ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
08 maja 2019

Rwa kulszowa

Wszelkie objawy nacisku na nerwy rdzeniowe odcinka lędźwiowego lub S1, które tworzą nerw kulszowy nazywamy rwą kulszową.

 

Objawy mogą być bardzo zróżnicowane: od bólu dolnej części pleców, poprzez promieniowanie w dół uda, a w bardziej zaawansowanym, ostrzejszym stanie ból łydki. W czasie silnych podrażnień może boleć również stopa. Nie leczona rwa kulszowa może prowadzić do opadania stopy (silny ucisk na nerw zarządzający zginaczem stopy spowodował wyłączenie się tego mięśnia) i drętwienia stopy.

 

Może również przebiegać dość niespodziewanie: np., boli wewnętrzna strona uda bez jakichkolwiek objawów na plecach, lub spina się mocno i nieprzyjemnie łydka. W takim wypadku oczywiście masowanie bolących miejsc jest wyłącznie objawowe (nie likwiduje przyczyn).

Pacjent może odczuwać jako bolesne:
 

  • Schylanie się do dołu stojąc, siedząc.
  • Chodzenie, chodzenie po schodach, bieganie.
  • Zawiązywanie butów,
  • Skręcanie tułowia,
  • Wyprostowywanie się stojąc/siedząc
  • Kaszlenie/kichanie
  • Wstawanie z krzesła/łóżka
  • Jazdę samochodem lub wychodzenie z samochodu po dłuższej jeździe.

 

Nigdy objawy rwy kulszowej nie są dokładnie symetryczne (tj ból jest równo odczuwany z prawej i lewej strony ciała).

 

Pierwsze w życiu sygnały rwy kulszowej zazwyczaj ustępują po paru dniach. Niestety zazwyczaj powracają po pewnym czasie z większą intensywnością. Początkowo wystarczy unikać bolesnych ruchów/pozycji ciała i ból sam ustępuje. W kolejnych incydentach (zdarzają się po paru miesiącach lub nawet latach) objawy są silniejsze i dłużej ustępują.

 

Przyczyną rwy kulszowej mogą być zarówno gwałtowne urazy jak (częściej) przeciążenia i związane z nimi pogłębiające się zaburzenia schematów ruchowych (niewłaściwa praca mieśni).

 

Rwa kulszowa, ischialgia (łac. ischias) – zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka) lub na przebiegu samego nerwu kulszowego

Arpwave dla sportowców

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU