ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji ortopedycznych. Można się jej nabawić podczas codziennych aktywności, takich jak chodzenie, bieganie, skakanie itd. Do tzw. skręcenia kostki najczęściej dochodzi w wyniku nastąpnięcia na nierówny fragment nawierzchni. Ten uraz jest często lekceważony, co wynika z jego powszechności. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ta z pozoru błaha kontuzja może mieć poważne reperkusje zdrowotne, jeśli zrezygnujemy z rehabilitacji.
Historie pacjentów Rehabilitacji ARPwave dowodzą, że rozpoczęta w odpowiednim momencie i prawidłowo dobrana terapia nie tylko przyspiesza proces regeneracji stawu skokowego, ale także pozwala kontynuować uprawianie sportu na takim samym lub nawet wyższym poziomie intensywności jak przed doznaniem urazu.
Jedną z takich niezwykłych historii opisujemy w naszym artykule. Dowiedz się, jak dzięki terapii ARP nasza pacjentka błyskawicznie wróciła do formy po doznaniu urazu stawu skokowego II stopnia.
Ból stawu skokowego może być objawem różnych urazów w obrębie stopy. Najczęściej przyczyną jest skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki. Kontuzja ta występuje w trzech stopniach – od łagodnego (stopień I), przez umiarkowany (II stopnia), aż do ciężkiego (stopień III).
W przypadku doznania urazu II stopnia dochodzi do poważniejszych uszkodzeń torebki stawowej, z niepełnym uszkodzeniem więzadeł. Kontuzja ta objawia się silnym bólem, obrzękiem, niestabilnością stawu, powodując wyraźne trudności z poruszaniem się.
Obrzęk jest często widoczny natychmiast po doznaniu urazu, a zasinienie pojawia się w ciągu kilku godzin. Objawem towarzyszącym może być trudność w poruszaniu palcami u kontuzjowanej stopy.
W przypadku podejrzenia skręcenia kostki II stopnia zalecam natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza ortopedy, który na podstawie badania fizykalnego i obrazowego (RTG, USG), oceni skalę kontuzji i upewni się, że nie doszło do poważniejszych uszkodzeń w obrębie stawu, np. zerwania torebki stawowej (stopień III).
Leczenie tej kontuzji zwykle jest objawowe i wymaga przede wszystkim odciążenia i unieruchomienia stawu opatrunkiem elastycznym, ewentualnie ortezą. W przypadku silnego bólu można stosować środki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe dostępne w aptece (Altacet, NLPZ na bazie ibuprofenu czy naproksenu).
Ile trwa leczenie skręcenia kostki? To już zależy od samego pacjenta. Objawy kontuzji powinny minąć w ciągu kilku dni, natomiast nadal może utrzymywać się niestabilność stawu i ból podczas chodzenia czy biegania. Chcąc szybciej wrócić do pełnej sprawności i całkowicie zapomnieć o kontuzji, należy poddać się rehabilitacji stawu skokowego.
Skręcenie kostki? Już teraz umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
ARPwave to zaawansowana metoda rehabilitacji neurologicznej, wykorzystująca specjalistyczny sprzęt do przywrócenia funkcji uszkodzonym tkankom. Metod działa poprzez stymulację mięśni stabilizujących staw skokowy, co umożliwia ich prawidłową pracę i zmniejsza ryzyko nawrotu kontuzji.
Terapia jest intensywna i często przynosi doskonałe rezultaty już po pierwszych sesjach, co umożliwia pacjentom szybki powrót do wcześniejszych aktywności. Metoda ta, w odróżnieniu od tradycyjnego usztywniania stawu opatrunkiem gipsowym, pozwala również stopniowo obciążać staw, co prowadzi do szybszej odbudowy mięśni i przywrócenia ich siły.
Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:
ARPwave przyczynia się do zminimalizowania atrofii mięśniowej i wspiera szybszą regenerację więzadeł, co jest szczególnie istotne dla sportowców.
Podstawowym celem specjalistów Rehabilitacji ARPwave jest pomoc pacjentom w powrocie do pełnej lub przynajmniej częściowej sprawności fizycznej oraz poprawa komfortu ich życia. Czasami „przy okazji” mamy też udział w wielkich sukcesach naszych pacjentów.
Dokładnie tak było w przypadku Julii Michalik, która pod koniec marca 2024 roku doznała urazu skręcenia II stopnia lewego stawu skokowego. Była to o tyle problematyczna kontuzja, że Julia jest sportowcem – wyczynowo uprawia taekwondo.
Julia zdecydowała się na rozpoczęcie rehabilitacji stawu w gabinecie ARPwave w Konstancinie. Po zaledwie jedenastu sesjach terapeutycznych, dokładnie 10 kwietnia mogła bezpiecznie i bez bólu wrócić do treningów. Jej historia jest o tyle niezwykła, że niecały miesiąc po doznaniu tak uciążliwej kontuzji wzięła udział w Mistrzostwach Europy Taekwon-Do AETF, w których zajęła pierwsze miejsce w konkurencji drużynowej, a następnie zdobyła srebrny medal w układach indywidualnych na Mistrzostwach Polski juniorów.
Szybki powrót Julii do pełnej sprawności i wysokiej formy sportowej to zasługa przede wszystkim jej talentu i determinacji, ale także szybkiego podjęcia rehabilitacji metodą ARPwave, która przywróciła prawidłową pracę mięśni stabilizujących jej staw skokowy. Trudno o lepszy dowód na to, że rehabilitacja po skręceniu kostki ma sens, również u osób, które nie uprawiają sportu.
Julii oczywiście życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki, aby obyło się już bez kontuzji. W razie czego: jesteśmy do dyspozycji i zawsze gotowi do pomocy.
Terapia ARPwave działa! Poznaj historie innych pacjentów Rehabilitacji ARPwave
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU