ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
17 kwietnia 2019

Rwa kulszowa: co to właściwie jest? Jakie są jej objawy?

Nagłe „strzyknięcie” w plecach przy wstawaniu czy podczas gwałtownego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu z podłogi, następnie drętwienie nogi lub nóg i piekielny ból promieniujący od pleców przez pośladek aż do stopy… Takie objawy mogą świadczyć o tym, że dopadła cię rwa kulszowa. Co to dokładnie jest? Jak przebiega diagnostyka? Jak się to leczy? Czy da się zapobiegać atakom w przyszłości? Sporo pytań, na które w tym artykule udzielimy odpowiedzi.

 

Jeśli doskwiera ci ból dolnej części pleców, sprawdź, czy to może być rwa kulszowa. W dalszej części artykułu znajdziesz opis charakterystycznych objawów tego schorzenia, wskazanie źródeł problemu oraz listę sposobów na tę uciążliwą dolegliwość.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Ból krzyża dopada 90% dorosłych, podczas gdy na dyskomfort spowodowany rwą kulszową uskarża się nawet 40% osób. Tego typu dolegliwości często przechodzą samoistnie, jednak u większości chorych dochodzi do nawrotów.

 

Rwa kulszowa jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością – jej objawy obejmują przede wszystkim gwałtowny ból w dole pleców (a dokładnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego) promieniujący w stronę pośladka, uda, a nawet palców stopy.

 

Rwę kulszową nazywa się potocznie atakiem korzonków lub zapaleniem korzonków, choć tak naprawdę ból korzeniowy jest wywołany uciskiem krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. A rwa kulszowa może pojawić się wskutek ucisków lub podrażnień na całej długości nerwu kulszowego.

Co oprócz promieniującego bólu w dole pleców?

Bólowi mogą towarzyszyć drętwienie, mrowienie i zaburzenia czucia, zmniejszenie siły mięśni nóg, a nawet osłabienie odruchów. Ma to miejsce w momencie, kiedy dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe odchodzące od nerwu kulszowego.

 

W ekstremalnych przypadkach dochodzi do problemów z oddawaniem moczu i defekacją, a także do niedowładów mięśni.

Co się dzieje po ataku rwy kulszowej?

Po złagodzeniu ostrego bólu dzięki przyjęciu wygodnej pozycji (leżenia na plecach, z poduszką pod kolanami lub na boku z nogami zgiętymi w biodrach i kolanach) możesz się niestety spodziewać kolejnych ataków. Ból może się nasilić przy kichaniu, kaszlu, nawet niewielkich ruchach. Po 1–2 dniach powinien zacząć słabnąć, by całkowicie przejść po kolejnych 4–5 dobach.

Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa pojawia się wtedy, kiedy coś uciska nerw kulszowy (stąd jej nazwa) lub jego korzenie nerwowe. Najczęściej taki ucisk jest wywołany:

  • dyskopatią,
  • kręgozmykiem,
  • zwężeniem kanału kręgowego,
  • nadmiernym napięciem mięśnia gruszkowatego,
  • stanem zapalnym,
  • nowotworem,
  • ropniem,
  • a nawet niektórymi chorobami zakaźnymi.

 

Ból pleców może także pojawić się po operacji kręgosłupa. W jednym z naszych poradników opisaliśmy, co zwiększa ryzyko ataku rwy kulszowej i kto jest na to szczególnie narażony.

Jakie badania są potrzebne do zdiagnozowania rwy kulszowej?

Zazwyczaj w ostrym ataku rwy kulszowej nie stosuje się skomplikowanych badań. W większości przypadków wystarczy przeprowadzenie badania tzw. objawu Lasègue’a. Jak wygląda takie badanie?

 

  1. Kładziesz się na plecach z wyprostowanymi nogami.
  2. Lekarz unosi Twoją prostą nogę w górę (Ty utrzymujesz tylko proste kolano!). Obserwuje, w którym momencie ból pojawi się lub nasili.

 

Badania obrazowe stosuje się tylko w ostrych przypadkach, szczególnie jeśli bólowi towarzyszą niedowłady lub jeśli istnieje ryzyko, że dolegliwość wywołuje guz.

Leczenie rwy kulszowej

Początkowo na rwę kulszową stosuje się leki i maści przeciwbólowe. Po maksymalnie 4–5 dniach oszczędzania się, zaleca się normalne funkcjonowanie, oczywiście w miarę możliwości i tylko w przypadku, kiedy ból ustąpi. Przez 6–8 tygodni leczenie powinno być zachowawcze. Po dalsze środki możesz sięgnąć dopiero wtedy, kiedy najgorsze będzie za Tobą.

 

Terapie stosowane w leczeniu rwy kulszowej to przede wszystkim rehabilitacja połączona z fizykoterapią. Rehabilitację można przyspieszyć, stosując elektrostymulację metodą ARP Wave, która przynosi świetne i – co najważniejsze – trwałe efekty, minimalizując ryzyko nawrotu rwy.

 

 

Leczenie inwazyjne jest rozważane dopiero wtedy, kiedy ból jest bardzo nasilony i utrzymuje się powyżej sześciu tygodni.

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się do lekarza, jeśli ból pleców nie przechodzi mimo stosowania leków przeciwbólowych oraz jeśli pojawiają się zaburzenia czucia i działania mięśni oraz trudności w zginaniu i prostowaniu stopy w stawie skokowym.

 

Pilna wizyta będzie konieczna, jeśli nastąpi zatrzymanie oddawaniu moczu trwające dłużej niż 12 godzin.

 

Arpwave dla sportowców

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU