ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
31 lipca 2019

Naderwanie mięśnia brzucha: objawy i leczenie.

Naderwanie mięśnia brzucha to jedna z najbardziej dokuczliwych kontuzji wysiłkowych. Zwykle narzekają na nią osoby amatorsko uprawiające sport, ale też zawodowcy i ludzie nieaktywni, którzy na przykład gwałtownie podnieśli znaczny ciężar. Jak można sobie poradzić z tą przypadłością? Na czym polega leczenie i jak przyspieszyć powrót do formy? To wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Naderwanie mięśnia brzucha a naciągnięcie

Warto wiedzieć, że oba te terminy nie są ze sobą tożsame. Znacznie częściej mamy do czynienia z naciągnięciem mięśnia brzucha, co jest lżejszym typem kontuzji i z reguły nie wymaga zaawansowanej diagnostyki oraz leczenia. O naderwaniu mięśnia brzucha mówimy w sytuacji, gdy dojdzie do przerwania więcej nic 5% włókien mięśniowych.

W praktyce bardzo trudno jest odróżnić naderwanie od naciągnięcia, ponieważ obie kontuzje dają podobne objawy. Przede wszystkim pojawia się silny ból w okolicy brzusznej. Charakterystyczne dla naderwania jest też to, że w uszkodzonym miejscu można zaobserwować obrzęk. Okolica jest bardzo bolesna i wrażliwa na dotyk. Kontuzja uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zmusza do zaprzestania aktywności fizycznej i ogranicza ruchowość.

Warto wiedzieć

Naderwanie mięśnia brzucha jest bardzo często mylone z przepukliną.

Przyczyny kontuzji

Do naderwania mięśnia brzucha może dojść w nawet najbardziej prozaicznej sytuacji. Wystarczy, że osoba, która na co dzień jest nieaktywna fizycznie (pracuje przy biurku a wolny czas spędza na kanapie) nagle podniesie znaczny ciężar. W tym momencie angażowane są mięśnie brzucha – nieprzyzwyczajone do takiego wysiłku. Efekt? W najlepszym przypadku dochodzi do naciągnięcia, w pesymistycznym do naderwania mięśnia brzucha.

Ta nieprzyjemna kontuzja przytrafia się jednak także osobom wytrenowanym, również zawodowym sportowcom. Mięśnie brzucha są co prawda bardzo silne, ale mają granice swojej wytrzymałości. Gwałtowny ruch tułowia, przesadzenie z obciążeniem na siłowni czy nawet wpadnięcie w głęboką dziurę podczas biegu – wszystko to może doprowadzić do naderwania mięśnia brzucha.

Co robić, gdy podejrzewa się naderwanie?

Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który skieruje pacjenta na badania – wcześniej przeprowadzi test fizykalny, by wykluczyć przepuklinę. Dokładna diagnostyka jest możliwa dzięki badaniu USG, najlepiej metodą dopplerowską (pozwala określić prawidłowość przepływów krwi w żyłach i tętnicach).

Po zdiagnozowaniu naderwania mięśnia brzucha konieczne będzie zaniechanie lub przynajmniej znaczne ograniczenie aktywności fizycznej. Nie należy przeciążać organizmu, stąd zalecane jest zrobienie sobie minimum tygodniowego odpoczynku od sportu. W przypadku tej kontuzji bardzo rzadko pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej.

Rada

W okresie rekonwalescencji można rozważyć zakładanie opaski uciskowej, która nieco odciąży uszkodzony mięsień.

Czy warto poddać się rehabilitacji naderwanego mięśnia brzucha?

Nie jest to absolutnie konieczne, jednak na pewno należy wziąć to pod uwagę. Zwłaszcza, jeśli pacjentowi zależy na szybkim powrocie do formy fizycznej i kontynuowaniu treningu. Pamiętajmy o tym, że raz naderwany mięsień brzucha może się w przyszłości „odzywać” i już zawsze będzie bardziej podatny na odnowienie kontuzji. Tym bardziej rozsądnie jest skorzystać z nowoczesnej metody rehabilitacji wzmacniającej uszkodzone włókna mięśniowe.

Jednym z najbardziej polecanych zabiegów, szczególnie popularnych w świecie zawodowego sportu, jest ArpWave. To nowatorska metoda, która polega na stymulowaniu uszkodzonego mięśnia i przywróceniu jego prawidłowej pracy. Jej zaletą jest to, że zabiegowi można się poddać od razu po doznaniu kontuzji – nie trzeba czekać na ustąpienie bólu i obrzęku, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych metod rehabilitacji.

Dzięki serii zabiegów z wykorzystaniem metody ArpWave pacjent o wiele szybciej wraca do zdrowia i minimalizuje ryzyko wystąpienia tej samej kontuzji w przyszłości. Dodajmy, że zabieg ten jest przeznaczony dla pacjentów w każdym wieku, niezależnie od okoliczności doznania urazu.

 

Arpwave dla sportowców

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU