktury stabilizujące staw. Są także odpowiedzialne za czucie głębokie – co oznacza, że pozwalają bez patrzenia określić, gdzie znajduje się kończyna. Jeśli dochodzi do ich uszkodzenia, staw nie może normalnie funkcjonować. Te najważniejsze i największe więzadła to:
Częściej do urazów dochodzi w obrębie więzadła przedniego (ACL).Zerwanie więzadła może mieć trzy stopnie urazowe:
Niestety, mimo że te więzadła są najważniejsze w kolanie, to właśnie one nie mają naturalnych zdolności regeneracyjnych.
W przypadku niewielkiego naderwania więzadła (I stopnia) kolano boli po urazie. Przy naderwaniu II stopnia oprócz silniejszego bólu pojawia się opuchlizna i krwiak. Możesz także czuć, że kolano ci „ucieka”.
Całkowite zerwanie (III stopnia) może nawet wywołać słyszalny trzask czy chrupnięcie w momencie oderwania więzadła od przyczepu. Ból i ograniczenie ruchomości są na tyle silne, że nie da się chodzić.
Zdarzają się też przypadki bezobjawowe całkowitego zerwania i pacjent dowiaduje się po paru latach że ma całkowicie zerwane więzadło.
Przy zerwanym więzadle krzyżowym w większości przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna. Na nią jednak dopiero przyjdzie czas – po odpowiedniej diagnostyce i rehabilitacji.
Na początku zaleca się stosowanie tzw. protokółu PRICE:
Kiedy już będziesz w stanie chodzić – umów się jak najszybciej na wizytę u ortopedy. Lekarz potwierdzi lub rozwieje Twoje wątpliwości oraz będzie w stanie sprawdzić, czy zerwane więzadło to jedyne uszkodzenie kolana. Skieruje Cię także na odpowiednio dobraną rehabilitację.
Mimo że interwencja chirurgiczna jest zazwyczaj niezbędna, nie musisz z urazem jechać na ostry dyżur. Zazwyczaj operacje wykonuje się jeśli nie ma istotnego obrzęku i można zgiąć kolano co najmniej do konta 120st. Najlepszym terminem operacji jest od paru tygodni do sześciu miesięcy po urazie. Ale nie możesz tylko biernie czekać na chirurga! Przed zabiegiem przejdziesz rehabilitację, która powinna:
W tym celu stosuje się zabiegi limfatyczne, ćwiczenia izometryczne czy, szczególnie polecaną, nową metodę ARPwave. Polega ona na połączeniu bardzo zaawansowanej elektrostymulacji (stosowanej także osobno w zabiegach rehabilitacyjnych) z ćwiczeniami pod okiem rehabilitanta. Dzięki temu zwiększa się kilkukrotnie jej skuteczność.
Niezależnie od tego, czy możliwa jest u Ciebie operacja czy tylko leczenie zachowawcze – zawsze stosuj się do zaleceń lekarza i rehabilitanta! Nieleczone zerwanie więzadła krzyżowego może odezwać się po latach. Niestabilność w stawie kolanowym doprowadzi do dalszych urazów (np. uszkodzenia chrząstki stawowej), które mogą wymagać dużo bardziej zaawansowanej terapii. Pamiętaj też, że więzadła krzyżowe się nie regenerują!
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU