ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Stłuczenie kolana: jak sobie pomóc?

Choć wydaje się, że stłuczenie kolana to niegroźna i wręcz błaha kontuzja, to z całą pewnością nie należy jej bagatelizować. Wielu z nas doznało tego typu urazu w dzieciństwie, na przykład po upadku z roweru. Pamiętajmy natomiast, że z wiekiem organizm ma coraz mniejszą zdolność do regeneracji, stając się bardziej podatnym na poważne reperkusje z pozoru lekkich kontuzji. W tym artykule bliżej przyglądamy się stłuczeniu kolana oraz wyjaśniamy, jak radzić z sobie z utrzymującymi się objawami uszkodzenia struktur stawu kolanowego.

Co trzeba wiedzieć o tym urazie?

Stłuczenie kolana nie jest oczywiście tak poważną kontuzją, jak chociażby zerwanie czy naderwanie ACL lub więzadła pobocznego kolana. Nie oznacza to natomiast, że można nad tym urazem przejść do porządku dziennego – a już na pewno dotyczy to osób dojrzałych, z historią kontuzji w obrębie stawu kolanowego.

O stłuczeniu kolana mówimy wtedy, gdy w wyniku silnego uderzenia dochodzi do zamkniętego uszkodzenia struktur wewnętrznych stawu. Powoduje do zgniecenie tkanek oraz uszkodzenie naczyń krwionośnych, o czym informuje zasinienie oraz zwykle rozległa opuchlizna. W cięższych postaciach stłuczenia może również dojść do naderwania włókien międzykomórkowych.

Jak widać nie jest to wcale lekki, nic nieznaczący uraz, o którym można od razu zapomnieć. Zwłaszcza, że potrafi on dawać o sobie znać przez długi czas.

Ból w kolanie? Nie zwlekaj z diagnostyką i rehabilitacją!

Objawy towarzyszące stłuczeniu kolana

Stłuczenie kolana to ten rodzaj urazu ortopedycznego, który trudno byłoby przeoczyć. Zwłaszcza, że dochodzi do niego w sytuacjach dynamicznych, na przykład podczas uprawiania sportu, w wyniku przewrócenia się, potknięcia na schodach, w czasie upadku z roweru czy wypadku komunikacyjnego.

Do typowych objawów stłuczenia zaliczamy:

  • Silny, piekący ból w kolanie;
  • Zaczerwienie skóry (często pojawia się rozcięcie skóry i starcie naskórka, może wystąpić krwawienie);
  • Duży, rozlany siniak;
  • Opuchlizna;

Charakterystyczne dla stłuczenia kolana jest to, że kontuzja uniemożliwia normalne chodzenie, a nawet stanięcie na kontuzjowanej nodze, przy czym te trudności powinny zacząć ustępować w kolejnych godzinach, wraz z „rozchodzeniem” stawu kolanowego. Informuje nas to o tym, że nie doszło do poważniejszego urazu ortopedycznego, jak wspomniane wcześniej uszkodzenie więzadła czy więzadeł.

Nie lekceważ bolącego stawu kolanowego. Skonsultuj się ze specjalistą Rehabilitacji ARPwave!

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Każdy długotrwały, czyli utrzymujący się przez kilka dni ból kolana, jest dostatecznym powodem, aby odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub od razu lekarza ortopedę. W nagłym przypadku, gdy pojawia się silna opuchlizna, brak kontroli nad stawem kolanowym i nieznośny ból, warto udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Często jest tak, że wydaje nam się, iż doszło do niewinnego stłuczenia kolana, natomiast dokładna diagnostyka obrazowa ujawnia znacznie większą skalę problemu. Objawy stłuczenia można łatwo pomylić z innymi, o wiele poważniejszymi urazami w obrębie stawu kolanowego. Z kolei zlekceważenie kontuzji może spowodować stan zapalny w kolanie i znacząco przedłużyć okres rekonwalescencji.

Zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu i sprawdź, jakie mogą być przyczyny kłucia w kolanie.

Jeśli diagnostyka obrazowa wykluczyła poważne uszkodzenie struktur stawu kolanowego, to pacjentowi pozostanie leczenie zachowawcze, a docelowo także poddanie się rehabilitacji, do czego wrócimy jeszcze w tym artykule.

Co robić po doznaniu stłuczenia kolana?

Samo stłuczenie kolana bez uszkodzenia kluczowych struktur stawu nie wymaga żadnych specjalistycznych form leczenia. Wystarczające będzie wspomniane leczenie zachowawcze, co w praktyce oznacza po prostu oszczędzanie stawu, czasowe zawieszenie aktywności fizycznej, a w przypadku stopniowego powrotu do sportu - stosowanie stabilizatora kolana.

W pierwszej fazie leczenia, gdy towarzyszy jeszcze silny ból i obrzęk, zaleca się wykonywanie naprzemiennie zimnych i ciepłych okładów, a przeciwbólowo sięganie po żele do stosowania miejscowego. W czasie odpoczynku zalecamy trzymanie nogi w takiej pozycji, aby była lekko uniesiona – można na przykład kłaść ją na poduszkę na sofie czy łóżku.

Rehabilitacja po stłuczeniu kolana

Częstym błędem popełnianym przez osoby, które doznały stłuczenia kolana, jest długotrwałe unikanie aktywności fizycznej, przez co pojawia się charakterystyczna sztywność stawu oraz osłabienie siły mięśniowej. Stanowi to czynnik ryzyka poważnych urazów, włącznie z naderwaniem lub zerwaniem ACL.

Aby uniknąć podobnego scenariusza warto poddać się rehabilitacji stawu kolanowego, która ma na celu odbudowę uszkodzonych struktur oraz przygotowanie stawu do dalszego znoszenia codziennych obciążeń.

Z profesjonalnej rehabilitacji stawu kolanowego, zarówno w przypadku silnego stłuczenia, jak i poważniejszych urazów, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę w dogodnym terminie

29 listopada 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU