CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU

21 lipca 2020

Gęsia stopka jest zespołem objawów, które mogą bardzo skutecznie uniemożliwić uprawianie sportu oraz utrudnić wykonywanie codziennych, zupełnie prozaicznych czynności. Nazwa tego schorzenia jest myląca, ponieważ nie występuje ono w obrębie stopy, ale kilka centymetrów poniżej przyśrodkowej strony stawu kolanowego, gdzie łączą się ze sobą trzy ważne mięśnie. Więcej o tym dość częstym urazie oraz o metodach rehabilitacji gęsiej stopki przeczytasz w naszym artykule.

Czym dokładnie jest gęsia stopa?

Gęsia stopa lub gęsia stopka to miejsce w stawie kolanowym, w którym łączą się ze sobą przyczepy końcowe mięśnia krawieckiego, smukłego oraz półścięgnistego. Dodatkowo przyczepy są połączone z powięzią kości piszczelowej, w wyniku czego powstaje łącznotkankowa taśma ścięgnista przypominająca błonę znajdującą się pomiędzy palcami gęsi – stąd ta charakterystyczna nazwa. Stan zapalny w tym obrębie stawu wywołuje umiarkowany ból.

Warto podkreślić, że gęsia stopka pełni niezwykle ważną funkcję w ludzkim stawie kolanowym, przede wszystkim odpowiadając za:

  • Zginanie kolana
  • Rotację uda do wewnątrz
  • Stabilizację stawu kolanowego – stopka zapobiega koślawości kolan

Dodajmy również, że gęsią stopkę najczęściej diagnozuje się u osób uprawiających bieganie, zwłaszcza długodystansowe i popełniających błędy w technice biegu, rezygnujących z rozgrzewki, stawiających sobie zbyt ambitne cele czy korzystających ze źle dobranych butów.

Ból w kolanie podczas biegania? Wypróbuj rehabilitację metodą ARP!

Objawy gęsiej stopki

Najbardziej charakterystycznym objawem tego schorzenia jest wyraźnie odczuwalny ból w stawie kolanowym, po stronie przyśrodkowej. Zwykle nasila się on w nocy, podczas chodzenia po schodach czy wysiadania z samochodu – zawsze wtedy, gdy dochodzi do zginania stawu. Oczywiście na dolegliwości bólowe uskarżają się również osoby, które pomimo urazu próbują nadal biegać. Do tego może pojawić się sztywność stawu o poranku (utrzymująca się przez około godzinę) oraz obrzęk w obrębie stawu kolanowego, bolesny podczas dotykania.

Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że opisane symptomy mogą wskazywać na szereg innych urazów i patologii w obrębie stawu kolanowego (m.in. uszkodzą łąkotkę, uszkodzone więzadło poboczne, zapalenie tkanki tłuszczowej), dlatego bardzo ważna jest tutaj diagnostyka. Obraz z ultrasonografu, a w ostateczności także artroskopia diagnostyczna, pozwala ostatecznie określić, czy rzeczywiście pacjent ma do czynienia z gęsią stopką i tym samym wdrożyć odpowiednią metodę rehabilitacji tego schorzenia.

Dokucza Ci gęsia stopka? Skorzystaj z konsultacji w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Przyczyny schorzenia

Bezpośrednią przyczyną gęsiej stopki jest koślawość kolan połączona z niestabilnością więzadłową, czego źródeł należy szukać w nieprawidłowym ustawieniu kości udowej. Powoduje to nadmierne pochylanie tułowia do przodu w czasie biegu, nadmierną pronację tyłostopia oraz zbyt dużą rotację wewnętrzną kości udowej. Do przyczyn zespołu objawów nazywanych gęsią stopą zaliczymy również osłabienie mięśni obręczy miednicznej, mięśni kulszowo-goleniowych, mięśnia przywodzicieli stawu biodrowego oraz mięśnia czworogłowego – z tego też powodu gęsia stopa często dotyka osoby po zerwaniu ACL, które nie poddały się specjalistycznej rehabilitacji i nie wzmocniły mięśnia czworogłowego przed ponownym rozpoczęciem treningów.  

Do przyczyn można zaliczyć również bagatelizowanie dolegliwości w obrębie stawu kolanowego i kontynuowanie biegu, a także nieprzygotowanie techniczne i sprzętowe do uprawiania tego sportu. Gęsia stopka często pojawia się u osób, które swoją przygodę z joggingiem rozpoczęły ad hoc, nie korzystając ze wskazówek trenera czy fizjoterapeuty.

Leczenie i rehabilitacja gęsiej stopki

Gęsia stopka bardzo rzadko wymaga interwencji chirurgicznej. W większości przypadków bardzo dobre efekty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja, oczywiście poprzedzona zmniejszeniem obciążeń treningowych lub zrobieniem sobie dłuższej przerwy w uprawianiu sportu. Jeśli pacjentowi towarzyszy silny ból i obrzęk, można stosować zimne okłady i przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne – najlepiej działające miejscowo (w formie żelu, maści).

Docelowo natomiast niezbędne będzie poddanie się rehabilitacji, która w przypadku tego urazu sprawdza się zdecydowanie najlepiej, pozwalając uniknąć zabiegu chirurgicznego i wrócić do pełnej sprawności oraz uprawiania sportu. Najlepiej, aby było to połączenie fizykoterapii ze stymulowaniem wymienionych wcześniej mięśni oraz innych tkanek w stawie kolanowym. Takie kompleksowe działanie przynosi zdecydowanie najlepsze efekty.

Szczególnie polecaną metodą rehabilitacji gęsiej stopki jest ARP – to amerykański system opracowany z myślą o wyczynowych sportowcach, którzy bardzo często doznają tego urazu. Teraz mogą z niego korzystać także osoby amatorsko uprawiające sport. Metoda od niedawna jest dostępna w Polsce.

ARP nie sprawia bólu, rehabilitacji można się poddać na dowolnym etapie rozwoju patologii w stawie kolanowym, bez względu na wiek pacjenta. Największą zaletą tej metody jest to, że powrót do pełnej sprawności następuje przeciętnie po zakończeniu jednego cyklu 10 zabiegów – to znacznie krócej niż w przypadku innych technik rehabilitacyjnych.

Pierwsza wizyta w gabinecie bez ryzyka – umów się już teraz!

Gęsia stopka: dokuczliwa dolegliwość o mylącej nazwie

logo rehabilitacja arpwave

ZADZWOŃ DO NAS!   512 232 756

REJESTRACJA  512 232 756

logo rehabilitacja arpwave

BEZPIECZNA terapia w czasie pandemii

Bezpieczna terapia.   ZADZWOŃ   512 232 756

ZADZWOŃ DO NAS!    512 232 756