ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Ból pięty może się wydawać błahym problemem, natomiast każdy, kto go doświadczył, doskonale wie, że potrafi utrudnić lub wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Tak zwane odbite pięty powodują wyraźny dyskomfort podczas chodzenia oraz codziennych aktywności. Przyczyny tej dolegliwości mogą być zupełnie prozaiczne, choć zdarza się, że ten objaw wskazuje na poważniejsze urazy. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym bliżej przyjrzymy się temu problemowi oraz omówimy metody radzenia sobie z bólem pięt.
Odbite pięty to potoczne określenie na wszelkie dolegliwości ze strony pięt. Wiele osób używa tego terminu dla zasygnalizowania urazu mechanicznego, który może być wynikiem uderzenia piętą o twardą powierzchnię, nastąpnięcia bosą stopą na kamień, klocek etc.
Ból, pieczenie czy kłucie w okolicy pięty może być wynikiem uszkodzenia tkanek miękkich, stanu zapalnego, przeciążenia stawów czy różnych innych problemów związanych z układem kostno-stawowym. Objawy ze strony pięt zwykle nasilają się podczas chodzenia, biegania czy stania, natomiast mogą występować również w czasie siedzenia czy leżenia, szczególnie wtedy, gdy stopy są uniesione.
Dokucza Ci ból pięt? Poznaj i usuń przyczynę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
W zdecydowanej większości przypadków ból pięt lub jednej pięty zgłaszany przez pacjenta jest skutkiem przeciążenia i urazu mechanicznego. Może to być spowodowane nadmiernym obciążeniem pięt w wyniku intensywnej aktywności fizycznej, uderzeniem czy choćby długotrwałym noszeniem nieodpowiedniego obuwia – na ten problem często uskarżają się panie chodzące w wysokich szpilkach.
W grę mogą również wchodzić stany zapalne. Ból pięty często jest związany z zapaleniem rozcięgna podeszwowego, co z kolei może mieć związek z tzw. ostrogami piętowymi. Inną częstą przyczyną odbitych pięt jest zapalenie ścięgna Achillesa, co objawia się bólem promieniującym od pięty w stronę łydki.
Odbite pięty mogą być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, takich jak dna moczanowa (podagra), cukrzyca czy osteoporoza. Jeśli więc wykluczamy przyczyny ortopedyczne, a dolegliwości nie ustępują, to należy poddać się bardziej szczegółowej diagnostyce, zaczynając od badań krwi.
Bardzo często na odbite pięty uskarżają się również biegacze i osoby uprawiające inne sporty mocno obciążające stopę. Może to być objaw zmęczeniowy lub sugerujący różnego rodzaju urazy kostne. Zdarza się również, że bolące pięty niezawodnie świadczą o złej technice biegu, braku rozgrzewki czy noszeniu źle dopasowanego obuwia.
Nie lekceważ bolących pięt – odzyskaj sprawność dzięki rehabilitacji metodą ARP!
Rozpoznanie przyczyny bólu pięty wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. W celu postawienia właściwiej diagnozy najczęściej konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań obrazowych, taki jak: rentgen (RTG), rezonans magnetyczny (MRI) i USG (w celu oceny stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego).
Dobra informacja jest taka, że odbite pięty relatywnie rzadko stanowią objaw poważnego urazu ortopedycznego, nie wspominając już o przyczynach chorobowych. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające będzie więc leczenie zachowawcze, bazujące na odpoczynku i prawidłowo dobranej fizjoterapii. Doraźnie można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci tabletek, maści lub żeli.
Jak w przypadku wszelkich dolegliwości ortopedycznych, także tutaj mocno zalecane jest skorzystanie z rehabilitacji. Celem jest nie tyle pozbycie się bólu (choć jest to oczywiście pożądany efekt), co przede wszystkim wzmocnienie i uelastycznienie rozcięgna podeszwowego i ścięgna Achillesa, których mikrourazy są częstymi przyczynami dolegliwości ze strony pięt.
W ramach profilaktyki bólu pięt konieczne jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających wyżej wymienione struktury oraz noszenie obuwia zapewniającego właściwą amortyzację i wsparcie łuku stopy, szczególnie podczas biegania czy uprawiania innych sportów obciążających stopę. W szczególnych przypadkach konieczne może być stosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych.
Odbite pięty? Wiemy, jak sobie z tym poradzić. Zarezerwuj wizytę w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Zachęcamy do lektury innych artykułów opracowanych przez ekspertów Rehabilitacji ARPwave. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu biodra i co można na to poradzić, a także poznaj zastosowanie terapii TENS w leczeniu rwy kulszowej..
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU