ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Najczęściej naderwane mięśnie - musisz na nie szczególnie uważać!

Naderwanie mięśnia to dość poważna kontuzja, której zwykle ulegają osoby uprawiające jakiś sport, natomiast nieprzykładające się ani do rozgrzewki, ani do odpowiedniej techniki. Mające bardzo nieelastyczne mięsnie. Efekty są łatwe do przewidzenia: następuje przekroczenie zdolności mechanicznych mięśnia, w konsekwencji czego może dojść do jego naciągnięcia, a następnie naderwania (lub nawet zerwania). Najczęściej naderwane mięśnie to te, które znoszą największe obciążenia podczas treningu czy wykonywania różnych prac (np. w ogródku). Dlatego każda osoba aktywna fizycznie powinna poświęcić im trochę uwagi i prawidłowo przygotować je do wzmożonego wysiłku.  

W ramach powtórki: czym jest naderwanie mięśnia?

Z naderwaniem mięśnia mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do przerwania pewnej części włókien mięśniowych. Jest to zatem stan znacznie poważniejszy niż naciągnięcie, natomiast nie tak skomplikowany, jak w przypadku całkowitego zerwania. Mówimy więc tutaj o średnio ciężkim urazie ortopedycznym, który powoduje umiarkowany deficyt sprawności kontuzjowanego mięśnia.

Do typowych objawów naderwania mięśnia zaliczymy przede wszystkim ostry, kłujący ból w miejscu doznania urazu, który od razu zmusza do przerwania wykonywanej czynności. Pacjent ma wrażenie ograniczonej sprawności kontuzjowanej kończyny, dość szybko pojawia się wyraźnie widoczny obrzęk spowodowany stanem zapalnym. Dotykanie tego miejsca każdorazowo powoduje ból. W wielu przypadkach tworzy się również rozległy siniak spowodowany tzw. wynaczynieniem krwi do tkanki podskórnej.

Dlaczego dochodzi do naderwania mięśnia?

Z naszego doświadczenia wynika, że w zdecydowanej większości przypadków naderwanie mięśnia jest spowodowane zaniedbaniami po stronie kontuzjowanej osoby. Wiele takich przypadków dotyczy osób aktywnych fizycznie, uprawiających jakiś sport na poziomie rekreacyjnym. Ponieważ w ostatnich latach gwałtownie wzrosła liczba aktywnych Polaków, to – pisząc kolokwialnie – mamy prawdziwy wysyp przypadków naderwania mięśni. Są to jedne z najczęstszych urazów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetów Rehabilitacji ARPwave.

Ostry ból mięśnia? Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą ARPwave!

W przypadku osób uprawiających sport, nawet amatorsko, prawie zawsze naderwanie mięśnia jest spowodowane jego nierozgrzaniem. Zgłaszający się do nas pacjenci bez ogródek przyznają, że nie stosują rozgrzewki przed treningiem („bo szkoda mi na to czasu”) lub niespecjalnie się do niej przykładają – a oto efekty. Nadmiernie napięty i wychłodzony mięsień jest bardzo podatny na ten rodzaj kontuzji, do której może dojść nawet w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. podczas nakładania talerzy obciążeniowych na gryf sztangi czy podczas wstawania z ławki na siłowni.

Nie jest natomiast tak, że naderwanie mięśnia przytrafia się wyłącznie osobom uprawiającym jakiś sport. Paradoksalnie jest to jedna z najczęściej diagnozowanych kontuzji u pacjentów nieaktywnych fizycznie, zwłaszcza mających pracę biurową. Takie osoby mogą doznać naderwania mięśnia podczas zwykłego spaceru, próby uprawiania sportu, pielenia ogródka, sprzątania czy wchodzenia po schodach.

Które mięśnie najczęściej ulegają naderwaniu?

Od razu warto podkreślić, że naderwać można praktycznie każdy mięsień stanowiący element ludzkiego ośrodka ruchu. Wiadomo natomiast, że niektóre z nich są szczególnie mocno narażone na ten uraz z uwagi na fakt, iż korzystamy z nich najintensywniej – czy to podczas chodzenia, siedzenia czy uprawiania sportu.

Na liście najczęściej naderwanych mięśni musimy umieścić:

Jak widać tych mięśni, które są szczególnie podatne na naderwanie, a nawet całkowite zerwanie, jest sporo. Warto przy tym zauważyć, że mówimy tutaj o mięśniach kluczowych dla człowieka, ponieważ umożliwiających nam zarówno chodzenie, jak i bieganie, wstawanie, jedzenie, pisanie czy siedzenie na krześle oraz wykonywanie szeregu innych czynności dnia codziennego.

Naderwanie mięśnia? Wypróbuj rehabilitację metodą ARP!

Rehabilitacja po naderwaniu mięśnia

Na naszym blogu już jakiś czas temu pojawił się artykuł na temat rehabilitacji naderwanego mięśnia. Zachęcamy do jego lektury, ponieważ zwracamy w nim uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Teraz jednak przypomnijmy, że naderwania mięśnia absolutnie nie wolno bagatelizować. Jest to dość poważna kontuzja, która może błyskawicznie się rozwinąć, w konsekwencji czego dojdzie nawet do całkowitego zerwania mięśnia – a to już grozi operacją.

W przypadku tej kontuzji kluczowe znaczenie ma szybka reakcja oraz prawidłowe dobranie rehabilitacji odbudowującej i wzmacniającej uszkodzony mięsień. Idealnie sprawdza się tutaj amerykańska metoda ARP, z której mogą skorzystać pacjenci gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

22 sierpnia 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU