ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Zapalenie stawów barkowych: jedna z najczęstszych kontuzji w obrębie ramienia

Staw barkowy jest niezwykle intensywnie eksploatowany, nawet przez osoby, które na co dzień nie uprawiają sportu czy nie pracują fizycznie. Kontuzje w obrębie obręczy barkowej są więc nagminne i mogą mieć związek zarówno z urazami mechanicznymi, jak i przeciążeniem, infekcją czy chorobą. Podejrzewając zapalenie stawów barkowych nie należy czekać, aż dolegliwości „same miną”. Tutaj niezbędna jest szybka diagnostyka i podjęcie leczenia oraz poddanie się rehabilitacji, o czym przekonujemy w naszym artykule.

Czym właściwie jest zapalenie stawu barkowego?

Zapalenie stawu barkowego to stan, w którym dochodzi do infekcji nie tylko samego stawu, ale też okalających go struktur, w tym torebki stawowej, więzadeł, ścięgien czy chrząstki. Zwykle jest to spowodowane przeciążeniem lub urazem (ale nie tylko) i może mieć związek z tym, że pacjent zlekceważył wcześniejsze dolegliwości, nie zgłosił się do lekarza z bólem barku, a tym bardziej nie poddał się rehabilitacji. Taka „przechodzona” kontuzja, nawet niegroźna, może się przerodzić właśnie w stan zapalny.

Objawy zapalenia stawu barkowego

Zapalenie stawu barkowego przede wszystkim wywołuje silny ból ramienia, wyraźnie wyczuwalny po stronie barku. Większość pacjentów określa ten ból jako ostry i nasilający się podczas próby poruszania ramieniem. Pojawia się również opuchlizna, zaczerwienienie i tkliwość.

Jednym z typowych objawów jest sztywność barku, zwłaszcza zaraz po przebudzeniu oraz po dłuższym siedzeniu czy leżeniu w jednej pozycji.

U niektórych pacjentów mogą występować również objawy ogólnoustrojowe, jak podwyższona temperatura, nudności, bóle mięśni czy brak apetytu.

Bolesny bark? Skorzystaj z rehabilitacji metodą ARP!

Najczęstsze przyczyny zapalenia stawu barkowego

W większości przypadków zapalenie stawu barkowego ma postać pourazową, czyli jest wynikiem doznania kontuzji np. podczas uprawiania sportu, upadku czy silnego uderzenia o jakiś twardy przedmiot. Może to być również skutek wypadku komunikacyjnego.

Inne częste przyczyny to:

  • Zakażenie bakteryjne lub wirusowe;
  • Reumatoidalne zapalenie stawów;
  • Łuszczycowe zapalenie stawów;
  • Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
  • Zaburzenie pracy układu odpornościowego;
  • Inne choroby, na przykład jelitowe;

Więcej o możliwych przyczynach bólu barku, zwłaszcza w nocy, przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie.

Jak zdiagnozować zapalenie stawu barkowego?

Jeśli od dawna dokucza Ci ból barku, który ogranicza ruchomość ramienia, uniemożliwia Ci uprawianie sportu, a nawet przyjęcie wygodnej pozycji do spania, to czas najwyższy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten może skierować Cię do specjalisty (ortopedy lub reumatologa), ewentualnie zlecić badanie RTG oraz badania krwi, aby upewnić się, że przyczyną dolegliwości nie jest aktywne zakażenie bakteryjne.

Niestety, w ramach NFZ mamy bardzo ograniczone możliwości diagnostyki, ponieważ najbardziej miarodajne badanie rezonansem magnetycznym jest reglamentowane, a kolejki potrafią być wielomiesięczne.

Stąd zalecamy, aby w miarę możliwości finansowych poddać się badaniu rezonansem prywatnie, co kosztuje od 400 do 1000 zł w zależności od zakresu badania. Uzyskany obraz stawu barkowego pozwoli już stwierdzić, czy doszło do uszkodzenia struktur, jak poważna jest to kontuzja, a tym samym co spowodowało stan zapalny stawu. Będzie to podstawą do ustalenie przebiegu leczenia.

Na diagnostykę kontuzji w obrębie barku zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave!

Leczenie zapalenia stawu barkowego

W większości przypadków leczenie zapalenia stawu barkowego ogranicza się do oszczędzania barku oraz ewentualnie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych – najlepiej miejscowo w formie żelów i maści. W celu złagodzenia dolegliwości warto również stosować zimne okłady. W okresie leczenia należy stabilizować staw barkowy np. poprzez noszenie ortezy.

Docelowo natomiast niezbędne jest wdrożenie specjalistycznej rehabilitacji. Bez tego ból będzie się utrzymywać przez wiele tygodni, a przyjmowanie nienaturalnych pozycji w celu podświadomego chronienia barku (oraz unikanie aktywizowania kontuzjowanej kończyny) może spowodować szereg innych dolegliwości, na przykład ze strony łopatki czy kręgosłupa, nie wspominając już o osłabieniu siły mięśniowej.

Aby tego uniknąć jak najszybciej rozpocznij rehabilitację stawu barkowego, która powinna mieć charakter kompleksowy, czyli łączyć w sobie fizykoterapię oraz stymulację tkanek głębokich, w tym mięśni, ścięgien i więzadeł. Tylko takie podejście pozwoli przyspieszyć okres rekonwalescencji, pozbyć się bólu, stopniowo wrócić do normalnej aktywności oraz przede wszystkim ograniczyć ryzyko nawrotu kontuzji.

Z profesjonalnej rehabilitacji stawów barkowych możesz skorzystać w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Już teraz umów się na pierwszą wizytę w dogodnym terminie.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów, z których dowiesz się m.in., jaka jest różnica między rehabilitacją a fizjoterapią, a także poznasz popularne rodzaje i formy rehabilitacji.

26 października 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU