ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Śródstopie to, jak sama nazwa wskazuje, środkowy fragment stopy. Składa się na niego pięć kości długich, nazywanych kośćmi śródstopia, które łączą palce stopy z kośćmi stępu, czyli kością piętową i skokową. Sprawne śródstopie to coś, czego na co dzień nie doceniamy – tymczasem to dzięki niemu jesteśmy w stanie chodzić, utrzymywać równowagę, skakać itd. Jednocześnie to ta część stopy jest szczególnie narażona na różnego rodzaju urazy, które powodują ból w śródstopiu. Najczęstszym przyczynom tej dolegliwości przyglądamy się w naszym artykule.
Ból śródstopia nie musi jeszcze świadczyć o doznaniu kontuzji. W wielu przypadkach jest to spowodowane przemęczeniem, co może być wynikiem na przykład całodziennego chodzenia, stania czy uprawiania sportu, a nawet noszenia nieodpowiedniego obuwia. W takiej sytuacji wystarczy odpoczynek, ewentualnie zimny okład, aby dolegliwość ustąpiła samoczynnie.
Gorzej, gdy ból w śródstopiu pojawia się nagle i jest wyraźnie spowodowany jakimś urazem, ponieważ doszło do tego np. podczas gry w piłkę, koszykówkę czy wykonywania pracy fizycznej.
Dokucza Ci ból stopy? Zacznij od diagnostyki i konsultacji ze specjalistą Rehabilitacji ARPwave!
Ból w śródstopiu może mieć wiele przyczyn. Z naszej praktyki wynika, że najczęściej jest to spowodowane:
Ból śródstopia może być również spowodowany zwykłymi odciskami, modzelami czy uszkodzeniem nerwu w stopie. Co ciekawe, bywa to również objawem rwy kulszowej, w której przebiegu można zaobserwować promieniowanie bólu aż do stopy.
O przyczynach urazowych bólu w śródstopiu zwykle świadczą także objawy towarzyszące, takie jak ograniczona ruchomość, brak możliwości chodzenia, zaczerwienie, obrzęk, czasami krwiak czy ból nasilający się podczas podnoszenia stopy.
Nie lekceważ bólu w śródstopiu i nie dopuść do pogłębienia się urazu. Specjaliści Rehabilitacji ARPwave są do Twojej dyspozycji!
Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, a wręcz się nasila i wyraźnie utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, to warto skonsultować się albo z lekarzem ortopedą, albo od razu udać do profesjonalnego gabinetu rehabilitacji. W zdiagnozowaniu przyczyny dolegliwości pomocne będzie badanie fizykalne oraz obrazowe, na przykład rezonansem magnetycznym.
Dopiero po ustaleniu, co powoduje ból w śródstopiu, można przejść do właściwego leczenia. Na szczęście w większości przypadków wystarczy leczenie zachowawcze, z pominięciem interwencji chirurgicznej. Obecnie dysponujemy tak zaawansowanymi metodami rehabilitacji, na czele z ARP, że jesteśmy w stanie przywrócić prawidłową funkcję stopy nawet w przypadku zaawansowanych kontuzji.
Na diagnostykę przyczyn bólu w śródstopiu oraz rehabilitację zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie
Dodajmy, że w wielu przypadkach elementem rehabilitacji jest także wypracowanie prawidłowych wzorców chodzenia i biegania, co szczególnie rekomendujemy osobom aktywnym fizycznie, u których dolegliwości w obrębie śródstopia są spowodowane błędną techniką uprawiania sportu.
Śródstopie to środkowa część stopy zbudowana z pięciu kości długich (kości śródstopia) łączących palce stopy z kością piętową i kością skokową.
Najczęściej jest to skutek doznania urazu mechanicznego, jak stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie. Może to być również spowodowane przeciążeniem stopy, noszeniem nieodpowiedniego obuwia, zwyrodnieniem, stanem zapalnym ścięgna czy szeregiem innych dolegliwości – stąd tak ważna jest diagnostyka przyczyny bólu w śródstopiu.
Tak, jest to możliwe, gdy ból towarzyszący rwie kulszowej promieniuje aż do stopy.
W pierwszej kolejności należy odciążyć stopę i po prostu odpocząć, zwłaszcza, jeśli dolegliwości pojawiły się w ciągu intensywnego dnia spędzonego na nogach czy po treningu. Jeśli ból nie ustępuje, a wręcz się nasila, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Doraźnie pomocne mogą być zimne okłady czy środki przeciwbólowe do stosowania miejscowego, na przykład w formie żelu. Docelowo natomiast zalecamy rehabilitację wzmacniającą struktury stopy oraz wypracowującą prawidłowe wzorce chodzenia i biegania.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU