ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Staw kolanowy jest jednym z kluczowych dla naszej codziennej aktywności. To dzięki niemu możemy swobodnie chodzić, biegać i wykonywać najróżniejsze podstawowe czynności. Dlatego wszelkie kontuzje samego stawu oraz otaczających go tkanek są tak kłopotliwe i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej lub fizjoterapeutycznej. Do gabinetów Rehabilitacji ARPwave regularnie zgłaszają się pacjenci uskarżający się na przeciążenie kolana. Czym właściwie jest ta kontuzja? Jakie daje objawy i co ją powoduje? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Przeciążenie kolana jest dość powszechną przypadłością, która nie stanowi wielkiego zagrożenia zdrowotnego – o ile pacjent szybko na to zareaguje, da swojemu kolanu „odetchnąć” i podda się prawidłowo dobranej rehabilitacji. O przeciążeniu mówimy wtedy, gdy w obrębie stawu kolanowego pojawia się stan zapalny, a wraz z nim ból oraz ograniczona ruchomość stawu.
Trzeba natomiast podkreślić, że przyczyną takiego dyskomfortu może być coś znacznie poważniejszego. Mamy na myśli zarówno różnego rodzaju kontuzje, jak i schorzenia na tle reumatycznym czy wady wrodzone i nabyte.
Do najczęstszych przyczyn bólu kolana zaliczymy:
Wiedząc, jak poważne może być źródło bólu w stawie kolanowym, nie należy domyślnie zrzucać tego na karb przeciążenia. Może się okazać, że przyczyna problemu ma podłoże chorobowe i wymaga szybkiego wdrożenia leczenia lub rehabilitacji.
Nie lekceważ bólu w kolanie. Już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Najważniejszym i trudnym do przeoczenia objawem tej przypadłości jest ból w stawie kolanowym. Nie jest on na tyle silny, aby uniemożliwiał chodzenie, natomiast może powodować podświadomą potrzebę ochrony stawu, w wyniku czego zaczynamy wyraźnie utykać.
Dodatkowo w stanie przeciążenia stawu kolanowego mogą wystąpić takie objawy, jak sztywność stawu, problemy z wyprostowaniem i zgięciem kolana oraz uczucie ograniczonej ruchomości. Przez to pojawiają się trudności z wykonywaniem prostych czynności, takich jak chodzenie, kucanie, wchodzenie po schodach, a nawet siadanie czy wstawanie z łóżka.
Jedną z najczęstszych przyczyn tej kontuzji jest osłabienie mięśnia czworogłowego, mającego kluczowy wpływ na stabilność i sprawność stawu kolanowego. U pacjentów zgłaszających się do gabinetów Rehabilitacji ARPwave z objawami przeciążenia kolana często diagnozujemy uszkodzenie tkanek miękkich otaczających staw kolanowy, na przykład naciągnięcia więzadła bocznego.
Coraz częstszą przyczyną przeciążenia kolana jest tzw. kolano kinomana – tej przypadłości poświęciliśmy osobny artykuł na naszym blogu i zachęcamy do jego lektury. Przypomnijmy, że jest to typowa przypadłość osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, na przykład pracowników biurowych. To pokazuje, że przeciążenia kolana można się „dorobić” nawet nie uprawiając żadnego sportu.
Przeciążenie stawu kolanowego jest jedną z najczęstszych przypadłości diagnozowanych u osób aktywnych fizycznie. Uprawianie sportu ma oczywiście bardzo korzystny wpływ na cały organizm, w tym układ kostno-stawowy, ale tylko pod jednym warunkiem: zadbania o prawidłową technikę. Z tym niestety bywa różnie i do naszych gabinetów regularnie zgłaszają się osoby narzekające na ból kolana np. podczas biegania, jazdy na rowerze czy ćwiczenia dolnych partii mięśniowych na siłowni (zwłaszcza z wykorzystaniem popularnej suwnicy, która mocno obciąża stawy kolanowe).
Nieprawidłowa technika uprawiania sportu z czasem może prowadzić do powstania stanu zapalnego w stawie kolanowym. Jeśli pacjent to zlekceważy, wówczas może rozwinąć się zmiana zwyrodnieniowa. Nierzadko w naszych gabinetach gościmy też osoby po doznaniu bardzo poważnych kontuzji w obrębie stawu kolanowego, na czele z zerwaniem ACL.
Warto również wspomnieć o tym, że czynnikiem ryzyka przeciążenia kolana jest niska higiena życiowa. Najbardziej narażone na tę przypadłość są osoby otyłe i ze znaczną nadwagą, które nie uprawiają żadnego sportu, nie chodzą nawet na spacery, a przy tym doznały w przeszłości kontuzji stawu kolanowego i nie poddały się specjalistycznej rehabilitacji.
Ból kolana? Nie zwlekaj z rehabilitacją!
Jeśli zauważasz u siebie ewidentne objawy przeciążenia kolana, to w pierwszej kolejności staraj się odciążyć bolący staw. Zrób sobie kilka dni przerwy w treningu, a wykonując pracę siedzącą nie zapominaj o gimnastyce oraz wstawaniu od biurka na minimum 5 minut co każdą godzinę.
Najlepszym, co możesz zrobić dla swoich obolałych stawów kolanowych, jest natomiast poddanie się specjalistycznej rehabilitacji. Przyspieszy to powrót do pełnej sprawności, a przede wszystkim zmniejszy ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego i powstania poważnego zwyrodnienia.
Z najskuteczniejszej metody rehabilitacji stawu kolanowego, amerykańskiej ARP, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU