ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Chondropatia to określenie, z którym może się zetknąć wiele osób z problemami stawowymi. Nie jest to jedna jednostka chorobowa, a ogólna nazwa zaburzenia w funkcjonowaniu chrząstki stawowej – najczęściej w stawie kolanowym. Co trzeba wiedzieć o chondropatii? Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia tej dolegliwości? Zacznij od lektury naszego artykułu.
Chondropatia to termin, którym w medycynie określa się patologię w obrębie chrząstki stawowej. Istnieje wiele rodzajów chondropatii – najczęściej diagnozowana jest chondropatia rzepki, czyli występująca w stawie kolanowym.
Choroba ta stopniowo prowadzi do degradacji kluczowej struktury stawu, skutkując wyraźnymi dolegliwościami, na czele z bólem i ograniczoną ruchomością stawu.
Chondropatia może objawiać się na różne sposoby, nie zawsze powodując silny ból (choć to ten objaw najczęściej skłania do poddania się szczegółowej diagnostyce stawu, która ujawnia chorobę chrząstki stawowej).
W przypadku najczęstszej chondropatii stawu kolanowego pacjenci zwykle uskarżają się na:
Jeśli obserwujesz u siebie te objawy, w dodatku zaczynają się one nasilać, to nie przechodź nad nimi do porządku dziennego. Im wcześniej uda się zdiagnozować chondropatię, tym większa szansa na skuteczne i nieinwazyjne leczenie.
Ból i chrupanie w kolanie? Zdiagnozujemy przyczynę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Chondropatia nie ma jednej zasadniczej przyczyny. Ta dolegliwość może się rozwinąć w wyniku czy to urazu mechanicznego, czy przeciążenia stawu. W Rehabilitacji ARPwave regularnie gościmy pacjentów, u których diagnozujemy chondropatię spowodowaną np. zbyt intensywnym uprawianiem sportu bez odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania – przodują tutaj osoby amatorsko uprawiające bieganie, koszykówkę czy piłkę nożną.
Chondropatia może być konsekwencją przebytych kontuzji, które nie zostały prawidłowo wyleczone (kłania się brak rehabilitacji), może mieć również podłoże chorobowe (zmiany zwyrodnieniowe), wynikać z naturalnych procesów starzeniowych organizmu lub wiązać się z nieprawidłową budową stawu rzepkowo-udowego (w przypadku chondropatii rzepki).
Problemy z kolanami? Wiemy, jak Ci pomóc! Umów się na konsultację ze specjalistą Rehabilitacji ARPwave!
Chondropatia na szczęście jest stanem odwracalnym, choć czas i zakres leczenia zależy od stopnia degradacji tkanki. Właśnie dlatego radzimy, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza ortopedy czy w gabinecie rehabilitacji, nawet jeśli objawy mogące wskazywać na tę dolegliwość nie są bardzo nasilone.
Podstawą leczenia chondropatii rzepki jest właściwie dobrana rehabilitacja, która pozwala uniknąć znacznie bardziej kłopotliwego zabiegu chirurgicznego (artroskopii). Bardzo dobre efekty przynosi tutaj rekomendowana przez nas metoda ARP, która nie tylko przywraca sprawność stawu, ale też minimalizuje ryzyko nawrotu choroby i wystąpienia innych kontuzji w obrębie kolana, uda czy mięśnia czworogłowego.
Na koniec wspomnijmy również o zasadach profilaktyki chondropatii. Najważniejsze jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, dobieranie obciążeń treningowych do swoich możliwości fizycznych i dbanie o rozgrzewkę przed planowanym wysiłkiem.
Przywrócimy sprawność Twoim stawom kolanowym. Zarezerwuj wizytę w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie!
Chondropatia to stan zwyrodnieniowy chrząstki stawu. Najczęściej diagnozuje się ją w obrębie stawu kolanowego – mówimy wówczas o chondropatii rzepki.
To przede wszystkim ból podczas zginania i prostowania kolana, zlokalizowany w przedniej części stawu. Pacjenci mogą również zaobserwować przeskakiwanie kolana oraz dziwne trzaski w stawie.
Tak, chondropatia jest odwracalna, natomiast zakres i czas leczenia zależy od stopnia degradacji struktur stawu. Bardzo dobre efekty przynosi leczenie zachowawcze, czyli rehabilitacja, która pozwala odbudować uszkodzoną chrząstkę i zredukować ryzyko nawrotu tej dolegliwości.
Jeśli chrupie Ci w kolanie, to jedną z możliwych przyczyn jest właśnie chondropatia rzepki. Nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem ortopedą lub doświadczonym fizjoterapeutą.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU