ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

Stan zapalny kolana - co może być tego przyczyną? Jak zareagować?

Na co dzień nie poświęcamy im szczególnej uwagi, a przypominamy sobie o ich istnieniu dopiero wtedy, gdy zaczynają boleć i „strzelać”. Stawy kolanowe, jedne z największych i najbardziej skomplikowanych w ludzkim organizmie, składają się z wielu elementów potencjalnie narażonych na kontuzje. To właśnie okalające je struktury miękkie należą do tych najczęściej ulegających urazom ortopedycznym, co zwykle niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest stan zapalny kolana. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być źródła tego problemu oraz co należy zrobić w momencie zdiagnozowania stanu zapalnego w stawie kolanowym.

Czym jest stan zapalny kolana?

Stan zapalny kolana to mocno ogólnikowe określenie patologii (lub zespołu patologii) w obrębie stawu kolanowego, które wywołują wyraźne objawy i prowadzą do całkowitej lub częściowej dysfunkcji stawu.

O stanie zapalnym w kolanie mogą świadczyć takie objawy, jak ból w stawie, opuchlizna, zasinienie czy niepokojące efekty dźwiękowe (tzw. „strzelanie” w kolanie).

Stany zapalne w obrębie stawu kolanowego nie są zjawiskiem rzadkim. Ich ryzyko rośnie wraz z wiekiem oraz w zależności od poziomu aktywności fizycznej. Szczególnie narażone są na to osoby w średnim i podeszłym wieku, uprawiające sporty mocno obciążające stawy kolanowe (np. bieganie, koszykówkę, siatkówkę), jak również spędzające wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi).

Stan zapalny może dotyczyć tylko wybranej struktury stawu

Staw kolanowy składa się z kilku elementów, spośród których każdy może ulec kontuzji wysiłkowej czy urazowi mechanicznemu, co z kolei wywołuje stan zapalny. Dlatego samo pojęcie stanu zapalnego w kolanie wymaga doprecyzowania w ramach pogłębionej diagnostyki, najczęściej z wykorzystaniem badania obrazowego.

Strukturami stawu kolanowego, w których najczęściej tworzy się stan zapalny, są:

 • Kaletka maziowa – kaletka odpowiada za produkcję substancji (mazi), która zapewnia poślizg między mięśniami i ścięgnami a strukturą kostną (zapobiega ich tarciu). Gdy dochodzi do stanu zapalnego kaletki maziowej, to produkcja mazi zostaje zahamowana, co skutkuje ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego.
 • Błona maziowa – czyli wewnętrzna strona torebki stawowej, odpowiadająca za nawilżanie chrząstki stawowej (między innymi). W przypadku wystąpienia stanu zapalnego błony maziowej, następuje zwiększona produkcja mazi, co objawia się opuchlizną (tzw. woda w kolanie) i powstaniem wysiękowego zapalenia stawu kolanowego.
 • Ciało tłuszczowe Hoffy – jest to struktura, która odpowiada za stabilizowanie i amortyzowanie stawu kolanowego. Gdy wystąpi w niej stan zapalny, to objawia się to przede wszystkim trudnościami z prostowaniem nogi w kolanie oraz uczuciem przeskakiwania stawu.
 • Zapalenie stawu rzepkowo-udowego – jest to najbardziej obciążona część stawu kolanowego, która każdego dnia znosi ogromne siły podczas chodzenia czy biegania. Paradoksalnie jednak do zapalenia stawu rzepkowo-udowego najczęściej dochodzi w wyniku długotrwałego siedzenia – mamy wówczas do czynienia z tzw. kolanem kinomana. Objawia się to bólem z przodu lub z boku rzepki.

Najczęstsze przyczyny stanu zapalnego w stawie kolanowym

Istnieje szereg przyczyn, które mogą wywołać stan zapalny kolana – zarówno chorobowych, jak i zwyrodnieniowych czy wysiłkowych. Do tych najczęstszych zaliczymy:

 • dnę moczanową,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • urazy mechaniczne (np. silne stłuczenie),
 • przeciążenie stawu kolanowego,
 • zakażenie bakteryjne,
 • przebyte zabiegi w obrębie stawu kolanowego (np. artroskopia).
 • Zawężenie zakresu ruch stawu kolanowego

Objawy stanu zapalnego kolana

O rozwinięciu się stanu zapalnego w stawie kolanowym najczęściej świadczą takie objawy, jak:

 • ból kolana,
 • opuchlizna,
 • zaczerwienienie i zasinienie,
 • wyraźna ciepłota skóry w miejscu stawu kolanowego,
 • trzeszczenie, strzelanie podczas pracy stawu.

Stan zapalny kolana – co robić?

Przede wszystkim nie należy tego lekceważyć. Nawet niepozorny uraz mechaniczny, w wyniku którego rozwinął się stan zapalny, może nieść ze sobą poważne konsekwencje, włącznie z uszkodzeniem którejś ze struktur stawu.

Jeśli ból nie mija przez kilka dni, powiększa się opuchlizna i występuje wyraźna sztywność stawu, to jak najszybciej zgłoś się do ortopedy lub gabinetu rehabilitacji, który dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym.

Każdy uraz w obrębie stawu kolanowego, a tym bardziej poważna kontuzja, jak na przykład uszkodzenie rzepki, więzadeł czy torebki stawowej, wymaga podjęcia leczenia. Jego podstawą jest prawidłowo dobrana rehabilitacja.

W gabinetach Rehabilitacji ARPwave (w Warszawie i Konstancinie) mamy możliwość zwiększenia bezbolesnego zakresu ruchu kolana przy wykorzystaniu amerykańskiej metody ARP.

23 marca 2023

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU