ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Przeprost łokcia – co trzeba wiedzieć o tej kontuzji?

Przeprost to jeden z najczęściej diagnozowanych urazów ortopedycznych w stawie kolanowym lub łokciowym. Mówimy tutaj o kontuzji, której nie można lekceważyć – byłoby to zresztą trudne, ponieważ znacząco ogranicza ona normalne funkcjonowanie. W tym artykule przyglądamy się przeprostowi łokcia, wskazując na przyczyny tej kontuzji, omawiając jej charakterystykę, objawy oraz metody leczenia. Zapraszamy do lektury.

Czym jest przeprost łokcia?

Przeprost łokcia, a pisząc precyzyjnie – przeprost stawu łokciowego, to uraz ortopedyczny objawiający się nadmierną ruchomością stawu. Kontuzja polega na tym, że staw wykracza poza swój fizjologiczny zakres ruchu. Jest to spowodowane naruszeniem struktur okalających staw łokciowy.

Przeprost łokcia jest jednym z najczęściej diagnozowanych urazów stawu łokciowego – zaraz po tzw. łokciu tenisisty i łokciu golfisty. Obu tym kontuzjom poświęciliśmy osobne artykuły na naszym blogu, do których lektury gorąco zachęcamy.

W gabinetach Rehabilitacji ARPWave prowadzimy szczegółową diagnostykę stawu łokciowego.!

Jak sprawdzić, czy możesz mieć przeprost łokcia?

W domowych warunkach każdy jest w stanie przeprowadzić prosty test na przeprost stawu łokciowego. Wystarczy tylko wyciągnąć wyprostowane w stawach ręce przed siebie, skierować dłonie do wewnątrz i sprawdzić, czy nie występuje nadmierna krzywizna w którymś ze stawów łokciowych.

Jeśli na wysokości stawu gołym okiem widoczne jest wybrzuszenie (staw ugina się do środka), to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z przeprostem. Warto to jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.

Objawy przeprostu stawu łokciowego

Poza omówionym wyżej „testem” na przeprost łokcia, warto zwrócić uwagę również na szereg innych objawów, które mogą wskazywać właśnie na tę kontuzję.

Do najczęstszych symptomów przeprostu stawu łokciowego zaliczymy:

  • przewlekły ból w stawie łokciowym,
  • dziwne uczucie, jakby staw przestawiał się podczas uginania i prostowania ręki,
  • ból łokcia nasila się w trakcie angażowania stawu, czyli prostowania/uginania przedramienia,
  • może wystąpić obrzęk wokół stawu łokciowego, włącznie z zasinieniem,
  • wyraźne osłabienie siły mięśniowej (trudności z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, zaciskaniem pięści),
  • uczucie, że „coś siedzi” w stawie łokciowym i związany z tym wyraźny dyskomfort.

Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, w dodatku od dłuższego czasu, to nie licz na to, że problem sam minie. Lepiej od razu udaj się do gabinetu rehabilitacji, który zdiagnozuje przeprost łokcia i zaproponuje odpowiednią metodę terapii zachowawczej.

Przyczyny kontuzji

Przeprost stawu łokciowego to zawsze skutek nadmiernej ruchomości stawu, co wskazuje na uszkodzenie okalających go struktur miękkich. Mają one za zadanie utrzymywać staw w jednej pozycji i wyznaczać fizjologiczny zakres ruchu. Gdy dochodzi tutaj do jakiegokolwiek zaburzenia, to może się to skończyć właśnie przeprostem.

Najczęstszymi przyczynami przeprostu łokcia są:

  • przebyte urazy ortopedyczne,
  • aktywna kontuzja, na przykład skręcenie stawu łokciowego,
  • uszkodzenie więzadeł okalających staw łokciowy,
  • zerwanie torebki stawowej,
  • przeciążenie stawu, na przykład w wyniku nadmiernej intensywności ćwiczeń na siłowni, niepoprawnej techniki wykonywania ćwiczeń etc.,
  • zwyrodnienie stawu łokciowego,
  • osłabienie siły mięśniowej, na przykład z powodu długiego unieruchomienia ręki,
  • uwarunkowania genetyczne (np. specyficzna luźność więzadeł).

Dodajmy, że przeprost łokcia jest bardzo częstą kontuzją towarzyszącą naderwaniu lub zerwaniu więzadeł w stawie łokciowym.

 

Diagnostyka

Przeprost łokcia jest dobrze rozpoznaną kontuzją, którą doświadczony ortopeda zdiagnozuje bez konieczności posiłkowania się badaniem obrazowym. Warto je natomiast przeprowadzić po to, aby wykluczyć inne problemy w obrębie stawu łokciowego, jak wspomniane naderwanie czy zerwanie więzadeł.

Badanie obrazowe jest również konieczne wtedy, gdy nie wiadomo dokładnie, co mogło spowodować przeprost w stawie łokciowym. Tutaj najczęściej przeprowadza się badanie RTG lub USG.

Leczenie przeprostu łokcia

Od razu uspokajamy, że przeprost łokcia bardzo rzadko kończy się wdrożeniem leczenia operacyjnego. Zdarza się to wtedy, gdy sama kontuzja jest tylko jednym i wcale nie najpoważniejszym problemem pacjenta – na przykład doszło do rozległego uszkodzenia stawu łokciowego czy całkowitego zerwania więzadeł.

W każdej innej sytuacji stosuje się leczenie zachowawcze, czyli odpoczynek, odciążenie stawu oraz odpowiednio dobraną rehabilitację. Dobre efekty przynosi łączenie różnych metod stymulowania stawu i okalających go struktur, jak na przykład fizykoterapii (terapia manualna), ultradźwięków, laseroterapii czy krioterapii.

Rehabilitacja w stanach przeprostu stawu łokciowego to jedna ze specjalizacji zespołu Rehabilitacji ARPwave gabinetach w Warszawie i Konstancinie.

24 lutego 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU