ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Stan zapalny kolana - co może być tego przyczyną? Jak zareagować?

Na co dzień nie poświęcamy im szczególnej uwagi, a przypominamy sobie o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy zaczynają boleć i „strzelać”. Stawy kolanowe, jedne z największych i najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie, składają się z wielu elementów potencjalnie narażonych na kontuzje. To właśnie okalające je struktury miękkie należą do tych najczęściej ulegających urazom ortopedycznym, co zwykle niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest stan zapalny kolana. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być źródła tego problemu oraz co należy zrobić w momencie zdiagnozowania stanu zapalnego w stawie kolanowym.

Czym jest stan zapalny kolana?

Stan zapalny kolana to mocno ogólnikowe określenie patologii (lub zespołu patologii) w obrębie stawu kolanowego, które wywołują wyraźne objawy i prowadzą do całkowitej lub częściowej dysfunkcji stawu.

O stanie zapalnym w kolanie mogą świadczyć takie objawy, jak ból w stawie, opuchlizna, zasinienie czy niepokojące efekty dźwiękowe (tzw. „strzelanie” w kolanie).

Stany zapalne w obrębie stawu kolanowego nie są zjawiskiem rzadkim. Ich ryzyko rośnie wraz z wiekiem oraz w zależności od poziomu aktywności fizycznej. Szczególnie narażone są na to osoby w średnim i podeszłym wieku, uprawiające sporty mocno obciążające stawy kolanowe (np. bieganie, koszykówkę, siatkówkę), jak również spędzające wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi).

Stan zapalny może dotyczyć tylko wybranej struktury stawu

Staw kolanowy składa się z kilku elementów, spośród których każdy może ulec kontuzji wysiłkowej czy urazowi mechanicznemu, co z kolei wywołuje stan zapalny. Dlatego samo pojęcie stanu zapalnego w kolanie wymaga doprecyzowania w ramach pogłębionej diagnostyki, najczęściej z wykorzystaniem badania obrazowego.

Strukturami stawu kolanowego, w których najczęściej tworzy się stan zapalny, są:

  • Kaletka maziowa – kaletka odpowiada za produkcję substancji (mazi), która zapewnia poślizg między mięśniami i ścięgnami a strukturą kostną (zapobiega ich tarciu). Gdy dochodzi do stanu zapalnego kaletki maziowej, to produkcja mazi zostaje zahamowana, co skutkuje ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego.
  • Błona maziowa – czyli wewnętrzna strona torebki stawowej, odpowiadająca za nawilżanie chrząstki stawowej (między innymi). W przypadku wystąpienia stanu zapalnego błony maziowej, następuje zwiększona produkcja mazi, co objawia się opuchlizną (tzw. woda w kolanie) i powstaniem wysiękowego zapalenia stawu kolanowego.
  • Ciało tłuszczowe Hoffy – jest to struktura, która odpowiada za stabilizowanie i amortyzowanie stawu kolanowego. Gdy wystąpi w niej stan zapalny, to objawia się to przede wszystkim trudnościami z prostowaniem nogi w kolanie oraz uczuciem przeskakiwania stawu.
  • Zapalenie stawu rzepkowo-udowego – jest to najbardziej obciążona część stawu kolanowego, która każdego dnia znosi ogromne siły podczas chodzenia czy biegania. Paradoksalnie jednak do zapalenia stawu rzepkowo-udowego najczęściej dochodzi w wyniku długotrwałego siedzenia – mamy wówczas do czynienia z tzw. kolanem kinomana. Objawia się to bólem z przodu lub z boku rzepki.

Najczęstsze przyczyny stanu zapalnego w stawie kolanowym

Istnieje szereg przyczyn, które mogą wywołać stan zapalny kolana – zarówno chorobowych, jak i zwyrodnieniowych czy wysiłkowych. Do tych najczęstszych zaliczymy:

  • dnę moczanową,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • urazy mechaniczne (np. silne stłuczenie),
  • przeciążenie stawu kolanowego,
  • zakażenie bakteryjne,
  • przebyte zabiegi w obrębie stawu kolanowego (np. artroskopia).
  • Zawężenie zakresu ruch stawu kolanowego

Objawy stanu zapalnego kolana

O rozwinięciu się stanu zapalnego w stawie kolanowym najczęściej świadczą takie objawy, jak:

  • ból kolana,
  • opuchlizna,
  • zaczerwienienie i zasinienie,
  • wyraźna ciepłota skóry w miejscu stawu kolanowego,
  • trzeszczenie, strzelanie podczas pracy stawu.

Stan zapalny kolana – co robić?

Przede wszystkim nie należy tego lekceważyć. Nawet niepozorny uraz mechaniczny, w wyniku którego rozwinął się stan zapalny, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, włącznie z uszkodzeniem którejś ze struktur stawu.

Jeśli ból nie mija przez kilka dni, powiększa się opuchlizna i występuje wyraźna sztywność stawu, to jak najszybciej zgłoś się do ortopedy lub gabinetu rehabilitacji, który dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym.

Każdy uraz w obrębie stawu kolanowego, a tym bardziej poważna kontuzja, jak na przykład uszkodzenie rzepki, więzadeł czy torebki stawowej, wymaga podjęcia leczenia. Jego podstawą jest prawidłowo dobrana rehabilitacja.

W gabinetach Rehabilitacji ARPwave (w Warszawie i Konstancinie) mamy możliwość zwiększenia bezbolesnego zakresu ruchu kolana przy wykorzystaniu amerykańskiej metody ARP.

23 marca 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU