ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Ból stawu biodrowego - przyczyny mogą być bardzo różne

Ból biodra to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie zgłaszają pacjenci Rehabilitacji ARPwave. Choć kojarzymy ją głównie z osobami w podeszłym wieku, to podobny problem może się ujawnić również u ludzi młodych. Staw biodrowy to stosunkowo skomplikowana struktura, dlatego ból zlokalizowany w okolicy biodra może mieć wiele przyczyn, czy to chorobowych, czy urazowych. Pewne jest, że nie należy tego lekceważyć, zwłaszcza, gdy ból stawu biodrowego się nasila, a wraz z nim pojawiają się np. trudności z chodzeniem i wykonywaniem podstawowych czynności dnia codziennego. Najczęstsze przyczyny tego problemu szerzej omawiamy w naszym artykule.

Wiele zależy od tego, gdzie odczuwasz ból stawu biodrowego

Diagnozowanie przyczyny bólu stawu biodrowego zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Musimy ustalić, w którym miejscu pacjent odczuwa najsilniejsze dolegliwości – to nie jest bez znaczenia. Inne mogą być przyczyny bólu biodra w jego przedniej części, inne w tylnej czy bocznej.

Po zlokalizowaniu bólu, możemy już wstępnie ocenić, jaka jest potencjalna przyczyna tej dolegliwości, którą oczywiście potwierdzi dopiero specjalistyczne badanie obrazowe.

Budowa stawu biodrowego

Trudność w precyzyjnym określeniu przyczyny bólu stawu biodrowego wynika również z tego, że mówimy tutaj o rozbudowanej strukturze. Staw biodrowy jest jednym z największych i najważniejszych stawów w ludzkim ciele, odpowiadającym za stabilność i ruchomość kończyny dolnej.

Jest to staw kulisty, na który składają się panewka kości miednicznej oraz głowa kości udowej. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką szklistą, której zadaniem jest niwelowanie tarcia i amortyzowanie obciążeń. Do tego dochodzi jeszcze torebka stawowa, jak i liczne więzadła, takie jak więzadło biodrowo-udowe, łonowo-udowe i kulszowo-udowe. Nie zapominajmy również o mięśniach okalających staw, takich jak mięśnie pośladkowe i przywodziciele uda.

Jak widać, ból stawu biodrowego może mieć związek z wieloma strukturami i niekoniecznie musi być zlokalizowany w samym stawie.

Boli Cię biodro? Umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Najczęstsze przyczyny bólu stawu biodrowego

Lista potencjalnych przyczyn tej dolegliwości jest bardzo długa. Wymieńmy tylko te najczęstsze:

  • Zespół krętarzowy – może odpowiadać za ból w bocznej części biodra, objawiając się głównie dyskomfortem podczas chodzenia, długotrwałego siedzenia, spania na bolącym biodrze oraz uprawiania sportu. Ból może promieniować wzdłuż uda i być powiązany z objawami neurologicznymi, takimi jak drętwienie czy pieczenie.
  • Trzaskające biodro – to przyczyna, którą sugeruje ból w przedniej części biodra. Trzaskające biodro może wskazywać m.in. na konflikt udowo-panewkowy (gdy pacjent odczuwa ból w pachwinie, nasilający się podczas aktywności fizycznej), uszkodzenie obrąbka panewkowego (wówczas słyszalne jest charakterystyczne klikanie i trzaski), złamanie szyjki kości udowej, jałową martwicę głowy kości udowej (choroba związana z paleniem tytoniu, otyłością i nadużywaniem alkoholu) czy chorobę zwyrodnieniową stawu.
  • Zespół mięśnia gruszkowatego – nie ma związku z samym stawem biodrowym, ale pacjent może odczuwać ból zlokalizowany w tylnej części biodra i w pośladku.

Inne częste przyczyny, które po dokładnym rozpoznaniu okazują się nie mieć bezpośredniego związku z samym stawem biodrowym, to m.in. rwa kulszowa, uszkodzenie mięśni tylnej grupy uda czy dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego.

Diagnostyka

Dokładne rozpoznanie przyczyny bólu biodra (lub w okolicy biodra) wymaga przeprowadzenia badań obrazowych, które pozwolą ocenić stan samego stawu oraz okalających go struktur. Wykorzystuje się tutaj takie badania jak: RTG, USG oraz rezonans magnetyczny.

Co robić, gdy boli w biodrze?

Doraźnie można sobie pomóc przyjmowaniem leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, najlepiej do stosowania miejscowego, czyli w formie żelu czy maści. Docelowo natomiast konieczne jest wdrożenie kompleksowej rehabilitacji, która pozwoli przywrócić funkcję stawu biodrowego, a w wielu przypadkach także uniknąć problematycznego leczenia operacyjnego.

Jedną z metod stosowanych w ramach rehabilitacji stawu biodrowego i okalających go struktur jest ARP, polegająca na stymulacji tkanek głębokich, co w połączeniu z fizjoterapią może przynieść bardzo dobre, szybkie i trwałe efekty – również u osób z mocno zaawansowanymi dysfunkcjami stawu.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie i pozwól nam sobie pomóc!

Zachęcamy do lektury innych artykułów na blogu, w których m.in. wyjaśniamy, czym jest dysfunkcja zwieracza Oddiego, a także podpowiadamy, co można poradzić na odbite pięty.

31 marca 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU