ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Ból kostki - to nie zawsze drobnostka!

Ból kostki jest na tyle powszechną dolegliwością, że wielu z nas zupełnie nie zwraca na to uwagi, cierpliwie czekając, aż „samo minie”. Z góry zakładamy, że jest to spowodowane złym obuwiem, lekkim skręceniem stawu skokowego czy uderzeniem o jakiś twardy przedmiot. Gorzej, gdy ból nie mija, a wręcz się nasila i w dodatku pojawiają się inne niepokojące objawy, jak opuchlizna oraz coraz większe trudności z chodzeniem. W naszym artykule nieco bliżej przyglądamy się najczęstszym przyczynom bólu kostki oraz podpowiadamy, co należy zrobić, aby odzyskać pełną sprawność fizyczną.

Poznaj najczęstsze przyczyny bólu kostki

Ból kostki może być wywołany przez szereg różnych przyczyn, zarówno związanych z urazami mechanicznymi (kontuzjami ortopedycznymi), jak i schorzeniami.

Poniżej omawiamy te najczęstsze przyczyny bólu kostki, zaznaczając przy tym, że ostateczne rozpoznanie genezy problemu wymaga precyzyjnej diagnostyki.

Urazy mechaniczne i kontuzje ortopedyczne

To największa grupa przyczyn bólu kostki. Faktem jest, że większość pacjentów zgłaszających się do naszych gabinetów z tym objawem, wcześniej doznała kontuzji, na przykład podczas uprawiania sportu czy nieszczęśliwego nastąpnięcia na nierówność.

Te urazy to:

  • Skręcenia – skręcenie stawu skokowego (kostki) jest najczęstszą przyczyną bólu kostki, spowodowaną naciągnięciem lub naderwaniem więzadeł kostki.
  • Złamania – czyli pęknięcie jednej lub więcej kości tworzących staw skokowy.
  • Zwichnięcia – jest to bardzo poważna kontuzja, w której przebiegu dochodzi do przesunięcia kości stawu (wymagane jest ich nastawienie).

W grę może również wchodzić prozaiczne uderzenie, np. o kant mebla czy kamień, co także wywoła ból silnie unerwionego stawu skokowego.

Ból kostki? Umów się na konsultację ze specjalistą Rehabilitacji ARPwave!

Stany zwyrodnieniowe

Ból kostki nie musi mieć związku z odniesionym urazem. U niektórych osób jest to objaw zmian zwyrodnieniowych, czego przykładem jest zapalenie stawów (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów związane z dną moczanową), co może powodować ból, obrzęk i sztywność stawu skokowego.

Wspomnijmy również o zapaleniu ścięgien, co jest stanem spowodowanym nadmiernym obciążaniem stawu skokowego, noszeniem nieodpowiedniego obuwia czy niepoprawną techniką chodzenia/biegania.

Przyczyny chorobowe

Z pozoru niewinny ból kostki może również sugerować poważniejszy problem zdrowotny w organizmie. Tutaj klasycznym przykładem będzie zakrzepica żylna, która może powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk kostki.

Zaburzenia biomechaniczne

Czyli niewłaściwe ułożenie stóp podczas chodzenia lub biegania, co jest bardzo częstym problemem obserwowanym u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, a rezygnujących z nadzoru ze strony doświadczonego trenera.

Przeciążenie

Długotrwałe stanie, chodzenie, bieganie (szczególnie po twardej nawierzchni) – to wszystko może dać objaw w postaci bólu kostki czy obu kostek, który minie po okresie odpoczynku i tym samym odciążenia stawów skokowych.

Zdiagnozowanie rzeczywistej przyczyny bólu kostki wymaga po pierwsze: dokładnego wywiadu medycznego, a po drugie: przeprowadzenia specjalistycznych badań z wykorzystaniem np. rentgena, USG czy rezonansu magnetycznego. Na tej podstawie można już podjąć decyzję o wyborze najlepszej dla pacjenta ścieżki leczenia.

Rehabilitacja, czyli pierwszy krok w kierunku powrotu do pełnej sprawności

Niezależnie od tego, jak nasilony jest ból kostki, nie należy go lekceważyć. To rzeczywiście może być tylko lekkie skręcenie, jednak pamiętajmy, że nieleczone kontuzje ortopedyczne mają tendencję do pogłębiania się, a także „lubią” o sobie przypominać w przyszłości.

Rada

Więcej o tym, dlaczego nie warto rezygnować z rehabilitacji w przypadku doznania skręcenia kostki, przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

Jeśli dokucza Ci ból kostki o niewyjaśnionej genezie, to najlepszym, co możesz zrobić, jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą z zakresu ortopedii. Oczywiście zapraszamy na wizytę do gabinetu Rehabilitacji ARPwave, gdzie bardzo wnikliwie przyjrzymy się Twojemu problemowi, zdiagnozujemy jego przyczynę i zaproponujemy odpowiednią ścieżkę leczenia, której podstawą będzie poprawnie dobrana rehabilitacja.

W naszych gabinetach proponujemy pacjentom rehabilitację metodą ARP, która została opracowana w Stanach Zjednoczonych specjalnie na potrzeby profesjonalnych sportowców, a obecnie jest dostępna również w Polsce. Stanowi połączenie stymulacji tkanek głębokich z zaawansowaną fizykoterapią.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych przygotowanych przez specjalistów Rehabilitacji ARPwave. Dowiesz się z nich m.in., co robić w przypadku doznania stłuczenia kolana, jaką funkcję w Twoim ciele pełnią mięśnie pośladków, a także jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacją.

27 lutego 2024

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU