ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Ból biodra - przyczyny, diagnostyka, rehabilitacja

Bolące biodro to częsta dolegliwość, z którą do gabinetów Rehabilitacji ARPwave zgłasza się wielu pacjentów. Paradoksalnie nie są to wyłącznie osoby w podeszłym wieku. Zauważamy, że na ból w biodrze uskarża się coraz więcej ludzi młodych, nawet w okolicach 40. roku życia. Jest to o tyle problematyczny stan, że ból biodra mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, a przy tym może mieć wiele przyczyn. Punktem wyjścia do udzielenia pacjentowi skutecznej pomocy jest zatem prawidłowa diagnostyka. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym nieco bliżej przyglądamy się genezie bólu w biodrze.

Powszechny problem

Na przewlekły ból stawu biodrowego – czy to otwarcie, czy w tajemnicy przed bliskimi i lekarzem – narzeka nawet 4 na 10 dorosłych Polaków. W grupie osób powyżej 60. roku życia jest to niemal norma. Z czego to wynika?

Nie ma jednej nadrzędnej przyczyny. Ta dolegliwość może mieć związek z nieprawidłowościami w obrębie stawu, kości, tkanek miękkich, kręgosłupa czy nawet układu krążenia. Ból może być skutkiem urazu, przeciążenia, a także postępującej choroby przewlekłej.

Pewne wskazówki w zakresie przyczyny bólu stawu biodrowego daje nam jego lokalizacja: z przodu, z tyłu lub z boku biodra.

Trudno żyć z bólem biodra. Pozwól sobie pomóc!

Boczny ból biodra

Jeśli pacjent uskarża się na ból biodra zlokalizowany w bocznej części stawu, to w większości przypadków jest to związane z tzw. zespołem krętarzowym. Charakteryzuje się on bólem pojawiającym się podczas chodzenia, długotrwałego siedzenia, spania na bolącym biodrze oraz wykonywania aktywności fizycznej. Schorzenie to występuje głównie u kobiet w wieku 40–60 lat i z reguły nie jest poprzedzone urazem.

Boczny ból biodra może promieniować wzdłuż uda. Mogą mu również towarzyszyć inne dolegliwości neurologiczne, takie jak mrowienie, pieczenie czy drętwienie kończyny.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

W leczeniu zespołu krętarzowego stosuje się leki przeciwzapalne oraz precyzyjnie dobraną fizjoterapię. Bardzo dobre efekty może przynieść kompleksowa rehabilitacja z wykorzystaniem metody ARP.

Ból biodra z przodu

Ból w przedniej części biodra wskazuje już na jakąś formę patologii w obrębie samego stawu. Często pacjenci z tą dolegliwością uskarżają się także na efekt tzw. trzaskającego biodra.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wymieńmy tylko te najbardziej prawdopodobne:

  • Konflikt udowo-panewkowy – wskazuje na niego silny ból w pachwinie, który często pojawia się w trakcie aktywności fizycznej;
  • Uszkodzenie obrąbka panewkowego – jest to skutek wykonywania powtarzalnych ruchów stawem biodrowym lub urazu sportowego, któremu zwykle towarzyszy trzaskanie i klikanie w biodrze;
  • Złamanie szyjki kości udowej – jest to kontuzja przeciążeniowa, występująca głównie u osób uprawiających sport, w szczególności u kobiet;
  • Jałowa martwica głowy kości udowej – to choroba diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku, która ma bezpośredni związek z paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu oraz otyłością;
  • Choroby zwyrodnieniowej stawów – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna bólu bioder u osób starszych, objawiająca się stopniowo narastającym bólem podczas aktywności, a w zaawansowanym stadium także podczas spoczynku.

Ból biodra z tyłu

Ból zlokalizowany w tylnej części biodra może wskazywać na problemy w układzie mięśniowo-szkieletowym. Najczęściej jest to objaw sugerujący:

  • Zespół mięśnia gruszkowatego – to dolegliwość skutkująca silnym bólem pośladka;
  • Rwa kulszowaatak rwy kulszowej wywołuje bardzo silny ból promieniujący do dolnej kończyny, którego centrum pacjent może mylnie wyczuwać w okolicy biodra;
  • Uszkodzenia mięśni tylnej grupy uda – tutaj zwykle bezpośrednią przyczyną są urazy sportowe i przeciążeniowe.
  • Problemy z kręgosłupem lędźwiowym i stawem krzyżowo-biodrowym – w obu przypadkach jednym z objawów może być przewlekły ból z tyłu biodra.

Inne możliwe przyczyny

Ból biodra może mieć liczne podłoża, do których zaliczymy także:

  • Urazy mechaniczne (złamanie szyjki kości udowej czy miednicy);
  • Osteoporozę;
  • Choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa);
  • Ucisk na korzenie nerwowe.

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka bólu biodra wymaga szczegółowego wywiadu lekarskiego, przeprowadzenia badania fizykalnego oraz badań obrazowych. Podstawowym badaniem jest RTG stawu biodrowego i miednicy. Dużo więcej informacji na temat stanu samego stawu biodrowego oraz okalających go struktur da nam natomiast badanie USG oraz przede wszystkim rezonans magnetyczny (MR).

Ból biodra sam w sobie nie jest chorobą, natomiast leczenia wymaga przyczyna tego problemu. Wybór ścieżki terapeutycznej zależy oczywiście od źródła dolegliwości, przy czym z naszego doświadczenia wynika, że w większości przypadków wystarczające jest leczenie zachowawcze, którego podstawę stanowi kompleksowa rehabilitacja, ćwiczenia wzmacniające struktury stawu biodrowego oraz przerwa w aktywności fizycznej.

Dokucza Ci ból biodra? Nie zwlekaj z rozpoczęciem rehabilitacji!

Specjalistyczną rehabilitację dedykowaną stanom bólowym biodra swoim pacjentom zapewniają gabinety Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Już teraz zapraszamy do zarezerwowania pierwszej wizyty w dogodnym terminie.

17 grudnia 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU