ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej, czyli choroba Osgooda-Schlattera

Aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej, szerzej znane jako choroba Osgooda-Schlattera, to dość częste schorzenie u młodzieży, zwłaszcza aktywnej fizycznie. Chorują głównie młodzi sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny bazujące na biegu, skakaniu i nagłych zmianach kierunku – na przykład piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jakie są jej przyczyny? I najważniejsze: czy można ją leczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Przyczyny choroby Osgooda-Schlattera

Główną przyczyną choroby jest chroniczne przeciążenie chrząstki wzrostowej w okolicy guzowatości kości piszczelowej. Można tutaj wyróżnić kilka zasadniczych czynników ryzyka:

  • Wysiłek fizyczny – wykonywanie powtarzalnych ruchów, takich jak bieganie, skakanie czy kopanie piłki, może powodować mikrourazy w miejscu przyczepu więzadła rzepki do kości piszczelowej.
  • Okres intensywnego wzrostu – to nie przypadek, że choroba występuje u młodych ludzi. U dzieci i młodzieży kości rosną szybciej niż otaczające je tkanki, co może prowadzić do wzmożonego napięcia ścięgien i przyczepów mięśniowych.
  • Brak odpowiedniego przygotowania do ćwiczeń – niedopasowanie intensywności treningu do możliwości swojego ciała, a także brak odpowiedniej rozgrzewki, mogą zwiększać ryzyko przeciążeń.
  • Nieodpowiednie obuwie – noszenie obuwia, które nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji, także może powodować mikrourazy w obrębie kolana, co jest czynnikiem ryzyka choroby Osgooda-Schlattera.

Objawy aseptycznego zapalenia guzowatości kości piszczelowej

Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że może występować zarówno jedno-, jak i obustronnie. Do głównych objawów zaliczymy:

  • Ból w okolicy guzowatości kości piszczelowej – początkowo tylko po wysiłku fizycznym, z czasem także w fazie spoczynkowej;
  • Obrzęk i tkliwość w okolicy przedniej części kolana;
  • Przerost guzowatości kości piszczelowej;
  • Utykanie – dziecko odczuwając ból instynktownie zaczyna chronić kończynę, co prowadzi do utykania.

Twoje dziecko ma objawy choroby Osgooda-Schlattera? Umów je na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Jak zdiagnozować tę chorobę?

Chorobę Osgooda-Schlattera można rozpoznać w oparciu o:

  • Badanie fizykalne – ocenia bolesność palpacyjną guzowatości kości piszczelowej.
  • Badania obrazowe – w tym RTG, USG i rezonans magnetyczny (ten ostatni jedynie w przypadku podejrzenia zaawansowanej patologii kości).

Leczenie choroby Osgooda-Schlattera

Dobra informacja jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków choroba ustępuje samoistnie tuż po zakończeniu wzrostu kostnego. Jednak z uwagi na towarzyszący dziecku ból, warto zastosować leczenie objawowe, czyli:

  • Ograniczyć aktywność fizyczną dziecka;
  • Stosować zimne okłady;
  • Podawać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, na przykład żele na bazie ibuprofenu czy naproksenu.

W niektórych przypadkach wskazane może być noszenie opaski stabilizującej, która odciąża staw rzepkowo-udowy.

Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:

Rzadko natomiast konieczne jest leczenie operacyjne. Wdraża się je tylko wtedy, gdy młodemu człowiekowi towarzyszą bardzo uciążliwe objawy, nieustępujące po zakończeniu wzrostu, a guzowatość kości piszczelowej uległa znacznej deformacji lub nastąpiło oderwanie fragmentu kostnego.

Bardzo ważna jest również profilaktyka choroby. Jeśli dziecko uprawia sport, co jest jak najbardziej godne pochwały i wspierania, należy zapewnić mu odpowiedni sprzęt, przede wszystkim dobre obuwie oraz stworzyć warunki do regeneracji po treningu i zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka. Warto również uczulić trenera, aby zawsze dopilnował rozgrzewki.

Rehabilitacja

Kluczową rolę w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobie Osgooda-Schlattera pełni rehabilitacja. Warto ją rozpocząć od razu po rozpoznaniu, co nie tylko złagodzi ból, ale też zapobiegnie nawrotom choroby oraz zwiększy szansę na kontynuowanie kariery sportowej.

Bardzo dobre efekty przynosi tutaj kompleksowa rehabilitacja, obejmująca z jednej strony stymulację tkanek okalających kość piszczelową i staw kolanowy, a z drugiej fizjoterapię skupioną na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśnia czworogłowego uda, mobilizacji rzepki oraz mięśni stabilizujących staw kolanowy.

Taką rehabilitację swoim pacjentom proponuje Rehabilitacja ARPwave. Można z niej skorzystać w naszych gabinetach w Warszawie i Konstancinie.

Już teraz zarezerwuj termin wizyty Twojego dziecka w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., jak poradzić sobie z problemem sztywnego kolana, a także czy istnieje lek na rwę kulszową.

31 marca 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU