ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rwa kulszowa - opinia o rehabilitacji

Przeciążenie kolana. Objawy, przyczyny i postępowanie

Staw kolanowy jest jednym z kluczowych dla naszej codziennej aktywności. To dzięki niemu możemy swobodnie chodzić, biegać i wykonywać najróżniejsze podstawowe czynności. Dlatego wszelkie kontuzje samego stawu oraz otaczających go tkanek są tak kłopotliwe i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej lub fizjoterapeutycznej. Do gabinetów Rehabilitacji ARPwave regularnie zgłaszają się pacjenci uskarżający się na przeciążenie kolana. Czym właściwie jest ta kontuzja? Jakie daje objawy i co ją powoduje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.  

Przeciążenie, a może jednak poważna kontuzja?

Przeciążenie kolana jest dość powszechną przypadłością, która nie stanowi wielkiego zagrożenia zdrowotnego – o ile pacjent szybko na to zareaguje, da swojemu kolanu „odetchnąć” i podda się prawidłowo dobranej rehabilitacji. O przeciążeniu mówimy wtedy, gdy w obrębie stawu kolanowego pojawia się stan zapalny, a wraz z nim ból oraz ograniczona ruchomość stawu.

Trzeba natomiast podkreślić, że przyczyną takiego dyskomfortu może być coś znacznie poważniejszego. Mamy na myśli zarówno różnego rodzaju kontuzje, jak i schorzenia na tle reumatycznym czy wady wrodzone i nabyte.

Do najczęstszych przyczyn bólu kolana zaliczymy:

  • stłuczenie,
  • skręcenie,
  • zwichnięcie (bardzo poważna kontuzja wymagająca pilnego zgłoszenia się do lekarza ortopedy),
  • naciągnięcie tkanek miękkich w obrębie stawu kolanowego,
  • zerwanie więzadła krzyżowego lub bocznego,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • wada kończyny dolnej (np. szpotawość kolan).

Wiedząc, jak poważne może być źródło bólu w stawie kolanowym, nie należy domyślnie zrzucać tego na karb przeciążenia. Może się okazać, że przyczyna problemu ma podłoże chorobowe i wymaga szybkiego wdrożenia leczenia lub rehabilitacji.

Nie lekceważ bólu w kolanie. Już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Jakie są objawy przeciążenia kolana?

Najważniejszym i trudnym do przeoczenia objawem tej przypadłości jest ból w stawie kolanowym. Nie jest on na tyle silny, aby uniemożliwiał chodzenie, natomiast może powodować podświadomą potrzebę ochrony stawu, w wyniku czego zaczynamy wyraźnie utykać.

Dodatkowo w stanie przeciążenia stawu kolanowego mogą wystąpić takie objawy, jak sztywność stawu, problemy z wyprostowaniem i zgięciem kolana oraz uczucie ograniczonej ruchomości. Przez to pojawiają się trudności z wykonywaniem prostych czynności, takich jak chodzenie, kucanie, wchodzenie po schodach, a nawet siadanie czy wstawanie z łóżka.

Przyczyny przeciążenia kolana

Jedną z najczęstszych przyczyn tej kontuzji jest osłabienie mięśnia czworogłowego, mającego kluczowy wpływ na stabilność i sprawność stawu kolanowego. U pacjentów zgłaszających się do gabinetów Rehabilitacji ARPwave z objawami przeciążenia kolana często diagnozujemy uszkodzenie tkanek miękkich otaczających staw kolanowy, na przykład naciągnięcia więzadła bocznego.

Coraz częstszą przyczyną przeciążenia kolana jest tzw. kolano kinomana – tej przypadłości poświęciliśmy osobny artykuł na naszym blogu i zachęcamy do jego lektury. Przypomnijmy, że jest to typowa przypadłość osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, na przykład pracowników biurowych. To pokazuje, że przeciążenia kolana można się „dorobić” nawet nie uprawiając żadnego sportu.

Przeciążenie stawu kolanowego jest jedną z najczęstszych przypadłości diagnozowanych u osób aktywnych fizycznie. Uprawianie sportu ma oczywiście bardzo korzystny wpływ na cały organizm, w tym układ kostno-stawowy, ale tylko pod jednym warunkiem: zadbania o prawidłową technikę. Z tym niestety bywa różnie i do naszych gabinetów regularnie zgłaszają się osoby narzekające na ból kolana np. podczas biegania, jazdy na rowerze czy ćwiczenia dolnych partii mięśniowych na siłowni (zwłaszcza z wykorzystaniem popularnej suwnicy, która mocno obciąża stawy kolanowe).

Nieprawidłowa technika uprawiania sportu z czasem może prowadzić do powstania stanu zapalnego w stawie kolanowym. Jeśli pacjent to zlekceważy, wówczas może rozwinąć się zmiana zwyrodnieniowa. Nierzadko w naszych gabinetach gościmy też osoby po doznaniu bardzo poważnych kontuzji w obrębie stawu kolanowego, na czele z zerwaniem ACL.

Warto również wspomnieć o tym, że czynnikiem ryzyka przeciążenia kolana jest niska higiena życiowa. Najbardziej narażone na tę przypadłość są osoby otyłe i ze znaczną nadwagą, które nie uprawiają żadnego sportu, nie chodzą nawet na spacery, a przy tym doznały w przeszłości kontuzji stawu kolanowego i nie poddały się specjalistycznej rehabilitacji.

Ból kolana? Nie zwlekaj z rehabilitacją!

Jak sobie poradzić z przeciążeniem kolana?

Jeśli zauważasz u siebie ewidentne objawy przeciążenia kolana, to w pierwszej kolejności staraj się odciążyć bolący staw. Zrób sobie kilka dni przerwy w treningu, a wykonując pracę siedzącą nie zapominaj o gimnastyce oraz wstawaniu od biurka na minimum 5 minut co każdą godzinę.

Najlepszym, co możesz zrobić dla swoich obolałych stawów kolanowych, jest natomiast poddanie się specjalistycznej rehabilitacji. Przyspieszy to powrót do pełnej sprawności, a przede wszystkim zmniejszy ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego i powstania poważnego zwyrodnienia.

Z najskuteczniejszej metody rehabilitacji stawu kolanowego, amerykańskiej ARP, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

01 grudnia 2021

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU