ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Nerwoból, czyli ból neuropatyczny. Co trzeba o nim wiedzieć?

Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów w kontekście dziwnego bólu między żebrami. Wyjaśniliśmy wówczas, że jest to wyjątkowo problematyczna przypadłość, ponieważ trudno jest precyzyjnie ustalić źródło dolegliwości. W gabinetach Rehabilitacji ARPwave pojawia się coraz więcej pacjentów uskarżających się na ból, który – przynajmniej na pierwszy rzut oka – nie ma żadnej wyraźnej przyczyny. Stąd wracamy do tego tematu, tym razem dokładniej omawiając specyfikę nerwobólu, czyli bólu neuropatycznego. Zapraszamy do lektury.

Czym jest nerwoból?

Neuropatyczny ból to stan charakteryzujący się przewlekłym odczuwaniem bólu pomimo braku występowania jego bezpośrednich, ewidentnych przyczyn, na przykład uszkodzenia tkanki. O nerwobólu mówimy wtedy, gdy pacjent uskarża się na silne dolegliwości, natomiast badanie wstępne czy nawet badanie obrazowe nie wykazało żadnych niepokojących zmian mogących uzasadniać taki stan pacjenta.

Od razu też trzeba wyjaśnić, że nie wolno mylić nerwobólu z symulowaniem bólu – mówimy tutaj o dwóch różnych kwestiach. Pacjenci zgłaszający się do lekarza czy fizjoterapeuty z objawami nerwobólu rzeczywiście odczuwają nieznośne dolegliwości, które mogą destabilizować ich codzienne życie i nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.

Jest to natomiast o tyle problematyczny przypadek, że nie da się od razu ustalić przyczyny bólu i jej usunąć np. poprzez podanie środka przeciwbólowego.

Najczęstsze przyczyny nerwobólu

Ból neuropatyczny może mieć wiele przyczyn, od tych fizycznych, aż po psychiczne i np. wynikać z różnego rodzaju zaburzeń, z których pacjent nie zdaje sobie sprawy. Poniżej omawiamy te najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych o nieustalonym źródle:

  • Neuropatia cukrzycowa – to jedna z najczęstszych przyczyn nerwobólu, co ma związek z wysokim poziomem glukozy we krwi prowadzącym do uszkodzenia nerwów i tym samym powodującym silne dolegliwości bólowe.
  • Urazy mechaniczne – złamania kości, urazy kręgosłupa czy operacje chirurgiczne mogą prowadzić do miejscowego uszkodzenia nerwów, co będzie się objawiać bólem zgłaszanym przez pacjenta.
  • Choroby neurologiczne – tutaj wymieńmy przede wszystkim stwardnienie rozsiane, padaczkę oraz chorobę Parkinsona, którym stosunkowo często towarzyszą bóle neuropatyczne.
  • Infekcje - niektóre infekcje, takie jak półpasiec (wywołany wirusem ospy wietrznej), mogą powodować uszkodzenia nerwów i bóle neuropatyczne.
  • Przyjmowanie niektórych leków – szczególną uwagę zwracamy na leki stosowane w leczeniu nowotworów, których przyjmowanie może skutkować uszkodzeniem nerwów i występowaniem bólów neuropatycznych.

Objawy wskazujące na nerwoból

Oczywiście nie jest tak, że lekarz czy fizjoterapeuta od razu rozpoznaje nerwoból u swojego pacjenta. Zawsze zaczynamy od próby ustalenia przyczyny dolegliwości, którą może być np. uraz ortopedyczny. Gdy jednak trop się urywa, to można zacząć podejrzewać, że pacjent cierpi z powodu bólu neuropatycznego.

Wskazują na to niektóre charakterystyczne objawy, takie jak: pieczenie w miejscu bólu, mrowienie, przeszywanie (jak przy „popieszczeniu prądem”), nadwrażliwość, a wręcz przeczulica, czyli aż przesadna reakcja pacjenta na dotykanie bolesnego miejsca.

Podejrzewasz, że masz nerwobóle? Skonsultuj się ze specjalistą Rehabilitacji ARPwave!

Diagnostyka

Zdiagnozowanie bólu neuropatycznego wymaga szczegółowej diagnostyki, bazującej na specjalistycznych badaniach, takich jak: elektromiografia (badanie mierzące aktywność mięśniową i funkcję nerwów), rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa czy test przewodnictwa nerwowego (pozwalający ocenić, jak dobrze nerwy radzą sobie z przewodzeniem sygnałów elektrycznych).

Leczenie nerwobólu

Leczenie bólu neuropatycznego jest dość kłopotliwe i zwykle przebiega wielotorowo. W grę może również wchodzić psychoterapia. Podstawą jest natomiast poprawienie funkcjonowania nerwu lub nerwów, które odpowiadają za dolegliwości zgłaszane przez pacjenta.

Tutaj szczególnie pomocna jest precyzyjnie dobrana fizjoterapia, która ma na celu usprawnienie pracy nerwów oraz wzmocnienie i poprawę elastyczności mięśni. Wspólna praca wykonana przez fizjoterapeutę i pacjenta pozwala również na ogólną poprawę funkcji ruchowych oraz usunięcie fizjologicznych patologii, które mogą zaburzać funkcjonowanie nerwów – na przykład poprzez drażnienie korzeni nerwowych.

W ramach uzupełnienia leczenia nerwobólu można zdecydować się także na techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, akupunktura czy masaże lecznicze. 

Choć ból neuropatyczny jest wyjątkowo problematyczną i trudną w leczeniu dolegliwością, to można sobie z tym poradzić. Już teraz zapraszamy na konsultacje prowadzone w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie, w których od lat pomagamy pacjentom chcącym wreszcie zacząć żyć bez bólu i znacząco poprawić swój komfort codziennego funkcjonowania.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w których eksperci Rehabilitacji ARPwave podpowiadają m.in., co robić w przypadku doświadczenia kłucia w kolanie oraz co może być przyczyną bólu kostki – a nie zawsze w grę wchodzą drobne urazy.

26 kwietnia 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU