ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej, szerzej znane jako choroba Osgooda-Schlattera, to dość częste schorzenie u młodzieży, zwłaszcza aktywnej fizycznie. Chorują głównie młodzi sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny bazujące na biegu, skakaniu i nagłych zmianach kierunku – na przykład piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jakie są jej przyczyny? I najważniejsze: czy można ją leczyć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Główną przyczyną choroby jest chroniczne przeciążenie chrząstki wzrostowej w okolicy guzowatości kości piszczelowej. Można tutaj wyróżnić kilka zasadniczych czynników ryzyka:
Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że może występować zarówno jedno-, jak i obustronnie. Do głównych objawów zaliczymy:
Twoje dziecko ma objawy choroby Osgooda-Schlattera? Umów je na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Jak zdiagnozować tę chorobę?
Chorobę Osgooda-Schlattera można rozpoznać w oparciu o:
Dobra informacja jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków choroba ustępuje samoistnie tuż po zakończeniu wzrostu kostnego. Jednak z uwagi na towarzyszący dziecku ból, warto zastosować leczenie objawowe, czyli:
W niektórych przypadkach wskazane może być noszenie opaski stabilizującej, która odciąża staw rzepkowo-udowy.
Porada eksperta Rehabilitacji ARPwave:
Rzadko natomiast konieczne jest leczenie operacyjne. Wdraża się je tylko wtedy, gdy młodemu człowiekowi towarzyszą bardzo uciążliwe objawy, nieustępujące po zakończeniu wzrostu, a guzowatość kości piszczelowej uległa znacznej deformacji lub nastąpiło oderwanie fragmentu kostnego.
Bardzo ważna jest również profilaktyka choroby. Jeśli dziecko uprawia sport, co jest jak najbardziej godne pochwały i wspierania, należy zapewnić mu odpowiedni sprzęt, przede wszystkim dobre obuwie oraz stworzyć warunki do regeneracji po treningu i zadbać o prawidłowe odżywianie dziecka. Warto również uczulić trenera, aby zawsze dopilnował rozgrzewki.
Kluczową rolę w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobie Osgooda-Schlattera pełni rehabilitacja. Warto ją rozpocząć od razu po rozpoznaniu, co nie tylko złagodzi ból, ale też zapobiegnie nawrotom choroby oraz zwiększy szansę na kontynuowanie kariery sportowej.
Bardzo dobre efekty przynosi tutaj kompleksowa rehabilitacja, obejmująca z jednej strony stymulację tkanek okalających kość piszczelową i staw kolanowy, a z drugiej fizjoterapię skupioną na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśnia czworogłowego uda, mobilizacji rzepki oraz mięśni stabilizujących staw kolanowy.
Taką rehabilitację swoim pacjentom proponuje Rehabilitacja ARPwave. Można z niej skorzystać w naszych gabinetach w Warszawie i Konstancinie.
Już teraz zarezerwuj termin wizyty Twojego dziecka w wybranym gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., jak poradzić sobie z problemem sztywnego kolana, a także czy istnieje lek na rwę kulszową.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU