ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Bezpieczna terapia. ZADZWOŃ 512 232 756
ZADZWOŃ DO NAS! 512 232 756
Jeśli masz zerwane więzadło LCL lub MCL, masz szczęście w nieszczęściu. Leczenie może obejmować tylko rehabilitację. Akurat te więzadła poboczne są w stanie w niektórych przypadkach się zregenerować, w odróżnieniu od więzadeł krzyżowych. Z kolei spośród więzadeł pobocznych zdecydowanie lepiej niż więzadło strzałkowe goi się więzadło piszczelowe. Warunkiem jest jednak dokładna diagnostyka i odpowiednia rehabilitacja.
Więzadło poboczne strzałkowe często nazywa się w skrócie LCL (z angielskiego lateral collateral ligament). Więzadło poboczne piszczelowe to natomiast MCL (ang. medial collateral ligament).
Dolegliwości, które towarzyszą zerwaniu więzadła pobocznego kolana, to:
Aby zdiagnozować zerwanie więzadła, lekarz przeprowadza badanie fizykalne, a także zleca RTG, ewentualnie rezonans magnetyczny lub USG. Te badania pozwalają stwierdzić, czy doszło do zerwania więzadła i w jakim stopniu, ale również, czy nie pojawiły się inne uszkodzenia wewnątrz stawu.
Wyróżniamy trzy stopnie uszkodzenia więzadeł pobocznych:
Im większe uszkodzenie, tym silniejsze dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości kolana. Problemy ze stabilnością stawu, uczucie „uciekania” kolana pojawia się w przypadku uszkodzenia II i III stopnia.
Na początku, w fazie ostrej, kluczowe jest łagodzenie bólu i stanu zapalnego. Standardowo stosuje się tzw. „protokół PRICE”, który oznacza:
Zazwyczaj postępuje się w zależności od stopnia uszkodzenia więzadła:
O przeprowadzeniu operacji decydują także przeciwwskazania do zabiegu, wiek pacjenta oraz ewentualne współistnienie innych urazów w obrębie kolana (często dochodzi do zerwania kilku więzadeł lub innych uszkodzeń).
Więzadło poboczne jest w stanie się zregenerować bez interwencji chirurga, jednak ma ono tendencję do wydłużania się. Zbyt długie nie będzie prawidłowo spełniało swojej funkcji. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja prowadzona przez specjalistę.
Więzadło poboczne uszkodzone w I stopniu będzie się regenerowało przez 2 do 10 tygodni, a bardziej zaawansowane przypadki potrzebują nawet kilku miesięcy.
Rehabilitacja jest ważną częścią leczenia uszkodzonego stawu kolanowego, niezależnie od tego, czy planowana jest interwencja chirurgiczna.
Ważne zabiegi rehabilitacyjne stawu kolanowego po uszkodzeniu więzadła pobocznego to:
Po zakończeniu rehabilitacji warto kontynuować ćwiczenia. Przed ewentualnymi kolejnymi kontuzjami mogą Cię uchronić silne mięśnie. One także biorą udział w stabilizacji stawu kolanowego.
CIESZ SIĘ RUCHEM BEZ BÓLU