ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Na co dzień nie poświęcamy im szczególnej uwagi, a przypominamy sobie o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy zaczynają boleć i „strzelać”. Stawy kolanowe, jedne z największych i najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie, składają się z wielu elementów potencjalnie narażonych na kontuzje. To właśnie okalające je struktury miękkie należą do tych najczęściej ulegających urazom ortopedycznym, co zwykle niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest stan zapalny kolana. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być źródła tego problemu oraz co należy zrobić w momencie zdiagnozowania stanu zapalnego w stawie kolanowym.
Stan zapalny kolana to mocno ogólnikowe określenie patologii (lub zespołu patologii) w obrębie stawu kolanowego, które wywołują wyraźne objawy i prowadzą do całkowitej lub częściowej dysfunkcji stawu.
O stanie zapalnym w kolanie mogą świadczyć takie objawy, jak ból w stawie, opuchlizna, zasinienie czy niepokojące efekty dźwiękowe (tzw. „strzelanie” w kolanie).
Stany zapalne w obrębie stawu kolanowego nie są zjawiskiem rzadkim. Ich ryzyko rośnie wraz z wiekiem oraz w zależności od poziomu aktywności fizycznej. Szczególnie narażone są na to osoby w średnim i podeszłym wieku, uprawiające sporty mocno obciążające stawy kolanowe (np. bieganie, koszykówkę, siatkówkę), jak również spędzające wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi).
Staw kolanowy składa się z kilku elementów, spośród których każdy może ulec kontuzji wysiłkowej czy urazowi mechanicznemu, co z kolei wywołuje stan zapalny. Dlatego samo pojęcie stanu zapalnego w kolanie wymaga doprecyzowania w ramach pogłębionej diagnostyki, najczęściej z wykorzystaniem badania obrazowego.
Strukturami stawu kolanowego, w których najczęściej tworzy się stan zapalny, są:
Istnieje szereg przyczyn, które mogą wywołać stan zapalny kolana – zarówno chorobowych, jak i zwyrodnieniowych czy wysiłkowych. Do tych najczęstszych zaliczymy:
O rozwinięciu się stanu zapalnego w stawie kolanowym najczęściej świadczą takie objawy, jak:
Przede wszystkim nie należy tego lekceważyć. Nawet niepozorny uraz mechaniczny, w wyniku którego rozwinął się stan zapalny, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, włącznie z uszkodzeniem którejś ze struktur stawu.
Jeśli ból nie mija przez kilka dni, powiększa się opuchlizna i występuje wyraźna sztywność stawu, to jak najszybciej zgłoś się do ortopedy lub gabinetu rehabilitacji, który dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym.
Każdy uraz w obrębie stawu kolanowego, a tym bardziej poważna kontuzja, jak na przykład uszkodzenie rzepki, więzadeł czy torebki stawowej, wymaga podjęcia leczenia. Jego podstawą jest prawidłowo dobrana rehabilitacja.
W gabinetach Rehabilitacji ARPwave (w Warszawie i Konstancinie) mamy możliwość zwiększenia bezbolesnego zakresu ruchu kolana przy wykorzystaniu amerykańskiej metody ARP.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU