ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

REJESTRACJA  512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

logo rehabilitacja arpwave
rehabilitacja Warszawa

Naderwane więzadło: jedna z najczęstszych kontuzji 

Więzadła to struktury, których zadaniem jest łączenie kości ze sobą w stawach. Innymi słowy: to dzięki więzadłom zachowujemy zdolność poruszania się czy wykonywania różnych czynności manualnych. Więzadła odpowiadają za stabilizowanie stawów i pozycjonowanie kości. Jednocześnie struktury te często pełnią rolę – pisząc obrazowo – „zderzaków”, przyjmując na siebie nadmierne obciążenia i tym samym ulegając uszkodzeniom. Naderwane więzadło to czołówka najczęstszych kontuzji ortopedycznych, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Czym jest naderwanie więzadła?

Naderwanie więzadła to uraz ortopedyczny średniego stopnia. W ortopedii przyjmuje się, że o naderwaniu mówimy wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie więcej niż 5% struktury więzadła (włókien), ale jeszcze nie doszło do całkowitego zerwania. Innymi słowy: więzadło nadal spełnia swoją funkcję, natomiast jest osłabione, co daje szereg objawów (za chwilę do tego wrócimy).

Naderwanie a zerwanie

Naderwania więzadła nie należy mylić z jego całkowitym zerwaniem. Ten drugi stan jest znacznie poważniejszy i oznacza, że więzadło nie łączy już kości ze stawem, co skutkuje niestabilnością i brakiem władzy nad kontuzjowaną strukturą.

Samo naderwanie klasyfikujemy również ze względu na stopień uszkodzenia tkanki, gdzie stopień I oznacza stosunkowo lekki uraz, a stopień III poważny, choć nadal bez całkowitego zerwania więzadła.

Kontuzja? Poradzimy sobie z tym bez skalpela! Umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Objawy naderwanego więzadła

Nasilenie objawów będzie zależne od stopnia uszkodzenia więzadła, gdzie naderwanie I stopnia może być początkowo lekceważone czy niemal niezauważalne. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ dalsze eksploatowanie uszkodzonej struktury z pewnością doprowadzi do pogłębienia urazu, w skrajnym przypadku mogąc się skończyć całkowitym zerwaniem więzadła, na przykład krzyżowego w kolanie – a to już oznacza wielotygodniowe leczenie i żmudną rehabilitację.

Typowymi objawami naderwania więzadła są:

  • Ból w miejscu doznania urazu, którego nasilenie zależy od stopnia uszkodzenia więzadła;
  • Obrzęk wokół kontuzjowanego stawu;
  • Krwiak;
  • Wyraźne ograniczenie ruchomości stawu, ból może się nasilać podczas próby „rozchodzenia” urazu czy rozciągnięcia mięśnia;
  • Uczucie niestabilności stawu.

O naderwaniu lub całkowitym zerwaniu więzadła świadczy również charakterystyczny trzask w chwili doznania urazu.

Problemy z więzadłem? Nawracające kontuzje? To sygnał, że czas na rehabilitację!

Czynniki ryzyka

Naderwane więzadło to typowa kontuzja wysiłkowa, której najczęściej doznaje się podczas uprawiania sportu. Gwałtowna zmiana kierunku biegu, podskok, naskok, poślizgnięcie – każdy z tych ruchów może spowodować nadmierne naciągnięcie więzadła i w konsekwencji jego naderwanie lub całkowite zerwanie.

Dyscyplinami szczególnie sprzyjającymi naderwaniom więzadeł są: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, a także bieganie. Można zminimalizować (choć nie całkowicie wykluczyć) ryzyko urazu poprzez zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę oraz dobieranie obciążeń treningowych do swoich realnych możliwości.

W Rehabilitacji ARPwave pomożemy Ci lepiej przygotować Twoje ciało do uprawiania sportu!

Leczenie naderwanego więzadła

Naderwanie więzadła w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga leczenia operacyjnego. Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynosi prawidłowo dobrana rehabilitacja, na którą zapraszamy do gabinetów Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

Proponujemy rehabilitację metodą ARP, która nie tylko przyspiesza odbudowę struktur więzadła, ale także wzmacnia je i ogranicza ryzyko odnowienia się kontuzji. Naszym priorytetem jest również przywrócenie pełnej stabilności i funkcji stawu.

Pamiętaj, że choć naderwane więzadło ma zdolność do „samonaprawy”, to rezygnacja z rehabilitacji znacząco wydłuży ten proces i może skutkować przewlekłą niestabilnością stawu. 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Naderwanie więzadła – co to za kontuzja?

O naderwaniu więzadła mówimy wtedy, gdy dochodzi do przerwania powyżej 5% włókien więzadła, ale nie następuje jego całkowite zerwanie.

Do czego służy więzadło?

Więzadło łączy kości ze sobą w stawach. Zapewnia stabilność kości i stawu, zapobiega nieprawidłowym ruchom kości w stawie, a także umożliwia zachowanie kontroli nad stawem.

Objawy naderwania więzadła

To przede wszystkim ból, obrzęk, krwiak, tkliwość w miejscu naderwania, uczucie niestabilności stawu i ograniczenie ruchomości.

Jak dochodzi do naderwania więzadła?

Najczęściej podczas gwałtownych ruchów, jak skoki, zmiana kierunku biegu, naskoki czy nastąpienie na nierówność w trakcie biegu.

Czy naderwane więzadło wymaga leczenia operacyjnego?

Nie, z powodzeniem można przywrócić pełną sprawność więzadła i stawu na drodze rehabilitacji. Nie należy natomiast z niej rezygnować, ponieważ może to wydłużyć okres rekonwalescencji i grozić przewlekłą niestabilnością stawu.

02 lipca 2025

CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU